aurinkopaneelin akku

Mitähän tapahtuu akulle jos jätän sen koko talveksi käyttämättömään mökkiin? Entä jos paneelit vedetään sisätiloihin jolloin eivät koko talvena saa aurinkoa ladatakseen akkua?
102004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mikäli akku on täyteen ladattu ja on kuivassa kylmässä paikassa ei sille tapahdu yhtikäs mitään.
Minulla seisoo veneessä akku talven yli ilman mitään ongelmia.
Myös yhdessä rakennuksessamme ei ole aurinkopaneeleja, jolloin täyteen ladatut akut talvehtivat sellaisinaan kylmässä.
Paneelien irrotus ei siis haittaa mitään.

Äänestä
  • Jo viestijoukoissa armeijassa opetettiin, että mikäli akku ei ole puskulatauksessa, se pitäisi ladata joka toinen-kolmas kuukausi. Vielä parempi olisi, jos se myös purettaisiin pienehköllä virralla ennen latausta.

    Itse olen pitänyt akkuja kylmässä vajassani, mutta aina muutaman kerran talvessa suojailman aikana olen kytkenyt elektroonisen laturin niitä lataamaan. Akku ottaa latausta parhaiten, kun ei ole pakkasta. Ilmiö on käänteinen: Se myös antaa virta parhaiten lämpimällä säällä.

    Äänestä

teidän pitää niitä paneeleita veivata eestaas? Eikö ois helpompaa, kun ne kerran on asennettu, niin antais niitten vaan olla paikoillaan siellä. Sitten heti kun aurinko vähänkin paistaa, alkaa akusto latautua automaattisesti, eikä ole huolta sen talvehtimisesta/lataamisesta.

Äänestä
  • on erottamaton osa mökkiläisen elämää

    Äänestä

  • tetsaus : kirjoitti:

    on erottamaton osa mökkiläisen elämää

    roudata paneeleita ja akkuja edes takaisin

    Äänestä

ei jäädy halki vaikka virtaska loppuisikin?

Äänestä

Teiltä tuli hyviä ajatuksia, kiitos. Ehkä ensi talvena aion kokeilla ja siten kyynärpään kautta havita toimiiko akkujen jättäminen omiin oloihinsa vai ei.

Paneeleita en uskalla jätää talveksi luonnon armoille, ovat sen verran isoja (kalliita) että jo taloudellisestikin on käytännöllisempää tuoda ne neljän seinän sisälle.

Äänestä
  • paneeli voi pudota
    itse voi pudota
    liittimet nuljaantuu
    ruuvit nuljaantuu
    katto nuljaantuu

    mutta onhan kalliokiipeilykin harrastus

    Äänestä

  • Ostin panelin 1989, ja siellä se on ollut katolla siitä lähtien ja toiminut hyvin.Akut on talvet paikallaan ja kun keväällä mennään ekaa kertaa ne on virtaa täynnä.Veneakun tuon kotiin ja sitä pitää latailla, ainakin kerran(tammikuussa).

    Äänestä

  • Eri asia on mikäli on riski kaksijalkaisten pitkäkyntisten suhteen.
    Meillä ovat paneelit olleet 15 talvea ulkona erittäin tuulisella ja avoimella ranalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oppeliini kirjoitti:

Mitähän tapahtuu akulle jos jätän sen koko talveksi käyttämättömään mökkiin? Entä jos paneelit vedetään sisätiloihin jolloin eivät koko talvena saa aurinkoa ladatakseen akkua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu