Pitkällisen pohdinnan jälkeen päädyin Hurghadaan ja siellä hotelli Triton Empire Beach Resortiin. Syyt valintaan: lähellä ostosmahdollisuuksia ja rantaa. AI-hoito - tullee halvemmaksi kuin paikan päältä etsiä ruokapaikkaa. Eikä tarvi paljoa käsitellä rahaa - pöpöjä rahoista. Uima-altaat kivan näköisiä. Lapsille harrastusmahdollisuuksia.
Toivottavasti reissu on hintansa arvoinen. matkan hinta olisi ollut muissa hotelleissa halvempi, mutta sitten olisi syömiset pitänyt ostaa erikseen.
Toivottavasti reissu on hintansa arvoinen. matkan hinta olisi ollut muissa hotelleissa halvempi, mutta sitten olisi syömiset pitänyt ostaa erikseen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Milloin olette matkalle menossa? Me menemme tuohon samaiseen hotelliin 5.2.2009 :)
Hae aiemmista viesteistä, olen itsekin vastaillut niihin lukuisia kertoja. Huoneet pienet, kuluneisuutta, meillä toimi OK kaikki, toisilla ollut joitakin ongelmia suihkujen yms. kanssa. Henkilökunta ihan parasta, samoin lämmitetty allas ja pulikointimahdollisuus. A I oli tosi helppo valinta, meilläkin 2 lasta mukana reissussa.
noin... eihän aloittaja varsinaisesti kysynyt tai hakenut mitään, lähinnä vain ilmoitti että näin oli tehnyt ja syyt siihen.
Kun kävin koulua, oli kysymysten perässä kysymysmerkki. Nimimerkki oli Oikea valinta?
Mielestäni hän kuitenkin pohti, tuliko tehtyä virhe, haki ehkä vahvistusta valinnalleen tai kumoavaa tietoa, jotta ehtisi vielä vaihtaa hotellia/kohdetta. Tietoa voi saada tältä palstalta, tai sitten ei.......
Valinta ihan ok.
Mahatauti tulee jos tulee, ei siinä AI auta, helpottaa ehkä jonkin verran.
Itse olen ollut perheen kanssa egyptissä sekä ai että normimatkalla.
AI:n en katso kannattavana, mutta ei siinä kauheita eroja hinnallisesti tule.
Paikka on kiva, ja sinne mennään mekin syksyllä taas.
tuonne ja vaikka tuolta alempaa löytyis vaikka kuinka monta ketjua aiemmin, kysyn silti. toivottavasti joku siellä ollut kehtaa vastata.
eli mä oon lievästi liikuntarajoitteinen ja lähden reissuun kahden tytön 7 ja 9 vuotiaan kanssa. tytöt ovat kovin vilkkaita, pienikokoisia, suomalaisia pellavapäitä, kauniita lapsia. en oikein tahdo pysyä heidän perässään. tohtiiko heidän antaa kulkea siellä hotellin ja rannan alueella kahdestaan? eli onko paikka miten turvallinen? pitääkö pelätä kaappauksia? muita turisteja? paikallisia?
Sehän on aidattu reunoiltaan, ja vartijat pääsisäänkäynnissä. Meidän lapset kuljeskeli alueella muiden, nuorempien lasten kanssa, aina siellä joku vanhemmista "katseli perään" mutta itse hakivat juotavaa päivällä ja iltapäivän välipalan omatoimisesti poimivat rantabaarin pöydästä. Sovi lastesi kanssa, että saavat kulkea, mutta parkkeeraa itsesi paikkaan, jossa oletat heidän olevan näkyvissäsi. Huoneiston lukko oli hiukan kinkkinen, kyllä sitä lapsikin oppii käyttämään, mutta pitää muistaa montako kierrosta ja mihin suuntaan. Jos saatte huoneiston lähempää altaita ja alatasosta, on siitä helppo piipahtaa vaikka takaovesta omaan huoneeseen. Yritä saada sellainen.
Empire Beach on hieno paikka, Hyvä hiekkaranta ja
snorklaus mahdollisuus. Ruoka sitä samaa jokapäivä, siihen vähän kyllästyi, mutta ei tullut mitään vatsavaivoja ainakaan. Kauppiaat
yli-innokkaita, se vähän käy hermoille joskus.
Moskeija aiheuttaa kanssa jonkinmoisen meluhaitan aina silloin tällöin. Älkää maksako liikaa, jos joku pyytää 400 tarjoa 100 jos olet
kiinnostunut ostamaan tuotteen.
Hyvää matkaa.