Mitä oireita voi tulla jos yhtäkkiä lopettaa alkoholin juonnin? Melkein 2 viikkoa ryypännyt, lopetti kuin seinään ja nyt päälaki särkyä ja lähimuistin osittain menetys. Mitä muuta vielä odotettavissa?
Oireita
9
872
Vastaukset
- ....
rytmihäiriöitä, unettomuutta tietenkin, ja armoton hermokireys.
- Oolofi
Oon dokannut tasan viikon, 7 päivää aamusta iltaan tissutellut/ryypännyt. Nyt ei voi jatkaa enää, rahat ja kroppa sen verran huonossa jamassa. Tai kyllä varmaan jatkaisin, jos ois rahaa, mutta ei ole. Eilenkin illalla oli jo kauheat vapinat päällä ja nyt yritäån tässä kiltisti litkiä jaffaa, mutta tuntuu ettei tästä selvinpäin olemisesta kuitenkaan tule tapaa. oon niin monat kertaa ratkennut, että en usko enää itsekään raitistumiseeni. Sitäpaitsi olen helvetin pahalla päällä, koska olen asunnoton eikä ole oikein mitään valoa näkyvissä. Oon nyt vanhempien luona, mutta ne heittää mut pellolle ihan kohta, oikeestaan olen vain ''kylässä''.
No particular placve top go!- Veri-Hintriikka
Muuta meille! Et kai ole kissoille allerginen?
- Oolofi
Veri-Hintriikka kirjoitti:
Muuta meille! Et kai ole kissoille allerginen?
pään päälle yöksi, ei siitä ole kysymys. Harmittaa vaan, kun mun isä ei tajua että minä olen sairas ja on välillä vittuilemassa ja urputtamassa vaikka mitä skeidaa. Kyllähän minä olen järjettömiä asioita tehnyt, mutta eikös ne kuulu taudinkuvaan? Alkoholisti on vastuussa itse toipumisestaan, niinhän se on. En min'äkkään haluaisi olla sairas.
- Kalle.
Oolofi kirjoitti:
pään päälle yöksi, ei siitä ole kysymys. Harmittaa vaan, kun mun isä ei tajua että minä olen sairas ja on välillä vittuilemassa ja urputtamassa vaikka mitä skeidaa. Kyllähän minä olen järjettömiä asioita tehnyt, mutta eikös ne kuulu taudinkuvaan? Alkoholisti on vastuussa itse toipumisestaan, niinhän se on. En min'äkkään haluaisi olla sairas.
Kuin suoraan Lapuan hihhulimainoksesta.
Vastuun pakoilua ja päänsä pensaaseen työntämistä pahimmasta päästä.
"ENHÄN MINÄ OLE SYYLLINEN MIHINKÄÄN, MINÄ OLEN VAIN SAIRAS, MUTTA KUN EI YMMÄRRETÄ!!"
Juuri sillä sairaus-käsitteellä juopot Oolofin tapaan saadaan pakoilemaan henkilökohtaista vastuutaan, ja käpertymään siihen sairauteensa tyyliin "SAIRAUS TULI JA SAIRASTUTTI!!"
Ikäänkuin juopolla ei olisi osaa eikä arpaa siihen, että itse juomalla itsensä sairaaksi sai.
Voi pyhä Sylvi!!
Lapuan rahasampo tekee monen juopon psyykessä todellista vahinkoa iskulauseellaan, joka alkaa "Alkoholisti ei ole vastuussa juomisestaan...."
Sen juopot ovatkin kiitettävästi sisäistäneet - vahingoksi itselleen.
- kaks viikkoa
Kun kysyt, mitä on odotettavissa, niin vastaan.
Odotettavissa on krapulan jälkeinen kuivattelu, ja sitten uusi turnee. Sillä tapaa se bruukaa mennä.
No, ei se siihen kuole. Ei lääkärikirjoja kannata lukea liikaa. - Enzian
Jos käy säkä niin selviää parin yön huonolla nukkumisella, kehon ja käsien tärinällä ja vatkauksella ja henkisellä alavireydellä. Pahemmassa tapauksessa unettomia öitä tulee sitten neljästä viiteen, päässä soi kaikenmaailman äänet kännykästä torvisoittoon, kroppaa kihelmöi, kädet puutuu ja rintaa puristaa. Saattaa tulla paniikkikohtaus ja hyperventilaatioa kun luulee saavansa sydärin. Nämä oireet alkavat usein vasta illalla, kun valot sammuu. Toivottavasti aloittaja pääsee helpommalla mutta ennemmin tai myöhemmin putketuksesta seuraa kyllä katastrofi. Päivä kerrallaan olisi hyvä periaate juomisessakin..
- Litrahuuli.
- Joutuu tukemaan taloa seinistä, muuten torppa meinaa kaatua.
- Joutuu pitelemään WC-pyttyä laidoista kiinni, muuten voi irrota lattiasta.
- Joutuu jahtaamaan kissoja, lintuja ja muita elikoita, kun pitävät niin armotonta metakkaa, ettei pysty nukkumaan.
- Joutuu luikkimaan nurkkien takaa, kun naapureilla on päässä vikaa, ja suu auki tuijottavat.
- Joutuu nyrkillä takomaan rintaa, kun pumppu tekee ihme voltteja.
Tuossa vaan esimakua, eli kaikenlaista erilaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507955Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662245Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2312145- 1451711
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251229Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991113Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65839Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58762Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7736