Mihin ihmisen ystävällisyys kadonnut?

Olenko Fakkis?

Mihin on kadonnut kaikki ystävällisyys ja kaunis käytös. Olemmeko antaneet kärttyisän oman edun tavoittelijan kuvan aikaamme?
Ylikuumenemista seksi ja kauneus ihanteissa?
Onko muka kaunista vanheta silikoneilla sun muun huulitäytteillä? Mihin on kadonnut naisellisuus?

Tuuleen on haihtuneet romanttinen rakkaus ja toisen kunnioittaminen.

Harvassa on enää herrasmiehiä jotka avaavat oven tai päästää naisen edeltä sisään.
Minä olen pettynyt.

Tänä päivänä voidaan suoraan sanoa oletko liian lihava, liian vanha, liian vähän rahaa, liian "vanhanaikainen" jos kyselee kauniiden käytös tapojen perään.

Tälläiseksikö me maailman halusimme?
Minä en ainakaan.

Hyvät herrasmiehet, mihin olette kadonneet kauniine sanoinenne?

29

988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies-v57

      Kyllä herrasmiehiä on vielä,mutta räyhääjät ja rähinöitsijät vaan saa näkyvän roolin.Tervehdyksiä ja toivotuksia pidetään sellaisena lipomisena miehen suusta naiselle.

      Moni nainenkin sanoo että miehen pitää olla karju,
      eikä mikään keikuli.

      Eli mies on vähän hukassa,että mikä pitäisi olla.
      Jos käyttäytyy ja on kohtelias,on imelä nihilisti.
      Jos olet äijä,niin sanotaan
      hyi mikä örkky.

      Minusta rumia naisia ei ole syntynytkään.
      Ronkeleita miehiä liikaakin.Tisuistaan joka
      nainen voi olla ylpeä.

      Ulkonäön merkitys on lopulta vähäinen.Luonne ja se kiva yhdessäolo on tärkeää.Ei se naama
      ja kummut auta jos ei luontet sovi yhteen.

    • Heikunkeikku

      No, et kyllä ole Fakkis :) Minäkin "huhuilen" ystävällisyyttä ja kaunista käytöstä.
      Onkohan monilla ihmisillä niin kiire ja vain omat asiat mielessään, ettei ole "aikaa" heittää ylimääräisiä hymyjä ja ystävällisiä sanoja vieraille ihmisille?
      Monet tällaisia, MUTTA MUTTA onneksi ei ihan kaikki :) Kyllä tälläkin palstalla vilahtelee mielestäni monia mukavia, toisia ajattelevia ihmisiä. Lämpimiä.Omassa työpaikassani "meidän miehet" avaavat kohteliaasti oven ja se tuntuu mukavalta. Toisaalta joskus minäkin avaan oven miehelle, voihan sitä olla toisinpäinkin kohtelias :)
      Minä en ainakaan kiinnitä kenenkään ulkomuotoon huomiota, enemmän kiinnitän huomiota, mitä ihmisen suu sanoo.
      Meitä on moneksi. Onneksi on valinnan vapaus olla "kaveeraamatta" sellaisten kanssa ,jotka ajattelevat kaikista asioista eri tavalla.

    • Armas-Kojootti

      ajatus tuo fakkiutumisesta. Kai sitä tälläinen harmaapantteri on vähän liian hidas nykyajan naisen vauhtiin. Ne kun tahtoo meikämiehen ulko-ovelle ennättäessä, hatunnoston jälkeen, jo kopsuttelevan ja kerrostalon toisessa kerroksessa :D

      Vaimon kanssa kun kaupassa käytiin niin kyllä siinä oli täysi työ kannatella kaikkia niitä pussukoita ja nyssyköitä ja laatikoita joita kertyi pelkästään "ikkunaostoksilla". Siinä sai pitää kotiovella kiirettä, että ehti työntämään kenkäisen jalan ovenrakohon sisäänpääsyn mahdollistamiseksi. Sääli olisi ollut ruveta viimemetreillä purkamaan sitä hienoa sylikuorma tornia joka niin kiehtovasti siinä nenän eessä huojahteli.

      Erään kerran kävi niin, että kengännauha oli auennut ja kompuroin oikein kunnolla eteisen käytävällä. Ei ole sen reissun jälkeen tarvinnut enää kristallilaseja kanniskella.

      • Heikunkeikku

        Sieluni silmin liihottelin katselemaan, kun kanniskelit huojuvaa tornia nenäs edessä. Hankalasta kanniskelusta huolimatta, en kyennyt "ottamaan osaa", vaan sain kirjoituksestasi tosi tosi hyvät naurut. :))


      • kaikkea ei ihminen

        tarvitse. ei ede teidän vaimo. henkevämmäksi ei muutu mies tavaratornin takana vaikka kuinka jalka ovenraossa.


      • Heikunkeikku
        Heikunkeikku kirjoitti:

        Sieluni silmin liihottelin katselemaan, kun kanniskelit huojuvaa tornia nenäs edessä. Hankalasta kanniskelusta huolimatta, en kyennyt "ottamaan osaa", vaan sain kirjoituksestasi tosi tosi hyvät naurut. :))

        Minä en kykene kantamaan tornia nenäni edessä, nenäni on siihen liian pitkä ja torni keikahtaisi vinoon. Kannan taakat käsissäni ja siksipä käteni ovat nykyään venyneet todella pitkiksi. Mutta ei niin huonoa, etteikö jotakin hyvääkin. Pitkistä käsistä on se hyöty, että yläkaapin ylimmäisestä hyllystä saan helposti noukittua tavaroita, ilman emännänjatkoa. Pitkät kädet ovat myös eduksi, kun keräilee roskia lattialta. Ei tarvitse kumartua. Suosittelen, että ryhdyt sinäkin "käsiriippukantamiseen" :D


      • Heikunkeikku
        kaikkea ei ihminen kirjoitti:

        tarvitse. ei ede teidän vaimo. henkevämmäksi ei muutu mies tavaratornin takana vaikka kuinka jalka ovenraossa.

        ...no, ei ehkä henkevämmäksi, mutta hengästyneemmäksi...
        Eikä tarvitse vaivautua tylsään punttisaliin.


    • Otto-Vaan

      Jätkä kun ei ole oppinut lausumaan niitä saippuan liukkaita kohteliaisuuksia.
      Nostattattaa vielä näppyjä ihoon, niin allelginen olen niille.:)
      Joten kuten ystävällinen yritän ainakin olla.

      Joillakin vain on kääntynyt sisäänpäin piiloon se ystävällisyys
      ja aiheuttaa siellä pistävää jatkuvaa närästystä toisia kohtaan.

      Tulkitsen nyt pieneksi jätkän plussaksi.Toisten arvostelua jätkä
      ei tee kuin pakon edessä eikä siedä sitä oikein toisiltakaan.

      Puhe "vapaus" on kyllä lisääntynyt, ainakin nuorison keskuudessa.
      Uskalletaan sanoa kaikenlaista peetä ja veetä päin näköä ilman toisen kunnioitusta.
      Näkee että kotona ja koulussa ei opasteta hyvistä käytöstavoista samalla tavalla kuin ennen,
      vaikka onkin olevinaan niin sairaan siistit jutut.:)
      Tuleekin mieleen kohteliaisuudesta kun eräs ehkä just kouluikäinen
      nuori herras miehen alku aukaisi mulle kaupan ovea kun tulin kasseineni.
      Hänen ilmeisesti ukkinsa tuli sanomaan pojalle kovalla äänellä.
      -Ei sinun kuulu ovia availla toisille ihmisille.

      Toivottavasti pojasta ei tule opettajansa kaltainen.

      • näin näen

        elämä vaatii aktiivista ja osallistumista jokaiseen hetkeen. vapaus merkitsee valintaa, sitä että päättäää mitä haluaa ruumiillaan elämällään ja vaikka rahoillaan tehdä. jos ihminen ei käytä vapauttaan hän luovuttaa sen pois, jollekulle toiselle. vapautta pitää käyttää joka päivä. se on kuin suihku, toinen ihminen ei voi käydä suihkussa toisen puolesta. tätä on vapaus eikä sitä että voi käyttäytyä miten lustaa.


      • tavallista käytöstä

        jokapäiväisessä elämässä tarkoitan. Minut on huomattu naiseksi ilman madam ilmaustakin.


      • Otto-Vaan
        tavallista käytöstä kirjoitti:

        jokapäiväisessä elämässä tarkoitan. Minut on huomattu naiseksi ilman madam ilmaustakin.

        Korvaan sattui toi kohtelias nipistys.:)


    • kuurankukka

      Ikävä kyllä niin on asiat nykymaailassa, suurimmalta osin.Minulle, minulle kaikki vaan, omaan napaan tuijotetaan.
      Nuoria, kauniita, hyväkroppaisia, viimesen pälle muotivaatteita, niitä silikooneja vähän sinne sun tänne...ei ihan oikeesti tiedä kuka on ns.aito ihminen.
      Mutta, onneksi emme kaikki kuulu tuohon kastiin ja löytyy niitä herrasmiehiäkin ja löytyy sitä romanttista rakkauttakin ja toisen kunnioittamistakin.

    • onko noita

      ihanteita ollut kuin vanhoissa elokuvissa. Äläkä kaikkia huonoja piirteitä miesten niskaan lastaa. Kyllä silikoonijutuista naiset itse päättävät. Oven avaamisesta sen verran, nykyisin ihmisillä on niin kiire, että naisetkin painavat puolijuoksua,miten siinä kerkeää ovea aukomaan. Sitten on tämä vuosia jatkunut ahdistelukeskustelu,sen seurauksen kaipaamasi herrasmiehet kavahtavat lääppijän mainetta, parempi katsella kengänkärkiä. Siinä olet oikeassa, että käytöstavat ovat huononneet. Olen joskus ajatellut, että oliko sota-aika, erityisesti miehille sellainen koulu, että esim. melkein koulunkäymätön isäni osasi eri tilanteissa käyttäytyä ja pukeutua paremmin kuin tänä päivänä jotkut hyvin koulutetut

    • mies 58  

      Naisellisuuden ja romanttisen rakkauden katoamisesta en pysty sanomaan mitään, mutta sen nyt ainakin tiedän, että TASA-ARVOA kuulutetaan ja tämän mukaisesti ei miehen tarvitse aukaista naiselle ovea, eikä päästää naista edelleen. Nainen ei ole hauraampi ja heikompi sukupuoli, eikä nainen ole edes sukupuoli, vaan vallitsevan kulttuurin muovaama ominaisuuksien summa, jota puhtaassa muodossa ei missään esiinny todella.

      Eikö muuten ole parempi, että lihavuus ja köyhyys ja muut semmoiset ominaisuudet sanotaan reilusti julki? Parempi kuin supista niistä selän takana.

    • sohtrop

      että suurin osa on hukannut tai ei ole koskaan oppinutkaan käytöstapoja mutta kyllä niitä kohteliaasti käyttäytyviäkin vielä löytyy ;)))

      Mä luulen, että suurin syy käyttäytymismallien muutokseen on että lapset eivät saa kotoa enää oikeanlaista kasvatusta, missä toisen ihmisen huomioiminen ja tavaroiden kunnioittaminen olisi arkipäivää. Lapset jäävät netin, television ja kaveripiirin vaikutuksen alle enemmän kuin vanhempien kokonaisvaltaiseen ohjaukseen. Joissakin tapuaksissa se vanhempien kasvatus"malli" voi tosin johtaa vielä huonompaan lopputulokseen.

      Lapselle olisi osattava nuoresta pitäen luoda oikeanlaiset rajat, rakastaa ja kannustaa kokeilemaan asioita. Saada ymmärtämään asioiden vaikutukset ja ottamaan huomioon toiset ihmiset jokapäiväisessä kanssakäymisessä, ei minään ns. "anteeksi Niemisinä" vaan tasavertaisina, itseensä luottavina henkilöinä. Vaikea yhtälö monasti toteuttaa ja saada onnistumaan, mutta tähtäin ja tavoite on oltava korkealla.

      Mikään ei ole sen mukavampaa, kun kuulee tutun ja vieraankin sanovat, että ompas teillä reipas ja hyvä käytöksinen lapsi tai nuori, se tuntuu tosi hyvältä sisimmässä ;)))

      Kaikki tekee virheitä ja kokeilemalla oppii (vaikka kantapään kautta), mutta jonkunlaiset pelisäännöt on oltava kaikissa tilanteissa.

      Monasti lapsi tai nuori osaa käyttäytyä paremmin tutuille tai vieraille kuin omille vanhemmille, mikä on sinänsä ymmärrettävää, koska rajojen asettajalle halutaan purnata tai jopa vastustaa sitä "auktoriteettia" silloin tällöin.

      Pitäkää ihmiset lapsienne puolta ja asettakaa heille "rajoja" ja yrittäkää kasvattaa ja hioa "timantteja" ;)))

      • Heikunkeikku

        ...pitkä ja tomera vastaus. MUTTA ASIAA täynnä :)
        Justihin noin :)


    • katoaa koko ajan

      oompa vain huomannu,ja katotaampa ihimisten pukeutumis tyyliä,nyjää kävellää tennareissa eikä enää kunnon kenkisä,miehilä puukenkät tai lenkkarit ja naisila sama,miks ei ennää näy korkokantoja naisila ja muutenki naisellisesti pukeutunu nainen??Lökähousut ja T-paita valitettavasti näkkee jo liian ussein.kotona voi olla niin puettu mutta ei ihimisten ilimoila

      • töttörötööröö

        Kevät keikkuen tulevi ja odotan innolla pikkukaupunkimme vanakoiden saapumista katukuvaan. Korkokengät, ampiasvyötäröt... Ei roiku farkut persauksista vaan on sauma niin syvällä pakarain välissä että hiki tulloo vilikullessakin....


    • Aarre

      Mieheen on sisäänrakennettuna huoli lajin säilyvyydestä. Sekin ohjailee käyttäytymistä hyvin pitkälle.

    • HTZA

      että käyn, jonkinlaisesta, herrasmiehestä.
      Ostan jopa kukkia, vaikka vienkin ne sitten salaa.
      Ja oven avaan aina, vaikka siinä livahtaakin, joka kerta, jokunen "metroseksuaali" mukana.
      Tekstareita käytän vain pakon edessä, jos haluan että saan kuiskutella tyhjänpäiväisyyksiä jonkun korvaan, aluksi.

      Mutta jos tulee eteen tilanne että "perslettiä" ei enää tarvitse niin kannatan silikoneja.

    • sandels

      Ystävällisyys ei ole mihinkään kadonnut. Ystävällisiä ihmisiä tapaa päivittäin ja pääosin ihmiset osaavat käyttäytyä hyvin.

      Poikkeuksen tekevät nämä anonyymipalstat joissa eletään kuin pellossa.

      • ovat vain

        mielikuvia. Enpä usko, että suurtakaan muutosta olis tapahtunut. Ihan sama, kun mielikuvat huonosti käyttäytyvistä nuorista. Pääkaupunkiseudulla asiaa tutkittiin, ja todettiin, että asia onkin päinvastoin. Nuoria palvellaan liikkeissä huonommin kuin aikuisia.


    • Minea44

      lähtee omasta itsestä - moni kommentti jää toiselta osapuolelta sanomatta, jos itse olet ystävällinen ja kohtelias!

      Miksi aina syytellään "niitä toisia", kun itsessäkin on aina parantamisen varaa?
      Edellinen ei ollut henkilökohtainen huomautus "pelkästään ketjun aloittajalle, vaan muistutus meille kaikille :)

      Tietysti ystävällisyyden pitää olla aitoa - ellei osaa aidosti huomioida toisia, on sitä turha muiltakaan itselleen odottaa?

      "Moukkia" on tietysti aina, mutta pienenä vähemmistönä - heilläkin usein kotoa opittu malli, joka on muokattavissa..?

      Kokemuksesta minä vain...

      • niin metsä vastaa kun sinne...

        Täytyy sanoa, etten aina itsekään käyttäydy täydellisesti, mutta en koskaan ole saanut huonoa kohtelua esim. kaupan kassalta, vaikka monet väittävät sellaista saaneensa. Aina on aikaa tervehtiä ja katsoa silmiin asioidessa, niin saa iloisen palvelun itsekin. Marisijat ja kopeat kalkkunat saavat juuri sellaista palvelua, kuin ansaitsevatkin. Kannattaa itse aloittaa kohteliaasti, niin kohteliaisuus palautuu. Katsokaahan tuonne asiakaspalvelusivulle, mitä myyjät, puhelin asiakaspalvelijat jne. kertovat asiakkaista :)


      • Minea44
        niin metsä vastaa kun sinne... kirjoitti:

        Täytyy sanoa, etten aina itsekään käyttäydy täydellisesti, mutta en koskaan ole saanut huonoa kohtelua esim. kaupan kassalta, vaikka monet väittävät sellaista saaneensa. Aina on aikaa tervehtiä ja katsoa silmiin asioidessa, niin saa iloisen palvelun itsekin. Marisijat ja kopeat kalkkunat saavat juuri sellaista palvelua, kuin ansaitsevatkin. Kannattaa itse aloittaa kohteliaasti, niin kohteliaisuus palautuu. Katsokaahan tuonne asiakaspalvelusivulle, mitä myyjät, puhelin asiakaspalvelijat jne. kertovat asiakkaista :)

        on hauska palsta - itsekin joskus sinne kerroin omista "aasiakkaistani" ;DDDD


    • HTZA

      siltä että et halua tietää niinkään ystävällisyydestä.
      Koska luettelet ne asiat jotka haluat kuulla.

      Sinun olisi pitänyt kysyä:
      "Miksi minua kohdelaan tavalla jota en halua?"
      Kaikki muutkin kelaa sitä, hei?, maailmaki? Jooko?

    • Pirre*

      hyvää käytöstä, mites ne kuuluvat yhteen, tyhjinä höpinöinäkö?

    • helisevä

      Ihmiset on niin ystävällisiä ja kohteliaita.
      Tänääkin tavannut monta ja hauskan kommentin sain nuorelta pojalta jolle pidin ovea auki )
      Omille pojilleni olen opettanut, kuinka takki autetaan päälle yms.
      Usein olen tavannut vieraalla paikkakunnalla aivan uskomattoman kohteliaita ihmisiä ja täytyy sanoa etenkin Turussa.

    • tsuhnaiivana

      onkhan se ilimoista kiini tuo ihimisen elämä vai mistä se on
      ko met joskus olhan niin kylymäkiskosia
      että käen kosketuksesta meinathan jäätyä
      joskus taasen olhan niin höölinä tuon lämmön kansa
      ettäkö vain kattothan toisiama silimhin niin tulhen sytythän
      -   tiiä häntä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7964
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2254
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2161
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1725
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1237
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1231
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1123
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      841
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      776
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      742
    Aihe