Olen lukion jälkeen toista vuotta opiskellut ja asunut pois kotoa. Käyn lähes viikoittain kotona oikeastaan ihan seurojen takia koska minulla ei ole ketään uskovia ystäviä opiskelupaikkakunnalla. Asun kyllä sukulaisten vuokralla jotka ovat uskomassa mutta ovat vaan jo eläkeikäisiä. Ongelma on että olen kovasti viettänyt aikaa yhden tytön kanssa joka on kans tavallaan uskomassa. Huomasin aluksi että hän ei kiroile eikä kerro viikonloppuistaan mitään rymytarinoita. Kun aloin jutela hänen kanssaan hän kertoi että hän on uskomassa. Ei kuitenkaan vl uskossa ja tämä mietityttää. Olen ollut muutamia kertoja hänen luonaan kahvilla ja hän on kertonut että hänelle on julistettu synnit anteeksi ja hän on siis saanut synninpäästön kuten minäkin. En ole uskaltanut kertoa kotipaikkakuntani ystäville tytöstä. Hän on oikein kiva ja viihtyy seurassani vaikka olen kerran hänelle sanonut että en tiedä voinko pitää häntä uskovana. Siis voinko viettää aikaa hänen kanssa ja entä jos kiinnyn häneen liikaa ja meistä tulee pari. Saanko edelleen armon olla uskomassa vai onko minun haettava yhteyttä tämän tytön seurakunnasta (helluntai). Hän on kummallisen vapautunut ja iloinen eikä painosta minua tulemaan seurakuntaansa. Kovasti olen miettinyt mitä teen hänen suhteen.
Tyttöystävän erilaisuus
15
1215
Vastaukset
- Kerran pelin menettänyt
Lähde rohkeasti rakentamaan Raamatun tarkoittamaa yhtä laumaa. Älä sorru erottelemaan ihmisiä sen mukaan, mihin klikkiin he kuuluvat.
- Kempelainen
Jos ihna oikeqassa ollaan, onko Raamtussasi käsitettä, olla uskomassa?
Jos se löytyy, sitten voi vaatia sitä tytöltä, mutta jos Hän on Helluntaikirkossa, voin vakuuttaa, että sieltä ei sellista tieta tule, se ei ole Raamatun mukainen. Hän on ylhäältä uudetsynynyt ja kastettu, ja uskossa Jeeuseen, eli kristitty.
Toiseksi, voit esiä Raamatusta, onko siellä, että VL uskomassa oleminen pelastaa, jos on, jatka samaan malliin, mutta jos ei, kannataa käydä silloin tytyön kanssa kokouksisa.
Häntä mietityttää varmaankin enemmän, mikis sinä olet jonkun seurakunnan uskossa, sillä tyttö on uskossa Jeesuseen. Se muuten löytyy Raamatusta.
Synnipäästö kuuluu normaaliin kirkko- rutiiniin, ei siinä ole mitään kummallista.
”””En ole uskaltanut kertoa kotipaikkakuntani ystäville tytöstä.”” Jos heille etsit vaimoa, kerro, mutta jos itsellesi, muista > jolla onni on, se onnen kätkekööt.
”””Hän on oikein kiva ja viihtyy seurassani vaikka olen kerran hänelle sanonut että en tiedä voinko pitää häntä uskovana.”” Mieti, pelastuuko Hän, vaikka kuinka pidät Häntä uskovana, et sinä ole mikään Jeesis ja tuomari, tyttö pelastuu omalla uskolla, ja sinä omlalla jos seuraat Häntä. Katso vielä siitä Raamatusta, onko siellä mainintoja, että Jeesus ihmetteee oletko uskovainen vai ei....
Ole varovainen, voit kiintyä,,,, aika tyhmiä kysmyksiä, jos rakastat, anna palaa, ja jätä asia Jeeuselle, kyllä Hän hoitaa asian, ja kun et osaa, tyttö kyllä tietää, Hän on nimittäin uskossa.
”””Saanko edelleen armon olla uskomassa vai onko minun haettava yhteyttä tämän tytön seurakunnasta (helluntai).””Puhutko Jumalan armosta???? Hän on sen tiettäväksi tehnyt, että Hänen armo ei horju, katso se siitä Raamatusta, mitä tuota lestadiolaislta kyselee, ei he ole armon anatajia vaan Jeesus.
”””Hän on kummallisen vapautunut ja iloinen eikä painosta minua tulemaan seurakuntaansa.”” Milloin Paavali kertoi seurakunnan nimen, milloin Jeeus, vain SRK ja Islam sen kertoo, katso Raamatusasi. ””
”””Kovasti olen miettinyt mitä teen hänen suhteen. ”” Pidä kiirettä, kyllä Hänellä on ottajia.
Rauhaa. - Levitoija
Jospa tyttöystävä ei olekaan se erilainen, vaan sinä?
Onnea ja siunausta taipaleellenne, uskokaa, että Jumala on teidät yhteen saattanut!- juttu kummiskin
ja jos oikeasti olisit uskomassa varmasti tietäisit mikä on oikein.
- Levitoija
juttu kummiskin kirjoitti:
ja jos oikeasti olisit uskomassa varmasti tietäisit mikä on oikein.
Ajatellaanpa, mitä Sinäkin 'tietäisit', jos uskosi olisi edes likimain oikea.
Edelleenkin toivo(ta)n Larsille ja hänen tyttöystävälleen siunausta yhteiselle matkalle.
- Wariska
Usko ja uskonto ovat kaksi eri asiaa.
Et voi myöskään sanoa toisen ihmisen uskosta, että onko se oikea vai väärä.
Samaan Jumalaan sitä uskotaan, eikö totta?
Erilaisuus on vain rikkautta. - peloiteltu noin
pahasti?
Olethan sentään jo aikuinen mies! Sinä teet itse valintasi, eikä siihen ole kellään mitään sanomista.
Vai meinaatko mennä SRK:n kanssa naimisiin? - tyttöystävä vai kaveri?
Tämä tyttö on siis tyttöystäväsi, te siis seurustelette vai onko hän vain kaveri?
Miksi ette voi olla vain kavereita vai oletko rakastunut? ja onko tyttö rakastunut sinuun?- Lars
Vaikeaa olla vain kaveri. Eniten kuitenkin ajattelen vanhempieni kohtaamista. Häihini he eivät tulisi. Ystäväni ehkä tulisivat mutta tuskin siunaisivat liittoamme. En tiedä enkä jaksa asiaa aina vatmoakkaan. Entäpä suhde lapsiin. Voisinko rajoittaa niiden määrää. Vaikeaa..
- en osaa sanoa
Lars kirjoitti:
Vaikeaa olla vain kaveri. Eniten kuitenkin ajattelen vanhempieni kohtaamista. Häihini he eivät tulisi. Ystäväni ehkä tulisivat mutta tuskin siunaisivat liittoamme. En tiedä enkä jaksa asiaa aina vatmoakkaan. Entäpä suhde lapsiin. Voisinko rajoittaa niiden määrää. Vaikeaa..
En osaa muuta sanoa kuin että päätöksen teet sinä itse, ei kukaan muu sinun puolestasi.
- ääni lisää.
Kertomuksesi on iloinen ja samaan aikaan surullinen. Ymmärrän että uskosi on sinulle hyvin tärkeä. Mutta valitettavasti olet nyt sellaisella vedenjakajalla, suuren kysymyksen äärellä, että onko se vanhoillislestadiolaisuus se ainoa oikea usko. Minä näen, että tuo "ainoa oikea" ajatus luotiin aikanaan sen vuoksi, että saataisiin ihmisiä liittymään ja toisaalta pysymään yhteisössä. Tämähän on vanha hallitsemiskonsti, liity meihin, vain me olemme oikeassa. Siis neuvoni: mieti mikä sinun uskonyhteisösi opissa on raamatusta, mikä ihmisestä. Näkemykseni mukaan tuo tyttö on hyvinkin raamatun mukaan pelastuva, sillä hän uskoo. Sama koskee jokaista, myös sinua, riittää että uskoo.
- sydämesi ääntä
Olin vl aikoinaan, seurustelin ja menin naimisiin vl-miehen kanssa. Seurusteluaikoina jopa suukottelu ja halaaminen oli epäsopivaa ja aina oli syntinen olo, vaikka sellainenhan kuuluu oleellisesti rakastuneen ihmisen käytökseen. No, lapsia tuli kolme, mies alkoi pettää ja otin avioeron. Joskus olen ajatellut, olisiko elämä mennyt toisin jos olisimme iloisesti rakastaneet ja eläneet oman järjen ja vaiston mukaan, emmekä onnettomasti noudattaen vl-ohjeita ajautuen ahdistuksen kautta väärille teille.
Nauti nuoruudestasi ja ihastumisesta sekä myöhemmin myös rakkaudesta ja tee valintasi oman hyvän järkesi mukaan. Älä anna muiden liikaa vaikuttaa valintoihisi. Jumala on antanut järjen käytettäväksi, siis käytä omaasi. Onnea sinulle! - iloinen kun se
"avautunut omille uskontovereilleen" hah haa
- jäitä hattuun
Suosittelen, että kerrot sille tytölle heti paikalla, mikä on oman seurakuntasi käytäntö, kun suhteenne paljastuu. Sinulle annetaan rakkauden neuvoja ja kysytään, onko suhteenne Jumalan mielen mukainen. Alat voida pahoin ja teet parannuksen ja jätät tytön. Kerropa tämä mahdollisuus hänelle aivan suoraan, niin hän tietää, missä mennään ja mitä saattaa tapahtua. Vaikka nyt et uskoisikaan, että teitä suositeltaisiin eroamaan, mut jossain vaiheessa se asia tulee eteen ja sitten saatat hetkessä kääntää kelkkasi. Tämä on nähty niin monesti.
Ole nyt mies ja ota vastuu, ennekuin on liian myöhäistä. Sinua tullaan painostamaan ja välttämättä psyykeesi ei sitä kestä, että sinut leimatan epäuskovaksi tytön takia. Loukkaat tyttöä todella pahasti, jos et selvitä asiaa ajoissa.- uskonto ja painostus
kyllä kun on lukenut teidän palstojen juttuja niin täytyy sanoa , että on sairas yhteisö. mitä kaikkea se teidän yhteisönne pitääkin sisällään. yksi työkaveri on juuri sairastunut siis teidän uskontojen juttujen vuoksi ja alkaa olla hoitokunnossa. ei ´Jumala oo tarkoittanut sanassaan täälaisia oppeja mitä te harrastatte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507975Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662259Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322178- 1461746
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251243Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511233Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1081135Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58790Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7744