Erityispedagogiikka

kiiwi0

Terve!

Löytyykö täältä ketään joka opiskelisi erkkaa? Itse päätin nyt hakea sitäkin (erkka yleinen) kun on tuo Vakava-koe.

Millaista opiskelu on ollut?
Onko mielenkiintoista?
Missä opiskelet?

Itse haen Jyväskylään ja Turkuun.

Kiitos jo etukäteen:)

3

882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erityisope2

      Opiskelin itse erkkaa Jyväskylässä valmistuen viime syksynä. Tykkäsin, parasta antia oli opiskelukaverien kanssa käydyt keskustelut, joten kannattaa ihan oikeasti osallistua myös muihin menoihin kuin luennoille. Odotin itse valmista työkalupakkia, mutta opinnoista saa asennetta ratkaisujen löytämiseen ja yksilöllisyyden kunnioittamiseen. Valmiita vastauksia on siis turha odottaa, koska niitä ei edes ole:)
      Harjoitteluista sain itse tosi paljon ja niiden kautta löytyi eka työpaikkakin, joten myös niihin kannattaa ihan oikeasti käyttää vähän ajatusta eikä vain suorittaa. Välillä tuntui, että lehtoreita ei kiinnosta meidän kehittymisemme, joten sitäkin tärkeämpää on omat päämäärät ja tavoitteet.

      Tsemppiä!:)

      • kiiwi0

        Kiitos paljon vastauksestasi! :)
        Saako kysyä mikä oli/on se eka työpaikkasi ja missä olit harjoittelussa?


      • jos muut
        kiiwi0 kirjoitti:

        Kiitos paljon vastauksestasi! :)
        Saako kysyä mikä oli/on se eka työpaikkasi ja missä olit harjoittelussa?

        kulttuurit kiinnostaa. Itse olin ensin Turussa, jouduin siirtymään Jyskylään, miten sen sanoisi kauniisti, asenteellisen ilmapiirin vuoksi. Esim. seminaarityötäni ei proffa tarkastanut henkilökohtaisesta syystä, ja syy kyllä tuli selväksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe