Mökille pian?

mökkieläin

Heippa! Laskettu aikani on kesällä ja mietin tässä, että olisi ihanaa viettää miehen isyysloman aikana viikko tai jotain mökillä. Mitä luulette, että miten onnistuu? Kuinka pian te olisitte olleet valmiita ja halukkaita lähtemään esikoisen kanssa vajaan sadan kilsan päähän mökille viikoksi tai pitkäksi viikonlopuksi? Mökillä on sähköt, mutta ei juoksevaa vettä. Järvi on ihan vieressä ja saunassa tietenkin pata ja pihalla huusi. Kannattaako edes haaveilla? Olen kyllä aika reipas selviytymään kaikesta tämmöisestä retkeilystä, mutta onko silti ihan mahdotonta tai onko vaikkapa ihan ei-suositeltavaa? Asenne siis varmaan löytyy (jos ei ole mitään masennusta tai muuta yllättävää…). Miten esim. repeämien kanssa? Olisitko itse viihtynyt mökillä vaikka kahden viikon ikäisen kanssa? Entä ollenkaan? Milloin teit ekan mökkireissun? Mökki ei ole missään ihan korvessa, vaan lähin terveyskeskus (ei oma tietenkään) ja apteekki ovat parinkymmenen minuutin päässä, sairaala tunnin ajon päässä ja kyläkauppakin lähellä. Mutta on se silti aika askeettinen…

5

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaksamisen mukaan

      Kannattaa katsoa, mikä silloin on fiilis. Joskus saattaa synnytyksen jälkeen olla tosi väsynyt ja kipeä, tai sitten ei. Ei sitä pysty ennustamaan.

      Mutta jos mökille lähdette, niin pidä huoli, että lepäät tarpeeksi. Synnytystä seuraavat viikot ovat aika "vaarallisia" rehkiä liikaa, kun elimistö vielä palautuu.

    • äippäliini

      Meidän perhe on myös "mökkihöperöitä" täynnä, lapsetkin (!) viihtyvät mökillä :) Kuopus oli 11 vrk kun mökille läksimme ensimmäisen kerran, eikä ollut mitään ongelmaa. Tuolloin oli huhtikuun loppu, ja vielä luntakin vähän.(Meillä mökissä juokseva vesi ja sähköt, mutta ulkovessa) Mikäli juoksevaa vettä ei ole, ei kannata kauhistua, koska puhdistusliinat on tosi käteviä kakkapyllyn kanssa, ja saahan sitä vettä järvestä ja eikun lämmittämään. :)

      Luota tässä vaistoosi. Mikäli vauva on terve, ja sinä itse olet kunnossa, eikun mökille vaan! Varsinkin kun on mies mukana niin ouitteiden pitäisi olla kunnossa. Siellähän se vauvakin viihtyy, missä äipällä ja iskällä on hyä olla:)

      Hyvää mökkikevättä ja kesää :)

    • Oman fiiliksen mukaan

      Tietysti se reissaaminen riippuu siitä, miten olet itse palautunut synnytyksestä. Esimerkiksi leikkauksen jälkeen joillakin menee pitkään, ennen kuin voi vähänkään pidemmälle autoreissulle lähteä. Samoin voi tuntua tukalalta istua autossa, jos on tullut repeämiä alapäähän. Mutta toki saattaa olla ihan ok olo, ja matkaan pääsee jo muutaman päivän päästä.:)

      Vauvan ym. suhteen ei tarvitse jännittää. Me lähdimme 2 viikon telttaretkelle 1,5kk ikäisen vauvan kanssa viime kesänä, ja hyvin meni. Ei ollut sähköä tai juoksevaa vettä.:) Omasta asenteestahan se on kiinni. Vauva viihtyy jos vanhemmat viihtyy! Toki jonkun mielestä telttailu voi olla aivan kamalaa -silloin ei kannata lähteä.

      Hauskaa mökkeilyä teille.

    • mapee

      itse olin mökillä paljon kun lapset oli pieniä ja vesi tuli vaihtelevasti. Isoin ohjelma on pitää oma alapää puhtaana ja käsisuihkun puuttuessa kastelukannu on oiva peli...

      Vauvahan ei vettä tarvitse niinkään vaan pyllyn voi pestä kosteuspyyhkeillä. Pullot ehkä keittäisin jos niitä käyttää ja vesi ei ole takuupuhdasta. Muuten vaatii vain intoa..

      ja mökillähän ollaan tappamassa aikaa eikä ole kiire mihinkään? Siellä vauvan kanss aon ihanaa olla ja löllötellä ilman mitään ohjelmaa!

      • meppe

        vaan ettet tulehduta mahdollisia repeytymiä sielä mökillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7964
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2254
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2161
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1725
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1237
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1231
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1123
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      841
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      776
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      742
    Aihe