Miehen kanssa ollaan seukattu vajaa vuosi. Nähdään muutama krt viikossa. Nää päivät on ainoita, kun pystyn syömään edes joten kuten normaalisti (tosin liian vähän, koska "säästelen" ahmintapäiville...). Muina päivinä joko ahmin, tai ahmin ja oksennan.
Nyt oon muuttamassa samaan kaupunkiin miehen kanssa (nyt välimatkaa n. 100 km). Mietin, että pitäiskö muuttaa saman tien yhteen, että tää loppuis? En ikäpäivänä voisi oksentaa hänen läsnä ollessa, koska molempien asunnot on niin pieniä ja ainakin mun yrjöilyistä kuuluu kova ääni. Tavallaan mies on mulle myös "lääke" koska yhdessä on muuta tekemistä kun pohtia ruokaa ja syömistä.
Toisaalta taas muutun tosi kiukkuiseksi, jos en pääse harjoittamaan näitä ahmintarituaaleja ainakin 1-2 krt viikossa. Jotenkin oon tullu niistä riippuvaiseksi. Voiko tästä päästä eroon, myös noista syömistä koskevista pakkoajatuksista, jos olis vaan "pakko" elää ja syödä niinkun normaalit ihmiset?
Avoliitto lääkkeeksi?
5
393
Vastaukset
- ei toimi....
Avoliitto ei ole lääke bulimiaan.
Oletko edes kertonut tälle miehelle, että sairastat bulimiaa vai perustuuko teidän koko suhde valheelle?- alkup.
En todellakaan ole aloittanut suhdetta syömishäiriön takia, joten suhde ei voi perustua valheelle. Ei kai syömisen muutenkaan kuulu olla suhteen peruspilari? Minä ainakin rakastan miestäni. Jos suhteeni samalla tukee terveitä elämäntapoja, niin minusta se on hyvä asia.
Mies tietää, että mulla on syömisen kanssa ongelmia. Suoraan bulimiasta en ole kertonut, koska oksentelut on aika satunnaisia, max. 5-6 krt/kuukaudessa, joskus viikkoja ilman. - uusi kirjoittaja
alkup. kirjoitti:
En todellakaan ole aloittanut suhdetta syömishäiriön takia, joten suhde ei voi perustua valheelle. Ei kai syömisen muutenkaan kuulu olla suhteen peruspilari? Minä ainakin rakastan miestäni. Jos suhteeni samalla tukee terveitä elämäntapoja, niin minusta se on hyvä asia.
Mies tietää, että mulla on syömisen kanssa ongelmia. Suoraan bulimiasta en ole kertonut, koska oksentelut on aika satunnaisia, max. 5-6 krt/kuukaudessa, joskus viikkoja ilman.Sehän on selvä, ettei parisuhde perustu ruoalle tai siihen liittyvään. Mun mielestä sun ei kannata missään tapauksessa kertoa avomiehelle ennen kuin olet yrittänyt lopettaa sillä keinolla että muutatte yhteen. Jos elätte vaikka loppuelämännekin yhdessä saat iänikuisen syömistesi tarkkailijan vaikka olisit tervehtynyt...
Sinun täytyy olla päättänyt, että haluat oksentamisesta eroon, muuten sitä ei tapahdu. Mielestäni yhteenmuuttaminen on hyvä idea. Olin itse onnistunut lopettamaan oksentelun ennen kuin rupesin tapailemaan poikaystävääni. Seurustelu vain vahvisti terveitä elämäntapoja. Haluanhan näyttää kauniilta ja tuoksua hyvältä, mikä ei ainakaan "tapabulimikolta" luonnistu. Emme siis asu yhdessä, mutta tapaamme lähes päivittäin, asuntojen välimatka vain pari kilometriä. Jatkuvat kyläilyt toistemme luona estäisivät oksentelun muutenkin, koska vessahan haisisi pahalle! Eikä aina voi olla viemärikään tukossa :/
Nykyään en edes ajattele bulimiaa päivittäin vaan luulen eläväni kuin normaalit ihmiset ikään. Ehkä olisin onnistunut myös ilman parisuhdetta, mutta kyllä siitä tukea oli, etenkin silloin alussa.
Muuta vain yhteen ja päätä ettet uuteen vessaan oksenna _kertaakaan_. Tsemppiä! - valheellehan
alkup. kirjoitti:
En todellakaan ole aloittanut suhdetta syömishäiriön takia, joten suhde ei voi perustua valheelle. Ei kai syömisen muutenkaan kuulu olla suhteen peruspilari? Minä ainakin rakastan miestäni. Jos suhteeni samalla tukee terveitä elämäntapoja, niin minusta se on hyvä asia.
Mies tietää, että mulla on syömisen kanssa ongelmia. Suoraan bulimiasta en ole kertonut, koska oksentelut on aika satunnaisia, max. 5-6 krt/kuukaudessa, joskus viikkoja ilman.teidän suhde perustuu, jos mies ei tiedä kuinka vakavasti sairas olet.
- samoista tilanteista
valheellehan kirjoitti:
teidän suhde perustuu, jos mies ei tiedä kuinka vakavasti sairas olet.
Olen itse ollut samanlaisessa tilanteessa. Mutta kerroin hyvin suhteen alkuvaiheissa kaiken. Halusin menettää kasvoni ja olla se surkimus joka todellakin olin. En halunnut hänen takiaan esittää jotain suurta vaikka sitä en todellakaan ollut. Hän avasi silmäni ja kävelin hänen henkisen tukensa johdattelemana terkkareille, lääkäreille yms. Se oli hirveää aikaa ja ajattelin että hän hylkää minut, koska olimme vasta alussa suhteessamme, mutta kun hänen rakkaus ja aito hyväksyminen avasivat silmäni itseäni kohtaan, halusin olla myös oikeasti rakastettava. Hän antoi minulle toivoa uudesta rakkaudesta ja siitä että minun ei tarvitse olla sairauden kahlitsema.
Asuimme eri paikkakunnilla ja kun olin sitten tuonut sairauteni esiin, oma helvettini alkoi. Olin todella koukussa bulimiaan ja ajattelin usein ahmiessani litroja jäätelöä "tällänen mä oon. haluun kuolla tähän ja olla yksin". Kun sairaus oli tullut julki mä oksentelin ja ahmin kahta kauheammin.
Silloin muutin pian mieheni luokse asumaan ja se katkaisi oksentelun. Tosin ympäristö vaikutti asiaan. Olin päässyt pois lähiöstä ja yksinäisestä elämästä.
Mutta jos ei kerro toiselle heti kaikkea eikä anna toisen arvioida kestääkö hän kaiken, toimii valheellisesti. Ja parantua ei voi jos suosii sairauden parasta kaveria-valehtelua, pimittämistä ja salailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507964Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662254Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322161- 1451725
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251237Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511231Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1021123Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65841Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58776Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7742