Kurjenpolvet

J. Blue

Puutarhassani on jotain matalaa kurjenpolvea edellisen omistajan jäljiltä, matala, mitätön ja lyhyt kukinta, mutta oivallinen täytekasvi muuten.
Kysyisinkin, mikä kurjennpolvista olisi korkea (noin 50 cm, onko sellaisia?) ja kukkisi mahdollisimman pitkään, ja että kukat näkyisivät ja erottuisivat ?
Onko esimerkiski "Johnson's Blue" niin ihan luonnossa kuin miltä se kuvassa näyttää ?
Vai mikä olisi kaunis sininen tai purppuranvioletti ?
Syvänvärinen ? Rehevä ? Onko lehtien väreissä eroja ?

Kiitos tietojenne jakamisesta, jos joku viitsii vastata !

5

817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurjenpolvia löytyy ihan matalista,noin 10cm korkuisista aina likemmäs metrin korkuisiin.Omasta penkistä löytyy noin puolimetristä tarhakurjenpolvea.Lajiketta en muista,mutta hyvin on rehevöitynyt muutamassa vuodessa,kukinta on kaunis ja suht pitkäkestoinen.Yksittäisiä kukkia avautuu jo kesäkuussa,varsinainen kukinta heinä-elokuussa ja syksymmällä taas yksittäisiä kukkia.

      Särkän perennataimiston nettisivuilla on hyvät kuvat joissa ainakin minun kokemuksen mukaan väritkin ovat hyvin lähellä todellista kukan väriä.

    • ja helppohoitoinen

      itse tykkään tosi paljon verikurjenpolvesta, jolla on syvän anilliininpunaiset kukat ja leviää kauniiksi matalaksi pensaaksi ja kukkii lähes koko kesän. Ehdoton suosikki perennoista!

      • J.Blue

        Kiitos hyvistä tiedoista !
        Vielä kysyisin:
        Onkohan kellään "Johnon's Blue"-kurjenpolvea ?
        Onko se oikeasti kaunis (luettelokuvissa tietysti !)
        Ja mistä mihin se kukkii, keskikesälläkö vain ehkä kuukauden ?


    • Anonyymi

      Miksi se mata peittokurjenpolvi on lehdiltään reikäinen. Ei ole elukoita ei kotiloita.
      Onko kasvi "allerginen" kuorikatteella. En keksi muutakaan. Onko tietoa?

      • Anonyymi

        Jospa perhosentoukat ovat tarvinneet ruokaa ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      249
      7561
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      141
      3979
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      118
      2227
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1657
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1520
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1402
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1214
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1012
    9. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      8
      963
    10. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      948
    Aihe