Wanhan käyttiksen turvallisuus

ostolakossa

Vanha 8v kone nettikäytössä. Selaimena Mozilla firefox, mailit luetaan webissä. Laite palomuurin lisäksi ohjelma palomuurina zonealarm,virustutkana avast siivousohjelmina spypot,adaware. Puhutaan tietoturva aukoista käyttiksessä, mitä ne ovat? Eikö lisäohjelmat anna riittävästi suojaa? Esimerkkejä?

4

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auttaisko?

      Tietoturva aukot ovat haavoittuvuuksia joita voivat virukset ja muut haittaohjelmat hyödyntää. Mikä käyttöjärjestelmä sulla on? Varmaan windows 2000? Sitä päivitellään vielä joten ei huolta.

    • Palomuurilla saa rajattua liikennettä vain tiettyjen porttien kautta. Jos selain on uusinta versiota, tarvitsee hyökkääjä jonkun tuntemattoman tietoturvareiän (tai jonkun tunnetun mihin ei vielä ole paikkausta). Zonealarm on kyllä tunnetusti huono palomuuriohjelmisto ja siitä kyllä on menty läpi. Windowseja jos käyttää niin ennemmin Sunbelt tai Comodo.

      Virustutkat lähinnä vaikuttaa niihin viruksiin, mutta ne kyllä ei tosiaankaan ole mikään turvallisuustae. Eivät tunnista kuin korkeintaan 80% viruksista jos on päivitetty uusimpaan versioon ja sillä ei ole oikein mitään vaikutusta jos verkossa on joku hyökkäyssivu mistä yritetään ajaa kymmeniä eri hyökkäyskoodeja koneelle. Kyllä sillä tarkastaa kaverilta tulevat Officetiedostot (tai piraattiohjelmat) 80% varmuudella.. Siivousohjelmat jos jotain löytää niin se kertoo, että tietoturva ON JO pettänyt. Ei turvalliseen koneeseen pääse mistään mitään ylimääräistä.

      Jos käyttöjärjestelmässä on tietoturva-aukko se tarkoittaa käytännössä sitä, että haittaohjelman on mahdollista saada koko kone täysin haltuun. Ja kun tarkoitetaan sitä, että kone on täysin hallussa niin sitä ei voi edes poistaa millään, koska se haittaohjelma voi hallita kaikkea. Normaalisti käyttöjärjestelmissä on ne käyttöoikeudet rajattuna eri käyttäjille ja silloin ei haittaohjelmatkaan saa oikeuksia sotkea järjestelmää, mutta jos käyttöjärjestelmässä on reikä niin sitten voidaan kaapata koko kone.

      Jos kone on täysin kaapattu, ainoa keino poistaa haittaohjelma on tietokoneen käynnistäminen varmasti puhtaalta medialta ja sitten poistaa se, edellyttäen että ohjelmat osaa poistaa sitä.. Tästäkään kun ei ole takeita ja koko homma on työlästä niin nopein tapa korjata kone on asentaa käyttöjärjestelmä uudestaan.

      On yleinen harhaluulo, että tietoturvaohjelmat olisi joku turvatae(*). Väärin. Ainoa tapa pitää kone turvallisena on käyttää ohjelmistoja käyttöjärjestelmä mukaanlukien joita edelleen tuetaan, että niihin tulee turvapaikat heti kun joku reikä huomataan, käyttäjä päivittää ohjelmistot kerran kuussa tai useammin tuoreimpaan versioon, rajaa käyttöoikeudet että haittaohjelma ei pääse sotkemaan kuin oman käyttäjätilin alueella eikä koko konetta ja palomuurilla sitten blokkaa ylimääräisen liikenteen.

      Ja kyllä, se on huono homma jos tietokone on kaapattu ja se on osana verkkohyökkäyksissä kaatamassa palvelimia, tietokone on jumissa kun se lähettää penis enlargement pills -sähköpostia laajakaistan täydeltä tai rikolliset vaikka vaihtaakin jonkun verkkokaupan omaan huijjaussivuun ja huijaavat rahat.

      8v kone ei ole paha homma, mutta 8v vanha käyttöjärjestelmä on. Ainoa niin vanha käyttöjärjestelmä mihin edelleen tulee turvapaikkoja on Windows 2000 ja siitäkin vuoden kuluttua, että kyllä tuo päivitystä tarvitsee. Uusia käyttöjärjestelmiä saa kotikoneisiin hintahaitarilla 0-500€

      (*) En ole käyttänyt säännöllisesti mitään virustorjuntaa 90-luvun lopun jälkeen ja siivousohjelmaa en ole ikinä. Kokeilumielessä olen joskus tarkistanut ja mitään ei ole löytynyt. Sen sijaan, että uskoisin markkinapuheita turvallisuudesta, pidän sen tietokoneen paikattuna. Virustorjuntaa tarvitsi 90-luvulla piraatti CD-levyjävarten mutta ei ole sen jälkeen ollut tarvetta kun en suostu avaamaan mitään Office tiedostoja, näytönsäästäjiä tai muuta paskaa epäluotettavista lähteistä. En sano etteikö tämä olisi hyödyllinen jossain käytössä, mutta ei kannata tuudittautua mihinkään uskoon, että joku F-secure logo kellon vieressä tekisi koneen turvalliseksi. Hyvää pisnestä se on kun F-secure maksaa Microsoftille, että Windows pelottelee tietoturvauhilla ihmisiä.

      Yleinen huijaus tehdäänkin "turva" ohjelmilla. Hälmöt luulee saavansa jotain turvaa ties mistä lisä kilkkeestä ja "ilmainen" turvaohjelma tai virustarkistus saataa troijalainen joka saastuttaa koneen. Älkää siis hyvät ihmiset ikinä ajatko koneella MITÄÄN mistä ei ole täyttä varmuutta. WWW ei ole mikään ohjelmien asennuslähde.

      • myöten

        "WWW ei ole mikään ohjelmien asennuslähde."

        Aivan kaiken rautaa lukuunottamatta olen sieltä saanut. Toki suosittelen järjenkäyttöä. Katsos kaikenmaailman md5 sun muut on jo keksitty.


    • käyttis....

      Samaa mieltä kuin toisetkin vastaajat, käyttöjärjestelmä on oltava päivittyvä. Miksi et käyttäisi esim. Ubuntua? Firefox kuuluu "pakettiin" käyttis on turvallinen ja ilmainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2491
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      349
      2110
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1952
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      14
      1790
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1558
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1092
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1079
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      940
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      915
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      888
    Aihe