Mitä maksaa omakotitalo?

Neljän kimppa

Olemme neljän ystävyksen (ja muutaman koiran) kesken aikeissa hankkia omakotitalon Tampereelta. Olemme varautuneet maksimissaan noin 100k€ lainaan per henkilö sisältäen kaikki kalusteet ja muun tarpeellisen.

Käytetyistä ei oikein tunnu löytyvän tarkoituksiimme sopivaa, joten ajattelimme rakentaa oman. Taloon tulee about kaksi kerrosta. Itse asiassa toiveena olisi monitasoinen (ei niin tavallinen) talo rinnetontilla. ”Yläkerrassa” asuinhuoneet äänieristetyillä seinillä sekä kylpyhuone, parveke ja ”alakerrassa” kaikki muu: keittiö, olo/takkahuone, sauna-osasto, toinen erillinen vessa, kodinhoitotilat ym. Neliöitä tulee 160-200. Tarkoituksena on suunnitella talo itse mahdollisesti arkkitehdin siunauksella. Taloon on tulossa lattialämmitys ja ilmastointi.

Mistä materiaalista talo? Ajatuksena Jämerä-kivitalo (tai mikä vaan kuhan ei oo puuta ja suht halpa) lähes avaimet käteen periaatteella. Meillä on mahdollisuus auttaa esim. pintatöissä tai tehdä ne vaikka kokonaan itse märkiä tiloja lukuunottamatta. Minkälaisista säästöistä tässä suurin piirtein puhuttaisiin? Minkälaista kokonaishinta-arviota osaisitte antaa talosta? Mitä talo maksaa per neliö? Entä paljonko voi odottaa menevän tontin kunnostustöihin, tontti luokkaa 150k€/600m2?

Kiitos.

14

5735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laskija

      1500-2000€/m2, jos itse tekee pintoja ja aputöitä.

    • arxitehti

      riippuu vähän siitä mitä hakee. Talon voi tehdä kalliisti tai talon voi tehdä halvalla. Jos haluaa oikein halvan ison talon pitää olla ennakkoluuloton ja antaa suunnittelijoiden keksiä tapa tehdä sellainen. Yleensä halpa materiaali tarkoittaa paljon työtä ja valmistuu hitaasti (esivalmistamaton; esimerkiksi olkipaalit, savi) ja teollisesti valmistettu (elementit, harkot) yleensä nopea asentaa mutta on kalliimpaa.

      Olen melko varma siitä, että talon voi tehdä niin halvalla ettei sitä kukaan uskokaan kun uskaltaa ajatella poikkeuksellisia ratkaisuja. Tosin siitä voi saada kylähullun maineen.

      • tavallinen on halvin

        Perustalo yksinkertaisilla ja tavallisilla ratkaisuilla on kaikkein halvin.

        Jos haetaan halpaa taloa, niin neliöhinta voi jäädä jopa noin 1200€:n. Mutta silloin kaikki on todellakin tehty halvalla.


    • markkinointikikka

      sipouskiksilta. Kimppa asuminen ei toimi loppuiäksi ja 100 keur saa puutalopaketteja:-)

      Sipoa kaivaa lusikalla helpommin kuin puutaloja:-)

      • Asjantuntia

        Olenkin ihmetellyt, mitä nämä lusikkajutut oikein ovat.
        Nyt selvisi: kirjoittajille on annettu järkeä lusikalla ja lusikan on saanut lohdutukseksi.


    • kädentaitaja

      Kimmppasopimuksen tekeminen on paljon haasteellisempi kuin talon suunnittelu ja rakentaminen.

      Miksi ihmeessä asetatte noin tarkkoja reunaehtoja talolle, jos olette hakemassa edullista ja toimivaa asumismuotoa? Haluatteko asua mukavasti vai näyttää muille asuvanne mukavasti?

      • Neljän kimppa

        Millä tavalla kimppasopimuksen tekeminen on hankalaa?

        Ei tuossa mielestäni mitään kovin tarkkoja reunaehtoja ole. Kyllä se pääasia on asua mukavasti, ihan sama mitä muut ajattelevat.

        Taitaa kylläkin näillä näkymin mennä siihen, että hommaamme kuitenkin sen käytetyn - halvemman - vaihtoehdon.


      • kädentaitaja
        Neljän kimppa kirjoitti:

        Millä tavalla kimppasopimuksen tekeminen on hankalaa?

        Ei tuossa mielestäni mitään kovin tarkkoja reunaehtoja ole. Kyllä se pääasia on asua mukavasti, ihan sama mitä muut ajattelevat.

        Taitaa kylläkin näillä näkymin mennä siihen, että hommaamme kuitenkin sen käytetyn - halvemman - vaihtoehdon.

        Sopimuksen yleensä voi tehdä nopeasti ja helposti. Sen toimivuus testataan kun siihen pitäisi tehdä muutoksia.

        Jos joku haluaa irtautua kimpasta, millä ehdoilla sen voi tehdä. Voiko hän myydä osuutensa?
        Jos joku hankkii lapsen, menee naimisiin, eroaa tai kuolee. Miten uusi tilanne otetaan huomioon?

        Miten arvostetaan kiinteistöön tehty työ?

        Näitä vaikeita kysymyksiä on paljon. Pienet taloyhtiöt ovat helppoja verrattuna johonkin kimppasopimukseen. Ja nekin ovat yleensä liian vaikeita.


    • santtu

      kirjoittaja sanoi, niin noilla lähtötiedoilla mitä annoit, kustannus on 1500-2000€/m2 tontti.

    • rakennusinsinööri

      Jos halpaa haluatte, niin miksei ostaa pakettitalo? Itse rätälöity talo on paljon paljon kalliimpi kuin pakettitalo.
      Jo suunnittelu maksaa 10k€, about. (mukaan laskien kaikki piirrustukset)
      Helposti voi säästää jos ostaa pakettitalo, eikä tee niin paljon muutoksia siihen. Onhan niitä pakettitalojakin eri kokoisia ja muotoisia.
      Tällä hetkellä piirrän itse rätälöity, noin 200m2 talon asiakkaalle, eikä kyllä halpa tulee, mutta, se saa toki mitä se haluaa, ja on vissiin valmis maksamaan siitä. mut, halpa se ei ole.!
      //Rakennusinsinööri

      • juitsut hauskoja

        meillä omien suunnitelmien mukaan kuvat talotehtaalle tuotantoa vaille 2300.-


    • ilman tonttia

      Jos kivestä teette, niin alle 400 000 ette kivitaloa teetä mitenkään jos neliöitä on lähemmäs tuo 200 ja oman työn osuus pieni (kuten kivitaloissa usein on). Meillä pääosin puurunkoinen pitkästä tehty talo 190 m2, vielä kesken ja hintaa tulee täysin valmiina (ilman tonttia) lähemmäs 400 000, tosin itse ei olla tehty yhtään mitään ja materiaaleista ei ole tingitty.

    • adsadsad

      Teillä on siis rahaa 400k€. Kyllä sillä talon tekee, mutta jos pitää ostaa tontti Tampereelta (100k€) niin sitten alkaa olla tiukkaa ja sanoisin, ettei avaimet käteen kivitalo onnistu.

      Hiukan on erikoista, että haluatte 1) kivitalon, 2) jotain erikoista, 3) halvalla. Nämä eivät oikein mene yhteen. Lisäksi haluatte avaimet käteen, mutta kivitaloissa nimenomaan on yleensä tuota omaa työtä, kun niitä markkinoidaankin sillä, että voi itse latoa harkkoja.

      (Mutta kysymyksesi ohi haluaisin kyllä itsekin ihmetellä, kuka laittaa noin paljon omaa rahaa johonkin, minkä omistussuhde on sitten todella epäselvä jälkeenpäin...)

    • Lisää hintaa

      Rinnetontilla rakentaminen on kalliimpaa, joten en haaveilisi alle 2000€:n neliöhinnoista, vaikka olisitte itse osaavia ja käteviä.

      Jos osaaminen rajoituu helppoihin ei ammatti töihin ja siivoamiseen, niin kaksi tonnia paukkuu iloisesti.

      Katso mitä vanhat talot maksaa vastaavilla tonteilla, etäisyys keskustaan ja palveluihin on aika ratkaiseva tekijä tontin hinnassa. Uusi ei tule ainakaan halvemmaksi kuin vastaava vanha, sillä rakennusmääräykset ovat tiukentuneet ja tavaran hinta nousee huimaa tahtia.

      200 neliön rinnetalossa varautuisin 300.000-400.000 euron menoihin. Alle 200.000€ hinta ei onnistu kuin varastamalla tarvikkeita ja jättämällä työstä laskuja maksamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4399
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3273
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      999
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      996
    7. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      25
      990
    8. 153
      985
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      914
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe