migreeniä

onko kellään enää?

Taitaa jo olla kaikki mahdollinen kirjoitettu migreenistä, kun ei moneen päivään täällä ole ollut mitään uutta.
Olis se hienoa, jos löytyisi selläinen lääke,että saisi poistaa koko migreenisivun, olisi varmaan paljon muitakin ikionnellisia minun lisäkseni.

3

1268

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auran uhri

      Itse sain ekan aurallisen migreenikohtaukseni delfinaarion kloorinhajusta ollessani 12-vuotias. Teinivuodet olivat yhtä tuskaa, sillä kohtauksia saattoi tulla ryppäinä muutamia kertoja viikossa (varsinkin kuukautisten aikaan) ja ne olivat rajuja mutta onneksi suht lyhyitä. Ensin aurana tulivat 20 minuuttia kestävät pisteestä leveäksi nauhaksi laajenevat sahalaitakuviot, joiden aikana ei voinut liikkua kun ei nähnyt sitä mihin yritti tarkentaa. Auran loppuvaiheessa jouduin yleensä menemään oksentamaan, mikä vain pahensi sen jälkeen alkanutta toispuoleista päänsärkyä. Pimeässä huoneessa päänsärkyä podettiin muutama tunti, mutta vasta yöunet veivät päänsäryn pois kokonaan. Migreenilääkettä olen saanut vain kerran koulun terkalla, Imigrania muistaakseni, mutta tuolloin korkeat kappalehinnat aiheuttivat sen, että en koskaan noita oikeita lääkkeitä hankkinut. Kohtaukset kun kestivät poikkeuksetta maksimissaan alusta loppuun "vain" 8 tuntia, joten köyhän oli parempi kärsiä.

      Kokeilin vuosien varrella aurojen aikana ihan kaikkea mitä kotona vain voi keksiä, jääpalapusseja niskassa, pää alaspäin roikkumista, hierontaa, mutta aina pirullinen päänsärky vain lopulta saapui.

      Sitten aloitin hormonaalisen ehkäisyn. Pillereitä en syönyt koskaan, vaan valitsin heti alkuun paikallisemmin vaikuttavan ehkäisyrenkaan (Nuva Ring). Migreenikohtaukset harvenivat, maksimissaan kertaan kuussa, oksentaa ei enää tarvinut (päinvastoin pystyi jopa syömään auran aikana!) ja päänsäryn vahvuus laimeni siedettäväksi jomotukseksi. Pimeään huoneeseen pakoa ei enää tarvinut tehdä, ja töissäkin pystyi tietokoneella jotenkuten olemaan.

      Olin jo tästäkin muutoksesta onnellinen, kunnes löysin mulle sopivan aineen, joka pysäytti migreenin heti auraan, jolloin edes laimeaa päänsärkyä ei tullut. En muuten juo kahvia lainkaan joten en tiedä vaikuttaisiko tämä samalla tavalla kahvin suurkuluttajiin, mutta heti valopisteen ilmestyttyä näkökenttään otan joko tosi vahvaa kahvia (jos on sillä sekunnilla saatavissa) tai kaivan kassistani aina mukana kulkevan pienen rasian, jossa on murukahvia (sellaista, jota laitetaan kuumaan veteen ja se liukenee).

      Varsinkin tuollainen teelusikallinen murukahvia kielen päällä liuetessaan toimii minulla aika nopeasti, aurapiste haalistuu ja katoaa 5 minuutissa, eikä päänsärkyä siis myöskään tule.
      Kuulin tästä kollegaltani, jonka mies oli saanut kahvista myöskin avun vaivaansa. Auravaiheessahan verisuonisto supistuu, joten liekö kofeiinin taika sitten siinä, että se laajentaa niitä sen verran, ettei ketjureaktio ehdi alkaa...

      Kannattaa joka tapauksessa joskus kokeilla, ei maksa paljoa eikä ole vaarallista :)

    • Ninnukka

      Migreenin parantamiseen (?!) on olemassa homeopaattinen lääke.. Itse olen kyseisen "lääkekuurin" syönyt. Ja voin kertoa, että se auttoi, jonkin verran! Valitettavasti migreeni ei loppunut kokonaan, mutta helpotti.. Kohtauksia tulee paljon harvemmin!
      Homeopaattisten lääkkeitten tehoon tutustuin ensin koiran nivelkipuja hoitaessani...

      • ??????????

        Kertoisitko mikä on tämä homeopaattinen lääke?

        Omat kohtaukseni alkoivat n.16 vuotta sitten, ja silloin niitä tuli useampi viikossa. Oikea klassinen migreeni, alkaen aurasta ja päättyen oksentamiseen monen tunnin rajun jysärin jälkeen. Jysäri jatkuu oksentamisen jälkeenkin, mutta sitten pystyn sentään nukahtamaan. Muutaman tunnin unen jälkeen kohtaus on ohi, mutta vielä on pää arka. Tämä on siis koko kohtauksen kulku, jos en saa sitä ajoissa poikki.

        Moneen vuoteen en saanut kunnon lääkkeitä, joten kohtaus meni aina tuon kaavan mukaan läpi. Sitten lopulta tulivat triptaanilääkkeet, ja kokeilin ensin Imigrania mutta sen sivuvaikutusten takia vaihdoin Zomigiin, joka tuntuu sopivan paremmin. Sain myös estolääkitykseksi Triptylin, joka tosin piti kohtaukset poissa vain niin kauan kuin kuuria kesti... Pari viikkoa kuurin jälkeen tuli taas kohtaus. Pyysin uuden kuurin Triptyliä, mutta kun se on toiselta käyttötarkoitukseltaan lievä mielialalääke, niin en haluaisi sitäkään jatkuvasti popsia. Siksi tämä homeopaattinen valmiste kiinnostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7975
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2259
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2178
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1746
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1243
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1233
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1135
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      790
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      744
    Aihe