ärtynyt paksusuoli oireyhtymä

Hei.
Haluaisin kysyä millaset ruuat, olisi hyviä kysyeiseen sairauteen? Tänään tehtiin tähy niin sattu todella kovaa mutta mitään erikoista ei löytynyt. Kuulemma kun on ärtynyt paksusuoli niin se on todella herkkä tähyssäkin. Mutta kuuluuko kyseiseen tautiin pieni lämpö, millaisia oireita tässä taudissa on? minulla ainakin pientä lämpöö, röyhtäilyttää,ilma vaivoja,löysä uloste,ummetusta, närästää, selkä/jalat kipeät usein. ja on tähystetty vatsa laukkukin kaikki oli ok. jos joku vosi auttaa minua kyseiseen vaivaan olisin kiitollinen:)
92720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"Vaikka ärtyvän suolen oireiden perimmäistä syytä ei tunneta, oireiston taustalta vaikuttaisi löytyvän suoliston säätelyjärjestelmän oireita selittäviä poikkeavuuksia. Ärtyneestä suolesta kärsivät aistivat normaalin kaasunmuodostuksen, kouristustilan ja paineennousun missä tahansa ruoansulatuskanavan osassa kipuna tai turvotusoireena tai molempina muita ihmisiä herkemmin. Ärtyvä suoli ei aiheuta laboratorio- tai suolentähystystutkimuksissa nähtäviä poikkeavuuksia, lukuun ottamatta siitä kärsivien potilaiden suurempaa kivuliaisuutta reaktiona suoliston tähystyksen aiheuttamaan suolen venytykseen.

Oireyhtymästä kärsivät epäilevät usein ruoka-aineiden olevan suolisto-oireiden syynä. Kunnon osoitusta minkään ruoka-aineen osuudesta vaivaan ei kuitenkaan ole olemassa"

käytännössä siis kaikki vatsavaivat, joille ei löydy selitystä, on tätä. kokeilemalla selviää itselle vähiten kaasua muodostavat ruoat jne joista noita kipuja tulee.

Äänestä

Minulle ei ole tehty tähystyksiä, mutta verikokeista tutkittiin keliakian, helico-bakteerin ja laktoosi-intoleranssin mahdollisuus. Niistä ei löytynyt mitään, joten diagnoosiksi jäi ärtyneen suolen oireyhtymä.
Olen muutaman viikon etsinyt sopivia ruokia ja minulla tuntuu pahimmat olevan tällä hetkellä peruna, riisi, banaani, sokerit, hiivalla leivotut tuotteet sekä myös maitotuotteet, joita olen vältellyt jo 20 v. muutenkin. Jännä juttu, että vaikka minulla verikokeen mukaan on sellainen DNA, ettei voi tulla laktoosi-intoleranssia, niin silti maitotuotteet eivät sovi.
Tällä hetkellä voin syödä porkkanaa höyrytettynä, kalaa ja broileria uunissa valmistettuna (käristetyt ei ole hyväksi), salaattia, kurkkua, tomaattia, appelsiinia. Myös jonkin verran näkkileipää ja eilen maistoin ruisleipää jossa ei ollut hiivaa, vaan oli tehty taikinajuureen, se tuntui sopivan. Myös veteen keitetyt puurot sopivat ja kaurajuoma sopii.
Välillä on iskenyt taas ummetus ja kun se laukeaa, menee ripulille, mutta silloin on vaan jatkettava varovasti. Niin ja Liinus-pellavarakeita olen syönyt pikkuhiljaa määrää lisäten. Sen pitäisi auttaa sekä ummetukseen että ripuliin ja minulla ainakin tuntuisi todella auttavan.

Jokaisen on vaan haettava se itselle sopiva ruokavalio, koska vaihtelua tuntuu olevan todella paljon.
Sinun kannattaisi myös katsoa Googlella mitä tästä vaivasta kerrotaan. Sieltä löytyy paljoa asiaa, linkkejä myös tänne palstoille.
Tsemppiä! Jos yhtään lohduttaa, niin et ole yksin tämän ongelman kanssa, meitä on paljon.

Äänestä
  • joo kiitos tuesta:) mutta on vaan koko ajan mielessä että liittyykö ärtyneeseen paksuoleen pieni lämpöily ja B-leuk nousu? minulla tosiaan tähystety molemmista päistä mutta mitään poikeavaa ei ole löytynyt.

    Äänestä

  • mutta kuuluuko/voiko olla pientä lämpöilyä tässä taudissa? kun minulla on päivittäin yleensä,ulostamisen jälkeen tulee sellainen olo että on lämpöä. voiko sellaista olla?:)

    Äänestä

  • suolisto kirjoitti:

    joo kiitos tuesta:) mutta on vaan koko ajan mielessä että liittyykö ärtyneeseen paksuoleen pieni lämpöily ja B-leuk nousu? minulla tosiaan tähystety molemmista päistä mutta mitään poikeavaa ei ole löytynyt.

    Mulla on kanssa lämpö koholla silloin kun maha on erityisen sekaisin, leukosyytit on kanssa koholla aina. Kuuluu asiaan. Suoli on tähystetty neljä kertaa, ei löydy periaatteessa mitään vikaa...

    Äänestä

  • suolisto22 kirjoitti:

    mutta kuuluuko/voiko olla pientä lämpöilyä tässä taudissa? kun minulla on päivittäin yleensä,ulostamisen jälkeen tulee sellainen olo että on lämpöä. voiko sellaista olla?:)

    Mä olen huomannut että kun mulla on vatsan kanssa ongelmia, (siis olen käynyt tähystyksessä ja todettu ärtynyt suoli)niin lämpö nousee, tai ainakin tuntuu siltä, ikään kuin ois tulossa kipeäksi mutta se jotenkin liittyy siihen vatsavaivaan. Jalat ovat aina aamusin kipeät vatsan reistaillessa, ja joskus koko keskivartalon lihakset kipeät, en ymmärrä miksi..? Sitä olen kyllä huomannut että aina jos on joku pieni flunssa niin se laittaa vatsan sekaisin, ja se johtuu varmaan sen herkkyydestä, ja ehkä se vois olla syy lämpöilyyn..?En tiedä, mutta et ainakaan ole ainoa jolla on tuollaisia vaivoja ärtyvän suolen kanssa. Mä olen kans huomannut että vessakäynnin jälkeen palelen ja joskus voin pahoin.:/ Niin ja yks juttu vielä, hurjaa väsymystä tähän tautiin kuuluu, mä ainakin kärsin siitä.:/

    Äänestä

yritä mietoja ruokia jotak sulavat nopeasti. kaurapuuro, vaikka on joskus pahaa. olen itsse saanut tulehtuneen paksusuoleni kuntoon siten. tosin olen kokenut kovia pari kertaa syöpä leikattu paksusuolesta. olen kuitenkin saanut kivut pois ruokavaliolla. ei mitään käristettyjä eikä happoisia juomia. kalkkuna on parasta ihan vain mausteeton ja kevyesti paistettuna. näkkileipä tuo hvyän olon kun ei ole hiivatuotteita ollenkaan.kurkkua ja tomaattia sietää syödä. perunakin on huonosti sulavaa ja sitten pureskele ruokasi oikein huolella ,että se on sulavampaa. äläkä syö rasvaisia ruokia. ei aika suppeata mutta parantavaa. ole kärsivällinen j aosta apteeksita happosalpaajaa niin ei tule sinne suolistoon happoa liikaa. toivon sinulle parantumista ja malttia. ärtynyt paksusuoli voi tulehtua ja sitten on kipeä. ja siihen voi tulla myös kasvaimia. ole onnellinen kun pääsit tähystykseen ,teidän että se sattuu mutta onneksi se on jo ohitse .-riitta

Äänestä
  • sanoi että ärtynyt suoli ei lisää riskiä saada kasvaimia.

    Äänestä

Kokeile Valion Gefilus Max juomaa.Ystävättärellä erittäin vaikea ummetus painotteinen ibs eli ärtynyt paksusuoli.Hän on käyttänyt ko.juomaa noin kuukauden ja vatsa on ruvennut toimimaan paljon paremmin.Ennen sitä vatsa toimi noin kerran 1-2 viikon välein ja uloste kovahkoa kuiduista huolimatta.Nyt toimii 3-4 kertaa viikossa ja massan koostumus normaalia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suolisto kirjoitti:

Hei.
Haluaisin kysyä millaset ruuat, olisi hyviä kysyeiseen sairauteen? Tänään tehtiin tähy niin sattu todella kovaa mutta mitään erikoista ei löytynyt. Kuulemma kun on ärtynyt paksusuoli niin se on todella herkkä tähyssäkin. Mutta kuuluuko kyseiseen tautiin pieni lämpö, millaisia oireita tässä taudissa on? minulla ainakin pientä lämpöö, röyhtäilyttää,ilma vaivoja,löysä uloste,ummetusta, närästää, selkä/jalat kipeät usein. ja on tähystetty vatsa laukkukin kaikki oli ok. jos joku vosi auttaa minua kyseiseen vaivaan olisin kiitollinen:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu