Heps. minulla on ohjelma nimeltä GShutDown, jossa siis voi laittaa ajastimella tietsikan pois päältä.
No, 'turn off computer' -sarakkeen valitsemalla käy kuitenkin niin, että kone vain kirjautuu ulos mutta jää hyrräämään sisäänkirjautumisikkunaan!
Asetuksista voi lisäksi erikseen kirjoittaa eri sarakkeille command:it. Helpissä lukee:
"
you can set your custom command, for example:
* poweroff
* reboot
"
Poweroffi kuitenkin vain avaa sisäänkirjautumisikkunan! Millä komennolla pystyn suorittamaan saman toimenpiteen kuin painamalla oikeassa yläkulmassa olevaa vihreää miestä (sammutuspainiketta)
????????????????????????????????
millä 'komennolla'
tietokone sammuu??
1
257
Vastaukset
- Wolf
sudo shutdown -h -t
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096776Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M974433L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453729TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133130Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281738- 661148
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551123- 91109
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?1991104Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481070