Yritämme mieheni kanssa vauvaa. Mieltäni askarruttaa sellainen asia, että jos tulen piankin raskaaksi niin miten alkuraskauteen vaikuttaa moottoripyörällä ajo? Meillä on moottoripyörä ja tapana on aina kesäisin tehdä pitkiä matkoja pyörällä, minä siis istun mieheni kyydissä. Voiko moottoripyörän kyydissä olemisessa olla jotain keskenmenon vaaraa koska kuitenkin kyydissä istuminen on pientä tärinää koko ajan? Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta moottoripyörän kyydissä reissaamisesta alkuraskauden aikana? Vai jääkö meiltä sitten koko matka tekemättä..
Alkuraskauden ajasta..
2
631
Vastaukset
- ............
No ei kai se sentään keskenmenoa voi aiheuttaa. Toki, jos alkio ei enää ole muusta syystä elossa, se saattaa voida laukaista keskenmenon.
Enemmän olisin huolissani omasta voinnista. Itselläni on nyt 12 viikkoa täynnä enkä olisi voinut kuvitellakaan meneväni moottoripyörän kyytiin. Pahoinvointia, huimausta, kovia vihlomisia ja menkkamaisia kipuja niin paljon, että varmaan taju lähtisi. Hädin tuskin kestän autossa lyhyitä matkoja! mun isosisko ainakin oli moottoripyörän kyydissä koko kesän (raskaus alkoi huhtikuulla) eikä mitään ongelmia. ja vaikka edellisessä raskaudessa meinas vauva tulla väkisten koko ajan ulos. (silloin ei ajellut moottoripyörällä). että ei muuta kuin turvallisia ajeluita:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017563
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075628- 835057
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113160- 502855
- 522769
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102374Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986