tekijän oikeudet tai julkaisuoikeudet

hmmmmmmm

Jos teen avustajana lehdelle esim. haastattelua, voinko julkaista samasta henkilöstä samalla haastattelukerralla tehtyä juttua jossain toisessa lehdessä, jos näkökulma on kuitenkin eri?

3

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta...

      Se ei ole lähtökohtaisesti minkään lain tai pelisääntöjen vastaista. Minä olen joskus tehnyt näin ja se on tähän asti aina ollut jutun molemmille ostajille ok. Kunhan muistat aina kysyä lehti A:lta, onko ok, jos teet lehteen B. Kannattaa miettiä etukäteen, miten sen sanoo mahdollisimman myönteisesti. Kannattaa sanoa, että jutusta tulee aivan erilainen, ja siinä korostetaan asioita, jotka eivät tämän lehden linjaan olisi sopineet, ja lehti B:hän ilmestyykin vasta kolme viikkoa A:n jälkeen tms.

      Lehti B:lle sanotaan sitten, että olen haastatellut samaa henkilöä lehteen A, mutta kuten voitte siitä lukea, tarjoan teille ja lukijoillenne jotain aivan uutta tietoa samasta haastatellusta. Jotain, mitä A:ssa ei tullut kerrottua, vaan ajattelin, että tämä kiinnostaisi aivan erityisesti B:n lukijoita.

      Kato jos oot saanut kolmen tunnin haastiksen vaikka Paul McCartneylta, niin hulluhan sinä olisit, jos tekisit siitä jutun vain yhteen lehteen ja kuittaisit vain yhden palkkion. Paitsi jos se eka lehti maksaisi yksinoikeudesta Paul McCartneyn suomalaishaastatteluun tarpeeksi, vaikka 50 tonnia.

    • avustaja hih-hih

      No totta helvetissä!
      Jos sä saat ekasta 50 euroa ja tokasta 50 euroa kukaan muu ei voita kuin lehdet :))))

      • hoijaa

        Kyynisyys ja typeryys on ainoastaan tympeä yhdistelmä. Usko tai älä, joistain jutuista maksetaan joissain lehdissä enemmän kuin 50 euroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      195
      10856
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      35
      1597
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe