Digi onglemia?

Tänään itsellä klo.12.00 digiboksi temppuilee ei näy kuvaa mutta ei myöskään ilmoita signaalin puuttuvan asun itse Runosmäessä. parin minuutin päästä soitti tytsyfrendin sisko joku oli huomannut saman asian, tämä asuu taas varissuolla! tv guide näyttää kuitenkin ohjelmatiedot! Telkkaria siis päälle turkulaiset ja raportoikaa...
191023
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tänään on jotain päivityksiä tai korjauksia Turun alueella klo 9-16..katso uudestaan neljän maissa.

Äänestä
  • onko jossain ollut ilmotuksia? kiitos kuitenkin!

    Äänestä

  • ...eli Ylen kananvat ovat osin poissa käytöstä.

    Illemmalla löytyy, pitää vain palauttaa boxin tehdasasetukset ja laittaa haku päälle.

    Äänestä

Maksa TV-Lupa, niin pelittää. YLE ei taida lähettää signaalia enää luvattomiin talouksiin.

Äänestä

Ei näy vielä mitään - saas kattoo illemmalla.

Kuka korvaa tästä päivästä turhaan maksetun TV-maksun!

Äänestä
  • Vielä äsken antennidigibioksi ilmoitti, ettei löydy signaalia. Ei löytynyt myöskään ohjelmatietoja. Eikä auttanut automaattinen asemahakukaan.

    Ilmoituksen kyllä luin lehdestä. Se kertoi, että katkloksia tänään on. Samalla siinä toivottiin, että entiset digiboksit toimisivat vielä uudistusten jälkeenkin.

    Pelkään pahinta, vaikka ostin kalliin digiboksin viime hetkillä. Ei siis pitäisi olla liian "vanha".

    Äänestä

TS
>>Televisiot pimentyivät Turun seudulla

Televisiot pimentyivät Turun seudulla tiistaina aamupäivällä kaikkiaan noin 250 000 taloudessa, kun Kuusistossa sijaitsevan radio- ja tv-maston lähetyksiä ryhdyttiin siirtämään uusille taajuuksille. Digita Oy:n Länsi-Suomen aluepäällikön Aki Nurmen mukaan kuva palaa ruutuun tiistaina kello 16 mennessä.>>

http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2008-04-01,104:2:530334,1:0:0:0:0:0:

Äänestä

Mun tv:ssä ei näy nyt ollenkaan Ylen kanavia, ilmoittaa TV1:n, TV2:n, Yle Teeman ja FST5:n kohdalla vaan että "ei kanavaa". Onko kellään tällaista ilmoitusta? Tehdasasetusten palautuksen ja uudelleenhaut olen tehnyt.

Äänestä
  • Teksti-TV edelleen sekaisin.

    Äänestä

20100 alueen kerrostalossammme ainakin Ylen kanavat ovat pikselimössöä, muuta kanavat ok.
Toivottavasti saavat tilanteen korjattua lähipäivinä.

Äänestä
  • Maksa lupa, niin vahvistavat signaalin. Jos lupa on, niin se vahvistuu automaattisesti illan kuluessa, kunhan tietokone on varmistanut että lupamaksunne on suoritettu.

    Äänestä

  • TV tekn. kirjoitti:

    Maksa lupa, niin vahvistavat signaalin. Jos lupa on, niin se vahvistuu automaattisesti illan kuluessa, kunhan tietokone on varmistanut että lupamaksunne on suoritettu.

    Kävin maksamassa tv-lupani ja nyt näkyy paremmin kuin koskaan ennen!

    Äänestä

  • En ingenjör kirjoitti:

    Kävin maksamassa tv-lupani ja nyt näkyy paremmin kuin koskaan ennen!

    tarjontaa???

    Äänestä

  • En ingenjör kirjoitti:

    Kävin maksamassa tv-lupani ja nyt näkyy paremmin kuin koskaan ennen!

    Digita olisi saanut kyllä informoida katselijoita pikkuisen paremmin. Monikaan vanhempi katselija ei edes ollut huomannut lehdissa julkaistua juttua, jossa kerrottiin katkoksesta. Jutussa ei myöskään kerrottu sanallakaan mitä sitten pitää tehdä, jos kuva ei palaakaan.

    Kyselyjeni mukaan Turussakin ovat useat vanhukset luulleet boksiensa menneen rikki, kun koko toosa pysyi pimeänä parhaaseen katseluaikaan.

    Osa laitteista ilmeisesti kieltäytyi kokonaan toimimasta katkosten jälkeen! Ei auttanut edes hyväksi opittu konsti irroittaa laitteet hetkeksi töpselistä ja yrittää uudelleen.

    Osa digibokseista ilmeisesti vaatikin uuden kanavahaun, ennekuin YLEn ohjelmat alkoivat näkyä. Joissain laitteissa haun käynnistäminen vaati mm. pin-koodin syöttämistä ennen automaattisen haun käynnistymistä.

    Monkohan yli yhdeksänkymppinen todella osasi tämän omin avuin ilman täsmällisiä ohjeita tehdä? Oliko olemassa joku puhelinnumero, josta olisi voinut saada ohjeita?

    Uskon satojen vanhusten tunteneen itsensä tulleen ikävästi harhautetuiksi. Uskomatonta välinpitämättömyyttä ammattilaisilta!

    Äänestä

Kun eivät ilmesty tälle keskustelupalstalle ...

Digitan informaatio katselijoille on ollut luvattoman vaisua. Suuri joukko vanhuksia ei ole edes huomannut vaatimatonta lehtijuttua lähettimien muutoksista ja toimenpiteen aiheuttamista katkoksista.

Luulen udeammankin vanhuksen manailleen, kojeidensa särkymistä kun kuva yllättäin katosi. Yhtä usea lienne jäänyt moneksi päiväksi kuvatta, kun normaalit Ylen kanavat eivät edes katkon jälkeen toimineet.


Entä kukapa yli yhdeksänkymppinen osaa kaikkine pin- ym koodeineen aloittaa uuden kanavahaun? Julkisuudessa ei edes näkynyt ohjeita mitä tehdä, jos kanavat eivät korjauksen jälestä näkyisi. Olisipa voitu perustaa vaikkapa tilapäinen puhelinpalvelu, josta olisi saanut edes jotain ohjetta. Vähintään päivälehdissä olisi voitu kertoa mahdollisesta uuden kanavahaun tarpeesta.

Taas jätettiin myöhäisseniorit heitteille... eikä ollut ensimmäinen kerta, josko viimeinenkään.

Äänestä
  • Hankin digiboksin heti kun se oli mahdollista jokunen vuosi sitten. Nyt on jo toinen laite käytössä. Minulla ei ole koskaan aiemmin ollut ongelmia digisovittimien kanssa, mutta nyt 1.4. alkaen on ollut päivittäin häiriöitä erityisesti YLE:n kanavilla. Ei auta laitepäivityksetkään eikä uudet kanavahaut. Signaali on ajoittain erittäin heikko. Pitääkö hankkia jokin antennivahvistin vai tuleeko antenni suunnata uudelleen?

    Asun Raisiossa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Turussa 1.4.2008 kirjoitti:

Tänään itsellä klo.12.00 digiboksi temppuilee ei näy kuvaa mutta ei myöskään ilmoita signaalin puuttuvan asun itse Runosmäessä. parin minuutin päästä soitti tytsyfrendin sisko joku oli huomannut saman asian, tämä asuu taas varissuolla! tv guide näyttää kuitenkin ohjelmatiedot! Telkkaria siis päälle turkulaiset ja raportoikaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu