http://www.ucas.co.uk/
Ja Kela maksaa opintotuet.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/111202132443RS?openDocument
Eli siina ajassa kun on kolme valivuotta mennyt kesat lukiessa paasykokeisiin, ulkomaille lahtenyt on jo valmis.
Ja Kela maksaa opintotuet.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/111202132443RS?openDocument
Eli siina ajassa kun on kolme valivuotta mennyt kesat lukiessa paasykokeisiin, ulkomaille lahtenyt on jo valmis.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ulkomaiset 3 vuoden tutkinnot vastaavat meikäläistä uutta alempaa korkeakoulututkintoa. Master on erikseen ja monet esim. Englannin master-ohjelmat ovat huippuhinnoissa.
Lisäksi, esim. Englannissa yliopistojen taso vaihtelee, moni vastaa lähinnä suomalaista AMK:ta, ja niihin parempiin onkin sitten kova tunku, vaaditaan huippuarvosanat, haastattelu paikan päällä, suositukset opettajilta jne.
"esim. Englannin master-ohjelmat ovat huippuhinnoissa."
...jonka Kela maksaa.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/111202135541RS?openDocument
"...niihin parempiin onkin sitten kova tunku, vaaditaan huippuarvosanat, haastattelu paikan päällä, suositukset opettajilta jne. "
Ohm, tuota ei nyt ihan pida paikkansa. Cambridgeen ja Oxfordiin kylla mutta sen tasoisia yliopistoja ei ole Suomessa lainkaan. Helsingin Yliopisto on Suomen rankinglistala ensimmaisena, siis sijalla 100.
http://www.timeshighereducation.co.uk/hybrid.asp?typeCode=144
Samalla tasolla on esim. Liverpool johon paasee ilman paasykoetta ja haastatteluja.
Turun Yliopisto? Onko kukaan kuullut siita? Tai joku Vaasan/Kuopion/Joesnuus/Lapin jne. yliopisto, eivat mahdu edes listalle.
Itse hankkisin mielummin ulkomaisen tutkinnon jos vaihtoehtona on kolmen valivuoden pitaminen ja sitten johonkin Turun, Vaasan tms. neverheardof yliopistoon...
En kuule halua tiputella sua pilvilinnoistasi, mutta Master-vaiheen opinnot ovat postgraduate-opintoja eikä niitä ihan kelan opintotuella rahotella. Toki se 500 euroa kuussa auttaa, mutta eipä sillä ihan elellä JA makseta ohjelman maksuja.
esimerkkejä LLM eli Master of Laws -tutkinnon osalta:
University of Warwick, LLM -vuosi: £5,200 = 6 731,40 EUR
University of Liverpool, LLM -vuosi: £3,242 = 4 196,77 EUR
Columbia Law school, LLM -vuosi: $42,024 = 27 479,49 EUR
Mitä olet ajatellut lähteä opiskelemaan?
Itseäni kiinnostaisi kauppatieteet ja yhteiskuntatieteet.
Periaatteessa olis ihan sama missä opiskelisin kun saisin tuon puolisonkin innostumaan, että pääsisi lähtemään!
Kahlaan pääsykoekirjoja parastaikaa eikä ole oikein aikaa syventyä tutkimaan eri yliopistojen sivuja ja tutkintovaihtoehtoja, joten jos jollakin on valmiiksi tietoa yliopistoista joissa noita em. voisi opiskella, ottaisin tiedot kiitollisena vastaan!