AL huutaa etusivullan 26.3., kuinka keskeyttämiset uhkaavat pilata insinöörikoulutuksen.
Tottahan se on osittain, mutta IT-alasta puhuttaessa pitää muistaa, että kyse on työvoimapulasta IT-alalla, siitä miten työnantajat riistävät opiskelijat töihin kesken opintojen. Opiskelijoiden tulisikin oivaltaa, että työnsaantimahdollisuudet ja urekehityksen takaaminen edellyttää opintojen loppuun saattamista, kuten unelmat palkkakehityksestäkin. IT-alalta kesken opintojaan töihin menneitä tulisi kannustaa saattamaan opintonsa loppuun työn ohella ja tällainen opiskelumuoto pitäisi tehdä mahdolliseksi.
IT-alalle jokainen! Naisiakin sillä koulutuksella saa...
tko on varma
valinta.
1
555
Vastaukset
- on näitä nähty
Kun lähes joka paikassa on ollut vaikeaa saada edes aloituspaikat täyteen, ja opiskelijat karkaavat kesken opintojen muille opintosuunnille, niin miten ala olisi kovinkaan vetävä? Eikä vuosiin kukaan ole ollut riistämässä opiskelijoita minnekään. Se buumi oli ja meni.
Taidat vain tuntea itsesi yksinäiseksi siellä ja siksi kaipailet kavereita?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127267
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374255törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373752Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001980- 321467
- 351458
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi681438Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1781116Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121098Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111030