Kyselisin vinkkejä shoppailuun Roomassa! Tietenkin itse kohde tulee ykkösenä, mutta olisi myös mukava, jos jotain tarttuisi mukaan kotiin tuomisiksi.
Lähinnä kiinnostaisi tietää mistä sattuisi löytämään vaatteita ehkä edullisemmin kuin huippusuunnittelijoiden liikkeistä:).
Olen tietoinen, että hintataso samaa luokkaa kuin Suomessa. Vaatekauppojen nimiä/sijainteja? Edullisempia alueita?
Olen siis päälle kaksikymppinen nainen, mainittakoon se vielä:)
Kiitos paljon!
Lähinnä kiinnostaisi tietää mistä sattuisi löytämään vaatteita ehkä edullisemmin kuin huippusuunnittelijoiden liikkeistä:).
Olen tietoinen, että hintataso samaa luokkaa kuin Suomessa. Vaatekauppojen nimiä/sijainteja? Edullisempia alueita?
Olen siis päälle kaksikymppinen nainen, mainittakoon se vielä:)
Kiitos paljon!
Vastaukset 2
Vanhimmat
suurimpia ostoskatuja keskustassa (poislukien ihan kalleimmat design-putiikkeja täynnä olevat kadut) ovat via del corso, via nazionale ja via cola di rienzo. itse tykkään myös via della vite ja via della frattina -kaduista jotka ovat monipuolisia, löytyy osittain myös design-merkkejä, mutta myös ihan kohtuuhintaisia kauppoja. jos lähdet hiukan turistialueen ulkopuolelle niin viale marconi (metro b marconi tai bussilla p.d. radio) on yksi suosikeistani.
lisäksi rooman laitamilta (n.45-60min matka keskustasta ruuhka-aikaan) löytyy useita kauppakeskuksia joista uusin ja suurin on buffalottassa sijaitseva porta di roma. lisäksi myös esim. parco leonardo f-lentokentän lähettyvillä. lähin outlet-maailma yhteystietoineen löytyy googlettamalla mc arthur glenn.
vaatekauppojen nimiä... roomasta löytyy paljon kaikenlaista. riippuen siitä millaisesta tykkäät... omia suosikkejani esim. stefanel, benetton, nara camice, class, coin -tavaratalon merkit (esim. via cola di rienzo tai san giovanni). löytyy mainitsemiltani kaduilta.
Via Nazionalelta löytyy Max Maraa ja Furlaa, Motivia jne. Itse olen käynyt 5 x Roomassa ja laukut, kengät ja vaatteet aina keskittänyt pelkästään Nazionalelle. Hinnat halvempia kuin Suomessa. Esimerkkinä Furlan laukut n. 100 e halvempia kuin Stockmannilla. Samoin F. Biasian laukut.