Ajattelin varustaa kanoottini sähköperämoottorilla.
Ongelmana on ettei kanootissa ole tasaperää.
Toisaalta kantavuutta melkein 400 kg ja perämootti painaa vain 6,5 kg.
ONKO KELLÄÄN KOKEMUKSIA TAI VINKKEJÄ ?
Sähköperämoottori kanoottiin ?
4
5406
Vastaukset
- 3bg
Yksinkertaisesti laittaa sen sähkökoneen siihen sivulaitaan kiinni. Sähkökoneen riki pääsee pyörimään ihan vapaasti, ja trimmistä sen saa tarpeeksi suoraan alaspäin.
Meillä on se noin laitettuna savolaismalliseen soutuveneeseen, laitaan on ruuvattuna laudanpätkä niin perämoottorin siipiruuvit pysyy paremmin kiinni eikä riko laitaa. Kannattaa kokeilla laittaa se ihan istumapaikan viereen niin ei tarvii kättä pitää taaksepäin. - Nimetön
3bg kirjoitti:
Yksinkertaisesti laittaa sen sähkökoneen siihen sivulaitaan kiinni. Sähkökoneen riki pääsee pyörimään ihan vapaasti, ja trimmistä sen saa tarpeeksi suoraan alaspäin.
Meillä on se noin laitettuna savolaismalliseen soutuveneeseen, laitaan on ruuvattuna laudanpätkä niin perämoottorin siipiruuvit pysyy paremmin kiinni eikä riko laitaa. Kannattaa kokeilla laittaa se ihan istumapaikan viereen niin ei tarvii kättä pitää taaksepäin.Kyllä sen vispilän saa tuella ja ruuvikiinnikkeillä kanuuttiin, mutta se akku on se ongelma.
Kaapelit pitäisi pitää mahdolisimman lyhykäisinä mutta toisaalta pitäisi akku saada tasapainon vuoksi eteen.
Lisäksi pitäisi akku kiinnittää kunolla koteloituna kanoottiin. Koteloituna siksi etteivät rikkihappohöyryt pilaa esimerkiksi tekstiilejä.
Akku pitää olla kiinni ettei se pääse sirtymään paikoiltaan allokossa. Se ei pysy paikoillaan pelkkien kaapeleiden varassa. - Miracle Wonderchild
Nimetön kirjoitti:
Kyllä sen vispilän saa tuella ja ruuvikiinnikkeillä kanuuttiin, mutta se akku on se ongelma.
Kaapelit pitäisi pitää mahdolisimman lyhykäisinä mutta toisaalta pitäisi akku saada tasapainon vuoksi eteen.
Lisäksi pitäisi akku kiinnittää kunolla koteloituna kanoottiin. Koteloituna siksi etteivät rikkihappohöyryt pilaa esimerkiksi tekstiilejä.
Akku pitää olla kiinni ettei se pääse sirtymään paikoiltaan allokossa. Se ei pysy paikoillaan pelkkien kaapeleiden varassa.testing
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909