Hei, olen ajatellut ostaa tietokoneen, pelaamista, musiikin kuuntelua varten(noihin varmaan menee paljon muistia) jne...millainen kone voisi olla hyvä, ajattelin että enintään n.700. Mistä sellaisen koneen "pelikoneen" saisi. Ei linux ohjelmaa, windows XP mieluiten...
Olen itse katsonut gigantin sivuilta hintoja, mutta muusta en paljoa ymmärrä....voisitko auttaa?
Olen itse katsonut gigantin sivuilta hintoja, mutta muusta en paljoa ymmärrä....voisitko auttaa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Taitaa olla parasta kun menet tietokoneliikkeeseen,ei pesukoneliikkeeseen.
Noissa valmiskoneissa taitaa olla tuo vista jo järestään.
Siellä sinulle kasataan budjetillesi sopiva "pelikone".
700 EUR saa ihan kivan koneen jos ei tarvi näyttöä mukaan. Näytön kanssa kohtuullisen koneen hinta nousee lähelle 1000 EUR.
Ite suosittelen suuntaa antavaksi paikaksi:
http://www.mbnet.fi/hintaseuranta/
Siellä on kokonaisia koneita, sitten myös voi ite "TIETOKONEEN OSAT" -kohdasta valikoida yksittäisiä osia ja lisätä ne kaikki hintakoriin, niin saa selville "koneensa" suuntaa antavan hinnan.
Toki parasta on, jos ei tiedä koneista paljoa, joko ottaa selville osien tarpeelliset tehot tai sitten mennä suoraan vaan johki elektroniikka -liikkeeseen kysyyn peli -konetta.
Mut pelikoneella pitäis kai olla vähintään 2-ydin prosessori, nopeeta muistia vähintään 2Gt mieluiten enemmän, PCI-E väylän tehokas näytönohjain vähintään 512mt muistilla kai? Isohko kiintolevy varmaan joku Sata -väylällinen päälle 200Gt tilavuudeltaan?, Käyttikseksi joko XP Professional tai Vista joku, vissiin XP vieläkin parempi pelikäytössä, mut Vista kai kannattaa jo ottaa?
Niitä hintoja ja ominaisuuksia kannattaa myös katella verkkokaupoista, tuolla hintaseuranta linkistä, kun klikkaa jonkin tuotteen nimeä, niin tulee verkkokauppojen nimiä joita klikkaamalla pääsee niiden sivuille. Verkkokauppojen hinnat on toki sitten yleensä hieman alempia kuin elektroniikka -liikkeitten, johtuen puuttuvista käsittely kustannuksista/postikuluista tms.
Ehei seitsemällä sadalla saa hyvää pelikonetta edes ilman näyttöä.
Pelaamaan pystyy, mutta pelien rasituksesta kärsineet sisuskalut (kovalevy ja näytönohjain etupäässä) räjähtää alta aikayksikön. Katsos halvalla ei saa hyvää. näin se vaan on
oikein meinaat pelien rasitukseta hajoavilla kovalevyillä tai näytönohjaimilla.
Kyllä 700e:lla saa ihan toimivan koneen jolla pelailee suht uusiakin pelejä,tosin ei ehkä täysillä resoilla,mutta kuitenkin.
mun kone maksoi 1400 ja silläkään hintaa ei kuulemma saa konetta missä olis tarpeeksi hyvä näytönohjain...sitä mä vaan
ole vielä olemassakaan tarpeeksi hyvää näytönohjainta. Kun se tarpeeksi hyvä näytönohjain tulee se on jo surkea uusimmille peleille. Tämän hetken parhaimilla näytönohjaimilla ei pysty pelaamaan kuin jotain neljä vuotta vanhoja pelejä just ja just. Eli koskaan ei ole olemassa tarpeeksi tehokkaita näytönohjaimia ja prosessoreja uusimille peleille. Ihmetyttää, et miksi pelin tekijät tekee yleensäkkin pelejä kun ei ole edes saatavilla tarpeeksi hyvää näytönohjainta ja prossua millä pelata.
"Olen itse katsonut gigantin sivuilta hintoja, mutta muusta en paljoa ymmärrä....voisitko auttaa?"
Osasit mainita kummiskin linuxin,xp,muistinmäärän.
Ei ihan vaikuta siltä,että et paljoa ymmärrä.
Oliko tämä taas tälläinen avaus.....
Playstation 3 olisi hyvä noihin ja saa tuohon hintaan. Lisäominaisuuksia varten sitten siihen on asennettavissa mm. Ubuntu.
Windowsia käyttävä pelikone on kyllä paljon kalliimpi kuin 700€ jos haluaa pelata muutakin kuin pasianssia.
Tämä lienee markkinoiden halvimpia Windows -pelikoneita:
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15673
Tarvii lisäksi ostaa se näyttö jos ei ennestään löydy.
Kannettavana mallina Windows -pelikoneiden hinnat on sitten paljon suuremmat.
No ei tod oo markkinoiden halvimpia pelikoneita, tohon hintaa toi prossu ja näytönohjain aikasta hitaita..
Samaa konetta näkyi Mikrobitin hintaseurannan mukaan löytyvän 931€.. Mutta onhan tuossa samaan hintaan sitten kotiinkuljetuskin.
Mitä nyt itse hieman vertailin niin halvemmat koneet sisälsi jotain perusmallinäytönohjainta (GeForce 8400 yms.) tai sitten ATI:n korttia joissa itse olen aikaisemmin huomannut ongelmia OpenGL ajureissa, tai siten oli jotain yhden ytimen prossua yms. Tuossa kyllä sitten digi-tv -viritin tuo kyllä tarpeettomasti lisää hintaa. Sekin on plussaa, että kone on HP kun tietääkseni HP:n koneita menee aika vähän huoltoon.
Mutta toki jos tiedät halvempia pelikelpoisia konemalleja niin kerro ihmeessä.