450 työhakemusta tullu

työpaikka

Pomo just "valitteli" kun tullu tähän mennessä jo 450 hakemusta ihan perus atk -hommaan. Taitaa tosiaan olla alalla työttömyyttä jo. Kaikenlisäks moni näyttäis ihan ok koulutuksen ym. omaavia. Kova on kilpailu ja vaikee tommosesta määrästä erottua joukosta, vaikka ois tosi pro. Paitsi tosi pro:takaan ei noin perushommaan kannata palkata.

8

3186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poro

      Mikä perkeleen pro? Puhu suomea.

      • sivullinen

        No semmonen huippuhyvä.


      • niiiiiin

        Niin ootko sä vähän hölmö, voisit koittaa ees arvaa. Siis semmonen tosihyvä !


      • ...fessional
        niiiiiin kirjoitti:

        Niin ootko sä vähän hölmö, voisit koittaa ees arvaa. Siis semmonen tosihyvä !

        professional


    • uutta työtä

      Onko tällainen tilanne Hesassa vai oliko se jossain muualla?

      • työpaikka

        Helsinki joo


    • Administrator

      Keski-itäsuomi akselilla taitaa muutenkin olla aika lailla huonot työllisyysnäkymät mutta muutamankytä ihmisen firmaan jossa ite olen töissä haettiin keväällä tallentajaa alle vuoden kestävään jobiin ja hakemuksessa vielä mainittiin että ensin muutama kuukausi vakituisena ja sitten tarvittaessa.

      Hakemuksia tuli yli 500 kanssa ihan merkonomista diplomi-inssiin. Oletan että läheskään kaikkia hakemuksia ei edes luettu mutta käsiteltyjenkin kohdalla tehtiin tiukka rajaus että vain keskiasteen koulutuksen hakijat otettiin tarkasteluun.

      Ymmärrän kyllä että tällainen menettely ei ole mukava korkeammin koulutetuille mutta fakta on että harva firma haluaa ottaa työntekijöitä jotka hyvin todennäköisesti vaihtavat heti paikkaa jos saavat paremman. Vielä kun useimmiten palkatkin ovat sitä luokkaa "ylikoulutetuilla" että äkkilähdöstä koituvat rahallisetkin sanktiot on helppo maksella pois, joten sekään ei estä lähdön uhkaa.

      En tarkoita haukkua ketään mutta yleinen asenne kyllä on että liian ylikoulutettuja ei äkillisen menetyksen pelossa haluta palkata yksinkertaisiin hommiin. Vielä kun mitä yleisesti olen havainnut niin jos liian korkeastikoulutettu joutuu vuodeksi tai pariksikin työttömäksi niin melkein on alan vaihto edessä jos töitä haluaa. Jos paikkoja on vähän niin niihin kyllä lähes poikkeuksetta otetaan vastavalmistuneita, tai ainakin tarvii olla työkokemusta jos otetaan henkilö jolla on luvuista jo aikaa.

      Ikävä suuntaus kaiken kaikkiaan.

    • Tilannekatsaus

      Ennen kesää 200-300 hakemusta oli tyypillistä. Pohjanoteeraus oli vain 30 hakemusta. Ilmeisesti kesän aikana tilanne on pahentunut.

      Webbisuunnittelijat valmistuu koulusta suoraan työttömiksi, ne ei kelpaa vaikka koulu maksaisi harjoitteluajan palkan. Vinkki: Pari on kuulema työllistynyt Espanjaan. Palkat on siellä teoriassa huonommat, mutta Suomessahan vastaava olisi toimeentulotuki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5070
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1249
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1123
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe