Heii, mulla tässä menossa rv 38 1 ja en millään malttas oottaa nyyttiä kauempaa:P Millä viikolla teillä jo lapsia saaneilla on vauvat päättäneet syntyä? Ja millaisin oirein? Ilmoitteliko kuinka pitkään etukäteen tulostaan?
Onkohan kenties hiukan aikaista toivoa että synnytys jo käynnistyis? Mitään synnytyksen käynnistymiseen liittyvää oiretta ei ole ollu. Pitäiskö limatulpan irrota ensin, vai voiko se irrota vasta vaikka synnärillä?
Ku ei malttas oottaa:)
Onkohan kenties hiukan aikaista toivoa että synnytys jo käynnistyis? Mitään synnytyksen käynnistymiseen liittyvää oiretta ei ole ollu. Pitäiskö limatulpan irrota ensin, vai voiko se irrota vasta vaikka synnärillä?
Ku ei malttas oottaa:)
Vastaukset 19
Vanhimmat
rv 38-42. Niistä suurin osa ihan muutaman päivän tarkkuudella lasketusta ajasta. Veikkaanpa, että saat sen pari viikkoa vielä odotella - tai sitten et tai menee pitempäänkin.
Välttämättä alkava synnytys ei anna mitään oireita etukäteen. Toiset taas oireilee viikkojakin. Eli ei ole mitään ennustettavuutta.
Galluppiisi: Ensimmäinen syntyi 39 2, toinen 42 0 (käynnistettynä) ja kolmas 41 3. Nyt neljättä odotan 39 3 ja supistelee, on kiinnittynyt, ihmeellistä vuotoa ja vaikka mitä oireita on ollut jo pitkään, muttei tunnu vielä ulos tulevan.
Limatulppa ei välttämättä irtoa etukäteen ja voi olla, ettei sen irtoamista huomaa missään vaiheessa. Tai sitten se irtoaa viikkoja ennen synnytystä.
Mulla kolmas tenava tuloillaan, ensimmäinen leikattiin eli syntyi vk:lla39,toisen kohdalla supisteli muistaakseni jonkun verran ja limatulppa vai mikä lie lähti laskettuna päivänä mutta silti meni 2vk:a yli ja niinpä lopulta käynnistettiin, nyt kolmannen kohdalla olen joka päivä lähdössä synnytys puuhiin kun supistelee mutta eipä tuo vaan synny...on tässä nyt vielä pari viikkoa laskettuun aikaa mutta toivon että luoja tai mikä lie ajattelisi hieman minua ja antaisi nyytin jo ehkäpä huomenna syliini :D toivossa on hyvä elää :D
Missä päin suomea annetaan mennä 2 viikkoa yliaikaiseksi? 44 viikolle saakka?
Ei missään...
Mistäs sä ton 44 viikkoa repäsit? Lasketulla ajalla tarkotetaan viikkoa 40 ja kaksi viikkoa siihen lisää on 42 ihan ala-asteen ensimmäisen luokan matikalla.
Jos nyt aivan tarkkoja ollaan, niin yliaikaisesta vauvasta puhutaan vasta kun raskaus on kestänyt sen 42 viikkoa. Mutta eihän sillä ole niin väliä:)
Kun puhutaan yliajasta, se tarkoittaa 42 0 viikolta eteenpäin, koska normaali synnytys tapahtuu 38 42 viikkojen välillä.
Eli jos on kaksi viikkoa yliaikainen niin syntyy 44 viikolla eli se on jopa 45 rv:llä
Turussa sairaalassa muuten sanottiin, että jollei ole mitään lääketieteellistä syytä käynnistää, niin ei käynnistetä. Pahimmillaan on mennyt tosiaan kuukauden yli lasketun ajan, mutta yleensä tietysti se lääketieteellinen syy löytyy sitä ennen, kun istukka lakkaa toimimasta. Itselläni käynnistettiin synnytys viikolla 42 5 ja käynnistysyritys vei aikaa kolme vuorokautta. (Sairaalassa on muuten aika tuskaa olla seurannassa päiviä ilman että mitään tapahtuu.)
Mutta eiköhän tuossa tarkoitettu kaksi viikkoa yli lasketun ajan.
Eihän tuossa edellisen vastauksessa edes sanottu, että kaks viikkoa yliaikainen, vaan että limatulppa lähti laskettuna päivänä ja silti meni kaks viikkoa yli. Tarkoitti ihan selvästi että jopa kaks viikkoa yli lasketusta ajasta vaikka limatulppa olikin jo lähtenyt:)
tarkka poika siis =D
mitään oireita ei ollut, illalla kävin saunassa ja vietin kaveriporukalla iltaa. heitin pari kaveria baariin yhdentoista kieppeillä ja lupasin kertoa heti kun lähtö tulee, epäilin silloin ettei poikanen synny ihan kiusallaankaan ennen kuin kaks viikkoa eräpäivän jälkeen. kahdelta alkoi supistukset, tosi voimakkaina ja säännöllisinä, kolmelta sairaalassa ja lapsi syntyi aamulla klo 8. maanantai-aamuna vielä, virka-aikavauva siis. limatulpan irtoamista en huomannut koskaan, siitä ei juuri voi kai päätellä mitään vaikka huomaisikin, voi irrota vasta synnärilläkin.
eli, ei voi tietää etukäteen koska on aika (sektiot ja käynnistykset erikseen). vanhan kansan viisaudet; sauna seksi ja siivous saattaa käynnistää. me lisättiin vielä (kunto)sali ja shoppailu listalle.
kyllä se sieltä ulos tulee, todistettavasti yksikään ei sisälle ole jäänyt!
onnea ja voimia synnytykseen!
meni viikolle 41 2 kun oli yliaikaiskontrolli, lääkäri sitten räpläs ihan kunnolla, menkkamaista jomotusta rupes tuntuun melkein heti, mutta sektios meni, hassua oli se että yleensä en voi saunassa olla kovin kauaa ja nyt ennen kuin yöllä lähdettiin laitokselle niin illalla saunassa sanoin miehelleni että lisää löylyä paleltaa!!!
synnytin rv 38 6, siis viikkoa ennen laskettua aikaa. Etukäteen mitään lupaavaa ei ollut, paitsi viikot :) Aamulla alkoi supistukset, sellaisia ei ollut aikaisemmin ollut. Puolen pvän aikaan alkoivat tulemaan tiheämmin ja limatulppa alkoi irrota. Illalla vauva syntyi. Olin edellisenä iltana vielä tekemässä työtä, siis ilmaistyötä/hyväntekeväisyyttä. Ja käväsin vielä lenkilläkin, olin elämäni kunnossa enkä todellakaan ajatellut supistuksien alkavan seuraavana aamuna. Näin minulla :)
39 1,6pv ennen laskettua.2viikkoa oli sormelle auki,ei mitään suppareita ym.mul lähti synnytys aivan spontaanisti kerta heitolla klo 10,tyttö synty vuorokaus siitä klo 10.02 et saihan tuossa kärvistellä aikamoisen tovin kun olin valvonu jo edellisen yön melkein kokonaan,väsy oli kova kun lähettiin pakertamaan mut sieltähän se pimu pamahti 6kk sitten=)
meillä esikoinen syntyi rv38&6 ja kuopus rv40&1.
molemmista irtosi ensin limatulppa(a).
ja kuopuksesta supisteli vähän väliä viimeiset 4viikkoa.
Esikoinen 40 5, tuumailin vaan kaverille "perhana ku selkä kipiä, alkaa tää masu painamaan vissiin liikaa" (tämä siis tuossa puolenpäivän aikaan, ku oltiin kaverin kaa kaupungilla kiertelemässä) ja jumakauta muistan aina sen ku menin dösäl himaan ja siihen tuli toinen kaveri "Älä hei jaksa valittaa, se on ihan normaalii et raskaana olleessaan kolottaa vähän"
Hih.. Viideltä mentiin laitokselle ja klo 21 lapsi syntyi. (4.550g 54cm)
Toisen kanssa 38 3 aamulla tuli vähän veristä vuotoa, isä lähti käymään työpaikkalekurilla kun oli ollut kipeä. Sairaalareissu siitä tuli (keuhkokuume - tiputukseen) Mulla alkoi supistukset, hain esikoisen tarhasta ja tädit nauroivat "Jassoo, oot lähössä synnyttää" Mut enhän mä ehtinyt viel lähtee, piti hoitaa lapselle hoitaja, kun isäkin sairaalas (sanoivat muuten tarhassa että jätä lapsi tänne, he hoitavat sossun paikalle)
Soitin kaverille klo 15 "Kun pääset töistä tuu tänne ja vie mut synnyttämään".. kaveri oli ihan täpinöissään, no klo 19 hän tuli. Laitoin esikoisen nukkumaan ja klo 21 mentiin sairaalaan. Klo 23:45 totesivat "Sä voit mennä kotiin, et synnytä nyt, kun ei oo supistuksiakaan" katsoivat kuitenkin viel tilanteen.. "Herranen aika sähän synnytät" No hih joo, meinasitteko et tulin tänne kattoo vaan töllöö. Lapsi syntyi vartinyli puolen yön. (3.945g 52cm)
Kolmas lapsi onkin sit niin maanatai lapsi että..
RV 39 0 sektio, klo 08. Ei minkäänlaisia supistuksia tai muitakaan tuohon mennessäkään.
(sektioon päädyttiin lapsen arvioidun koon vuoksi 5.2kg) (4.390g 53cm)
Eli siis minulla alkaneet supistukset vasta kun on todella aika synnyttää.
(olipas ihanaa muistella noita aikoja)
Pahoitteluni että tekstistä tuli näin pitkä =)
Pulleita vauvoja oot saanu:) Ite ootan esikkoa ja pelkään että tulee hirmusen suuri vauva jos menee yli lasketun ajan, ja että synnytys sitte vaikeutuisi ja pitkittyisi. Siksi toivosin että käynnistys jo ennen LA. Vauvan arveltas olevan n. 3,6kg laskettuna aikana ja paljon sitä suurempaa en rauhallisin mielin kyllä pysty synnyttämään, hermoiluksi menis ku ei tiedä mitä odottaa ja mielessä pyöris vaan että ISO VAUVA TULOSSA NYT SATTUU:)
Ite oon kyllä ollut vain 3100g ja mies 3400g syntyessä, ja äitini tehnyt 10 vauvaa joista vain minä ja yks pikkuveli yli 3kg.
Kiitoksia vastanneille, mukava lukea toisten kokemuksia:)
täällä yksi syntyessään viisikiloinen, nyt itse odottava äiti :)
-kai sitä ollaan sitte oltu aika pulleita :D
ja en voi kuollaksenikaan ymmärtää miksi joku HALUAA synnyttää. itte voisin jatkaa vaikka maailman ääriin tätä odotusta, vaikka inhoan tätäkin yli kaiken. mutta en todellakaan halua synnyttää, sehän sattuu ja sen jälkeen on täysin oma elämä muuttunut..pelottavaa..
ja tuo paljon vöyhötetty limatulppahan ei mikään oikea korkkimainen tulppa ole, joka väistämättä jokaisella pullahtaa pihalle kun aika koittaa. se on vain limareunus kohdunsuulla, joka joillakin poistuu vähän isompana kappaleena. eli sitä on ihan turha odotella tai sen tulon jälkeiseen synnytyksen alkamiseen luottaa.
mun vauva syntyi rv 37 5, ihan yllättäen alkoi lapsivedn menolla, enkä ollut osanut ajatella että vauva vielä olisi päättänyt syntyä. mitään erityisiä oireita ei siis ollut, tietysti välillä oli supistellut mutei kipeästi.
mun esikoinentuli 35 5 kohtutulehduksen takia synnytys kesti 8h ponnistus vaihe 26min ja supisteli useana päivänä sitä ennen sairaalassa olin aamulla 10 aikaan ja poika pihalla 15.46 (2430g ja 45cm)
toinen synnytys: rv 37 2 supistelu vaihe 5h14min ja ponnistus oli 1 minuutti ja jälkeisen noin 10min supisteli taas muutaman päivän ensin mut ei ollut kipeitä eikä säännöllisiä. sairaalaan menin 22 ja tyttö ulkona 03.15 (2990g ja 49cm)