Tietääkö kukaan mistä saa muovisia vaippaliinoja eli t- tai h-muoveja??? Ennen käytettiin paljonkin ja niitä sai kaupoista vaippojen kanssa samasta hyllystä??
muoviset vaippaliinat
saako vielä jostain
63858
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eli niitä ei enää saa mistään kaupoista. Kirpparien "ostetaan" palstoilla kannattaa kysellä. Joltain voi niitä löytyä kaapin kätköistä.
Miksi haluat juuri niitä? Nykyaikaiset PUL kuoret ovat paljon varmempia, ja ne kestävät jopa satoja pesuja muun vaippapyykin seassa 60 asteessa, ja jopa satunnaisesti 95 asteessa. Kun taas nuo vanhanajan vaippamuovit kestivät vain n. 5-10 pesua.
Eipä niitä enää kukaan juuri kaipaa. Ovat todellakin muovisia eivätkä hengitä yhtään, eikä niillä saa pakettia pitäväksi kun ei ole mitään kuminauhoja eikä muotoleikkauksia. Eivätkä kestä juuri mitään.
Nykyään on saatavilla niin paljon kestävämpiä, hengittävämpiä, toimivampia ja istuvampia kestovaippakuoria, että h-muovit saavatkin jäädä historiaan.
Minun mielestä nuo muoviset vaippaliinat olivat mainettaan parempia. Käytin niitä omilla 70- ja 80-luvuilla syntyneillä lapsillani pötköksi taiteltujen sideharsovaippojen päällä lähes koko vaippa-ajan. Eivät kestäneet konepesua montakaan kertaa, joten pesin/huuhdoin ne käsin.
Ei taida niitä olla enää myynnissä, harmi. Olivat mielestäni käteviä.
itse, halvaksi tulee.
Kyllä löytyy:
[email protected]
Todella pehmeää pvc-muovia joka ajaa asian paremmin kun vaippaliina kun ei solmu paina.
Todella hienoja aitoja pikkuvauvojen plastikkihousuja ja myös isommille.
os. [email protected]