muoviset vaippaliinat

saako vielä jostain

Tietääkö kukaan mistä saa muovisia vaippaliinoja eli t- tai h-muoveja??? Ennen käytettiin paljonkin ja niitä sai kaupoista vaippojen kanssa samasta hyllystä??

6

3843

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaipattaja

      Eli niitä ei enää saa mistään kaupoista. Kirpparien "ostetaan" palstoilla kannattaa kysellä. Joltain voi niitä löytyä kaapin kätköistä.

      Miksi haluat juuri niitä? Nykyaikaiset PUL kuoret ovat paljon varmempia, ja ne kestävät jopa satoja pesuja muun vaippapyykin seassa 60 asteessa, ja jopa satunnaisesti 95 asteessa. Kun taas nuo vanhanajan vaippamuovit kestivät vain n. 5-10 pesua.

    • kestotan

      Eipä niitä enää kukaan juuri kaipaa. Ovat todellakin muovisia eivätkä hengitä yhtään, eikä niillä saa pakettia pitäväksi kun ei ole mitään kuminauhoja eikä muotoleikkauksia. Eivätkä kestä juuri mitään.

      Nykyään on saatavilla niin paljon kestävämpiä, hengittävämpiä, toimivampia ja istuvampia kestovaippakuoria, että h-muovit saavatkin jäädä historiaan.

      • Anonyymi

        Minun mielestä nuo muoviset vaippaliinat olivat mainettaan parempia. Käytin niitä omilla 70- ja 80-luvuilla syntyneillä lapsillani pötköksi taiteltujen sideharsovaippojen päällä lähes koko vaippa-ajan. Eivät kestäneet konepesua montakaan kertaa, joten pesin/huuhdoin ne käsin.
        Ei taida niitä olla enää myynnissä, harmi. Olivat mielestäni käteviä.


    • muovikasseista

      itse, halvaksi tulee.

    • pehmeää muovia
    • muovihousuja

      Todella pehmeää pvc-muovia joka ajaa asian paremmin kun vaippaliina kun ei solmu paina.
      Todella hienoja aitoja pikkuvauvojen plastikkihousuja ja myös isommille.

      os. [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe