hei! voisiko olla kuumeeton keuhkokuume. Kävin lääkärissä kipujen vuoksi oikean solisluun ja rintakehän kohdalla, yskää, kuumeinen olo vaan ei kuumetta ja väsymystä. Lääkäri sanoi ettei keuhkoissa voi tuntua kipua,mutku,mutku tuntui kyllä, en sitä keksinyt. Ei katsonut aiheelliseksi verikokeiden tai röntgenin ottoa. Mulla on ollut pitkään keuhkoputken tulehdusta.
Mitä helkkaria tässä nyt pitäis tehdä? Ei kipu katoa, on sellainen pistävä kipu. Auttakkee!!
Kuumeeton keuhkokuume
5
1999
Vastaukset
- olisi voinut
olla sen verran ystävällinen ja sanoa, että kipu on kudoksissa välittömästi keuhkojen ulkopuolella.
Kuumeeton keuhkokuume tarkoittaa sitä, että sinulla ei ole mitään mikrobikasvustoa (=varsinainen keuhkokuume), vaan kuumeisen olon ovat aiheuttaneet n. alle 3 µm:n bakteeri- tai homeitiöt, jotka ovat päässeet keuhkorakkuloihisi. Sinulla on siis ns. yliherkkyyskeuhkokuume eli allerginen alveoliitti. Lääkärisi osasi lahjakkaasti vaieta asiasta. Vaikenemiskäsky on tullut aikoinaan STM:stä, kun tajuttiin, että perhana kosteusvauriotalokin voi aiheuttaa samantyyppisen sairauden kuin farmarin keuhkot ovat. Farmarinkeuhkot syntyy tosin massiivisesta itiöaltistuksesta ja sen aiheuttavat ns. termofiiliset (lämpötila 40-60 astetta) aktinobakteerit (sädesieni) ja homeista lähinnä Aspergillus fumigatus (35-70 astetta).
Ns. kosteusvauriotalokeuhkot aiheuttavat sellaiset bakteerit, jotka kasvavat alemmassa lämpötilassa. Bakteeri-itiöiden mukana (1-2 µm) sitten lentää keuhkorakkuloihin näiden bakteerien tuottamia myrkkyjä. Näin ei-massiivinen itiöpöly aiheuttaa myös saman taudin kuin mitä farmarinkeuhkot ovat.
Eikö lääkärisi osannut tälläisiä asioita kertoa?- Homesairaalla
onko tähän yliherkkyyskeuhkokuumeeseen hoito, antibiootti vai?
- minäpä
Siis kuumeeton keuhkokuume nyt on vaan keuhkokuume ilman kuumetta. Ei siinä mitään sen kummallisempaa ole, eikä varsinkaan mitään homesairauksiin liittyvää...
- taas..
olet tullut tänne huuhailemaan juttuinesi ja pelottelemaan ihmisiä.
- tosissasi
Homesairaalla kirjoitti:
onko tähän yliherkkyyskeuhkokuumeeseen hoito, antibiootti vai?
Täällä on tiettyjä huuhaa-tyyppejä, jotka tekevät ikiomia diagnoosejaan ja se on aina se sama kaikille. Luota lääkäriisi. Tai, jos epäilet hänen ammattitaitoaan, mene alan erikoislääkärille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että336701- 51661
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646- 51638
- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574