neitsyt kuuntelijana ja

terapeuttina

Palstalla käytävä keskustelu on mainio esimerkki siitä, miten neitsyt joutuu olemaan terapeuttina ja kuuntelijana elämän haavoittamille ihmisille. Eikä ole ollenkaan harvinaista, että tavallisessa elämässä juuri neitsyt on se kuuntelija. Aikansa kuunneltuaan ja analysoituaan neitsyt kertoo sitten mikä mättää ja saakin sitten syyt itse niskoilleen. Me neitsyet olemme tosiasiassa uhreja kuten nytkin. Koska haluamme ympäristömme olevan vakaan, olemme valmiit sietämään tuollaista käytöstä. Onhan tehty taas jollekin palvelus ja elämä tutuilla raiteillaan. Valtakunnassa kaikki hyvin. Varmasti neitsyissä on paskiaisia, jotka joku muu on vammauttanut, mutta että kaikki. Sille nauraa jo naurisaidan seipäätkin.
Olen tavannut paljon ihmisiä, jotka röyhkeästi käyttävät neitsytluonnettani hyväksen. Kun aikansa kuuntelee, tästä terapiaominisuudesta alkaa naauttimaan, oma elämä ikäänkuin helpottuu ja näkee maailman paljon monimuotoisempana kuin vain jos hankkii ympärilleen kaltaisiaan. Siitä on ollut ehdottomasti hyötyä omassa (akateemisessa) ammatissani nuorten parissa. Mannerheimkin sanoi kasvaneensa mannerheimiksi.
Rauhaa ja rakkautta!

11

1101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain itsestään

      Ei neitsyt kuuntele, tai jos, niin peilaa kuitenkin kaiken itseensä. Neitsyt keskittyy toiseen vain kuullakseen toisen kommentoivan häntä itseään.

      • jellona..

        Neitsyt rakastaa kuulla puhuttavan hänestä, mutta vain hyvää! Neitsyt pelkää ja miettii alituiseen, mitä muut hänestä ajattelevat ja puhuvat. Ihan kuin kaikki muut olisivat kiinnostuneita vain ja ainoastaan neitsyestä.


      • miten uskalsit
        jellona.. kirjoitti:

        Neitsyt rakastaa kuulla puhuttavan hänestä, mutta vain hyvää! Neitsyt pelkää ja miettii alituiseen, mitä muut hänestä ajattelevat ja puhuvat. Ihan kuin kaikki muut olisivat kiinnostuneita vain ja ainoastaan neitsyestä.

        jättää laumasi vai heittikö laumaemo sinut pihalle. Tulit sitten tänne elostelemaan?


      • mieti
        jellona.. kirjoitti:

        Neitsyt rakastaa kuulla puhuttavan hänestä, mutta vain hyvää! Neitsyt pelkää ja miettii alituiseen, mitä muut hänestä ajattelevat ja puhuvat. Ihan kuin kaikki muut olisivat kiinnostuneita vain ja ainoastaan neitsyestä.

        päivät pitkät mitä kukakin minusta ajattelee. Eikö kaikki ihmiset halua kuulla itsestään hyviä asioita - hymm.. ja varsinkin leijona! Olen kyllä mielenkiintoinen tyyppi. Nouseva kauris ja venus leijonassa


      • Juha82
        jellona.. kirjoitti:

        Neitsyt rakastaa kuulla puhuttavan hänestä, mutta vain hyvää! Neitsyt pelkää ja miettii alituiseen, mitä muut hänestä ajattelevat ja puhuvat. Ihan kuin kaikki muut olisivat kiinnostuneita vain ja ainoastaan neitsyestä.

        pahaa/paskaa.
        Eivät ymmärrä toisten työjuttujakaan välttämättä.

        Ovat kateellisia.
        Meillä on niin utelias naapuri että melkein pitää tietää mun tilinauha.
        En ymmärrä sitä härkää(vanhempi mies) vaikka itse oon härkä lol.
        Puhuu paskaa toisista, josta en pidä alkuunkaan.
        Muuten on semmoinen maanläheinen ihminen kuten minäkin ja rakastaa rauhaa.


    • herkkä kauris

      ..ovat kaiken lisäksi niin kohteliaita että jos huomaavat että minulla on vähänkin huono päivä niin kysyvät kyllä mikä on pielessä (jotkut toiset ihmiset/merkit jättävät huomiotta).

      Jaksavat kuunnella, toiset kohteliaisuutensa ja tahdikkuutensa ansiosta. Toiset hyvää hyvyyttään. Ja jotkut sekä että.

      Ja taas otan esimerkiksi vaa'an joka ei koskaan kysynyt kuinka voin, ja ei toden totta koskaan kuunnellut. Pari kertaa esitti kuuntelevansa mutta tyhjästä katseesta näki että kaikki meni toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos :D Itse sain kyllä kuluttaa paljon aikaa kyselemällä mikä vaakaa nyt harmittaa, tuntikaupalla. Kun se vastaus ei meinaa millään tulla.

      Neitsyt on herkkä tunnistamaan toisten ihmisten "vointia", siis huomaavat surun, vihan ym.

      Vaikka tämäkin kauris kovasti yrittää peitellä.

      • vaaka ei

        huomaa toisesta ihmisestä mitään vaan ainoastaan oman itsensä. Vaaka valittaa koko ajan kuinka huonosti hänen asiansa on ja että kuinka kukaan ei koskaan arvosta häntä (vaikka olen niin äärettömän mahtava ihminen). Käsittämätön luonne. Ei mitään myötätuntoa toisia ihmisiä kohtaan vaan ainoastaan MINÄ MINÄ MINÄ ja mun perse....


    • jean s

      nimimerkki tekaistu;)

      äidinkielenopettaja?

      • A.Pee

        Ei AI eikä terapeutti, maikka kuitenkin


    • Juha82

      niskoillesi.

      Kyllähän se niin on yleensä että vikaa on molemmissa osapuolissa.
      Toisinaan toisessa enemmän vikaa, toisessa taas joskus toisella kerralla.
      Pitää antaa anteeksi.
      Kuten sanoit rauhaa ja rakkautta!!
      Yhdyn tuohon täysillä, HärkäJuha!

      • Juha82

        kyllä me ollaan virheellisiä me ihmiset.
        Meissä on vikoja.
        Pitää vain luoda mahdollisimman nopiasti rauha ja rakkaus ympärille.
        Oon nimittäin allerginen riidoille.
        Kierrän kaukaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3960
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1085
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      881
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe