Hei! Kertokaahan minkä verran ovat maksaneet porakaivot TurunSaaristoon viime vuosina. Tarkoitus olisi sellainen teetättää, sopivalla automatiikalla ja uppopumpulla varustettuna.
- Asensitteko pumpun itse vai tekikö sen kaivoporausfirma vai joku muu?
- Kuinka pitkälle piti porata?
- Oliko 1.annetussa tarjouksessa tinkivaraa?
- Mitä tulisi huomioida?
- Suosituksia eri yrityksistä joka tälläisen projektin voisi hoitaa?
terv. H2O
Porakaivon kustannus?
11
7290
Vastaukset
- poraus
Kysy täältä tarjous.
http://www.kaivonporaus.com/?lang=fi
Itselläni tuli reikää 25 metriä ja hinta kolmisen tonnia.Pumppu kannattaa laittaa itse.- em.
Firmalla on se hyvä puoli että se antaa makeanveden takuun,eli meren saarissa on aina pelko että reijästä tuleekin merivettä,eli jos ensimmäisestä reijästä tulee merivesi niin he poraavat ilmaiseksi uuden reijän.
- em.
Firma antaa poraukseen makeavesitakuun,eli usein meren saarissa porauksesta tulee merivettä,mutta nämä poraavat siinä tapauksessa uuden reijän ilmaiseksi.
- 45m
Kaivonporaus Stenman Ky Kustavissa teki meille hyvän kaivon viimekesänä erääseen saareen. Syvyys 45 metriä, kun ei meinannut löytyä vettä. Tekivät siihen sitten paineaikaisun ja vettä alkoi tulla ja hyvää vettä onkin. Kilpailutin muutamia poraajia ja stenman oli edullisin ja lupposin. Annoin laittaa pumpun, kun tekivät sen samaan hintaan. Itse muurasin sen siihen kiinni. Tinkivaraa ei ainakaan meillä ollut, mutta paljon edullisempi kuin muilla. Voin suositella.
- tuli
Kaivonporaus Stenman Ky Kustavissa teki meille hyvän kaivon viimekesänä erääseen saareen. Syvyys 45 metriä, kun ei meinannut löytyä vettä. Tekivät siihen sitten paineaikaisun ja vettä alkoi tulla ja hyvää vettä onkin. Kilpailutin muutamia poraajia ja stenman oli edullisin ja lupposin. Annoin laittaa pumpun, kun tekivät sen samaan hintaan. Itse muurasin sen siihen kiinni. Tinkivaraa ei ainakaan meillä ollut, mutta paljon edullisempi kuin muilla. Voin suositella.
- varressa
Saaristotien varressa Paraisilla on pienen keltaisen okt:n pihassa mainos (näkyy menomatkalla, tulomatkalla pitää pysähtyä kohdalla olevalle bussipysäkille ja katsoa takaviistoon), jossa kaivonporaajan puhelinnumero. Se teki meille, oli edullisempi kuin kaivonporaus.com.
Meille laittoi porausfirma pumpun, sovittiin millainen laitetaan. Seuraavan kerran mennessä oli homma sovitusti loppuun saakka tehtynä, itse olin reiän poruaksen ajan läsnä: piti saada vastinetta rahalle "koko rahan edestä". Tinkivaraa ei hinnassa ollut, pumpun hinnassa saattoi olla jotain pyöristyksiä. Vettä tulee riittävästi, tuotto on sen verran suuri, etten ole onnistunut juoksuttamaan kaivoa tyhjäksi, vaikka yhtämittaisesti kerran kokeilin tunnin verran. Lokasäiliötä asentaessa täytin tankin yhtä soittoa, meni 45 minuuttia ja vettä tuli 3500 litraa. Eli kyllä toi nyt suihkuvedeksi näyttäisi riittävän, vaikka lapset vähän läträävät.
Kaivovesi on tuoreena kirkasta mutta saostuu seisoessaan, sisältää rautaa (ja mangaania, joka esiintyy yhdessä raudan kanssa). Ei ole reiänporaajan vika. Ei tehty uutta reikää, kun siinä olisi voinut olla sama vaiva. Laitettiin suodattimet, tuli halvemmaksikin kuin uusi reikä. Nykyään teen niin, että juoksutan mökille mennessä kaivosta puoli tuntia vettä maastoon, niin kaivossa seissyt ja saostunut vesi ei mene suodattimeen. Nyt vesi on suodatuksen jälkeen melko hyvä, suodatussysteemin sisäänajo ja oikean suodatusmassan hienosäätö on vielä vaiheessa, hienosäädöllä ei ole kiire, kun homma toimii jo. Suodatus tekee vedestä hiukan kovaa, joten pitää ehkä laittaa suodattimeen jotain, mikä vähän pehmentäisi vettä.
Hintaa en enää muista tarkalleen, ei jäänyt vaivaamaan näemmä.
Myös saaristolautoilla ja lauttarannoissa on kaivonporaajien mainoksia. Siitä vain kyselemään. Ota sellainen poraaja, joka on tuon Kustavin Stenmanin tapaan lunki: homma on kivempaa silloin, jos hinnat on suurin piirtein samat kaikilla. Siinä pärinässä ja kolinassa menee kuitenkin useampi tunti yhdessä. Itse olin tuohon keltaisen okt:n pihasta poimittuun Pasiin (ja apumieheen) tyytyväinen: homma sujui jutustellessa mukavia.- tällä.
Poraajalla myös makeanveden tulotakuu kuten kaivonporaus.com:lla.Kun arveluttaa tuo mahdollinen meriveden tulo,niin tulee turha poraus kalliiksi.
- sivusta seurannut
Mikäli haluat paljon ongelmia porakaivo-ja lämpökaivoporauksista, kannattaa työ tilata inkoolaiselta porausyrittäjältä.
- Nikke Svensson-Palle
Meillä maksoi 2400€ sisältäen kaiken ja poraus 65m.
Työn teki Ahvenanmaalta Björn Husselsson-Grönviken-Törrelssönsmerare AB
- äölkjhgfdsa7878
Ääni kaivonporaus.com:ille. Itsellä hyvä kokemus saarikohteessa.
- Porakaivosaaristossa
Stenman ei ole kyllä enää kovin lunki, inhottava uhkaileva sävy puhua, ja saa vaatimalla vaatia että sopimuksessa olevat asiat hoidetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802861
- 1892465
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362185- 201493
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101284
- 131269
- 221241