Tietokone

Hei!
Itelläni todettu epilepsia 2 vuotta sitten trileptal lääkitys käytössä.
Kohtauksia ei ole tullut lääkityksen aloittamisen jälkeen.
Nyt on vain vähäinenkin tietokoneella istuminen ja näyttöön katsominen alkanut tekemään ilkeän olon. Sellainen tosi kummallinen ja outo olo. Onko kellään ollut vastaavia kokemuksia?
2520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

koneella istumaan kun alkaa silmät muljahtelemaan takaraivoon. :(
mulla on pahin ärsyttäjä ollut vilkkuvalot ja tietokoneruudussahan on tuota vilkkuvuutta vaikka sitä ei itse huomaakkaan.

Äänestä

olen huomannut kuukausien kuluessa että tietokoneella oleminen käy vaikeammaksi päivä päivältä. on välissä pakko pitää päiviä taukoa ja jos joutuu useita tunteja olemaan koneella niin on pidettävä pitkiä taukoja välissä 5 minuutin välein. täysin mahdotonta tuijottaa näyttöä pitkään. olen säätänyt näytön himmeämmälle. mutta pitäisi jostain löytää kannettavaan tietokoneeseen sopiva filtteri näytön eteen!

kannattaa hankkia se filtteri, itselläni ei ole kokemusta sen käytöstä, mutta olen kuullut että se auttaa ja helpottaa näyttöpääte työskentelyä.

silmissä ja päässä tuntuu todella pahalle kun pitkään koneella on. lisäksi saa myoklonisia, toonisia, absence kohtauksia sekä liian pitkän työskentelyn seurauksena myös toonis-kloonisen kohtauksen olen melkein saanut pitkän päivän päätteeksi vaikka miten pidin taukoja paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päitskä kirjoitti:

Hei!
Itelläni todettu epilepsia 2 vuotta sitten trileptal lääkitys käytössä.
Kohtauksia ei ole tullut lääkityksen aloittamisen jälkeen.
Nyt on vain vähäinenkin tietokoneella istuminen ja näyttöön katsominen alkanut tekemään ilkeän olon. Sellainen tosi kummallinen ja outo olo. Onko kellään ollut vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu