Koiran ruokien sisältö?

Saako koira näistä marketti ruuista kaikki ravintoaineet mitä tarvitsee? Ja kuinka paljon esim. rasvaa yms... ruuan pitää sisältää (%) että se on hyvää? Ja yleensä mitä kannattaa paketista tarkkailla, että ruoka olisi semmoista, mikä pitää koiran hyvässä kunnossa. Olen näitä palstoja lueskellut ja yleinen mielipide on, että markettiruuat on täyttä p-tä... Vai???
4534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Markettiruuat on sen takia huonossa maineessa, koska niissä on yleensä lihaa noin 4-5% luokkaa ja sitten taas lemmikkitarvikeliikkeiden ruokien lihapitoisuus on 30% luokkaa... ja se on hyvin paljon koiran iästä ja luonteesta kiinni mikä sille on sopivaa ruokaa. Mulla on nöffipentu joten syötän sille isojen rotujen penturuokaa... ja kannattaa katsoa proteiinin ja rasvan määrää ruuassa... en nyt muista mitkä ovat ne optimaaliset, mutta penturuuissa isoilla koirilla proteiinin (raakavalkuainen) määrä ei tulisi olla kovinkaan korkea.

Äänestä

Eli koira saa kaikki tarvitsemansa ravintoaineet, vitamiinit ja hivenaineet täysravinnosta, oli ruoka sitten marketista tai eläinkaupasta. Yleinen mielipide on, että ruuan pitäisi sisältää lihaa enemmän kuin muita ainesosia, vaikka esimerkiksi suurimmassa osassa kallista royal canin- ruokaa ensimmäinen ainesosa ei olekaan liha. Mielestäni suurin valintaan vaikuttava asia on ruuan väri- ja säilöntäainepitoisuus. Itse ostan vain ruokaa, jossa ei ole väriaineita, ja ruoka on säilötty luonnon tokoferoleilla. En kuitenkaan torju markettienkaan ruokia, joskus ostan purina onea tai hauhauta, vaikka pääasiassa koirani syökin nutroa, eagle packia tai advancea. Pääsääntönä voidaan pitää sitä, että kunhan koira pysyy kunnossa, on ruoka hyvää, ja sopii syöjälleen. Toistuvat silmä- ja korvatulehdukset ja kutina voivat olla merkki joko allergiasta tai muuten sopimattomasta ruokavaliosta.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, että kunhan koira voi hyvin niin ruoka on hyvää. Vanhempi koirani on koko elämänsä(10v) syönyt pelkkää marketti ruokaa ja ei ole koskaan sairastanut mitään ruokaan liittyviä sairauksia. Koira voi hyvin, turkki on terve, tuuhea ja kiiltävä. Hampaat on kunnossa ja muutenkin hyvin toimeen tuleva otus. En siis itse teilaa marketti ruokia suoralta kädeltä. Toisille ne sopii toisille ei.

    Äänestä

  • Scarlet. kirjoitti:

    Olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, että kunhan koira voi hyvin niin ruoka on hyvää. Vanhempi koirani on koko elämänsä(10v) syönyt pelkkää marketti ruokaa ja ei ole koskaan sairastanut mitään ruokaan liittyviä sairauksia. Koira voi hyvin, turkki on terve, tuuhea ja kiiltävä. Hampaat on kunnossa ja muutenkin hyvin toimeen tuleva otus. En siis itse teilaa marketti ruokia suoralta kädeltä. Toisille ne sopii toisille ei.

    .. ovat nuo koiranmuonatehtailijat jos koira kerran saa kaikki tarvitsemansa ravintoaineet jostain perkeleen kuivamuonasta ??

    Tekisivät ihmisillekin moista muonaa ettei tarttis kaikenmailman vitamiineja ja rehuja popsia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vain kirjoitti:

Saako koira näistä marketti ruuista kaikki ravintoaineet mitä tarvitsee? Ja kuinka paljon esim. rasvaa yms... ruuan pitää sisältää (%) että se on hyvää? Ja yleensä mitä kannattaa paketista tarkkailla, että ruoka olisi semmoista, mikä pitää koiran hyvässä kunnossa. Olen näitä palstoja lueskellut ja yleinen mielipide on, että markettiruuat on täyttä p-tä... Vai???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu