Anteeksi ehkä tyhmä kysymys, mutta täytyykö ns. "päältä liitettävän" piippuhormin lähteä aina tismalleen tulipesän päältä, vai voiko hormia siirtää hieman sivummas tulipesästä?!
Voiko hormin laittaa myös tulipesän sivuun (vai onko se sitten sivulta liitettävä hormi) eli eri asia/erilaiset liitospalat?
Voiko hormin laittaa myös tulipesän sivuun (vai onko se sitten sivulta liitettävä hormi) eli eri asia/erilaiset liitospalat?
Vastaukset 4
Vanhimmat
osilla eli joskus vaikeaa. Päälle pannaan yleensä peltiputki ja sivulle muurattu tai harkkotekele.
Hormi tarvitee luvan ja tarkastukset.
hormin lähtö voi olla missä tahansa tulisijaa
eli ei tarvitse olla keskellä takkaa
www.uniikkiuunit.fi
mistä vaan oikeastaan. Aina täytyy toimia valmistajan ohjeiden mukaan ja täytyy muistaa myös nuohottavuus, ettei tule jälkikäteen kalliita remontteja kun noki tukkii hormit eikä sitä saada mistään pois. Takka valmistajat yleensä tietävät tämän asian, mutta on myös valmistajia jotka myyvät ihan mitä vaan ja kaikki on kuulemma säädösten mukaisia. Kannattaa ottaa yhteys paikalliseen nuohoojaan ja jutella myös sen kanssa.
mistä kohtaa voi lähteä, kannattaa kysyä valmistajalta voiko vakiokohdasta siirtää. Vastuullinen valmistaja kyllä huomioi sen, että tulisija on myös nuohottavissa.