Mansikkanmaan uudistus

vuokki

Täällä sitä odotellaan kesää innolla. Koskakohan uskaltaa alkaa hommiin. Tarkoitus olisi siirtää ja uudistaa mansikkamaan paikka. Aluskangas on hommattu sekä kalkkia ja lantaa viimevuodesta jäänyt. Maa tuntuu jo kohta sulalta ja sormet syyhyävät hommiin. Viimevuonna mansikat homehtuivat helposti ja olisiko siihen jotakin lääkettä mitä voisi ottaa huomioon? Tosin mansikat kasvoivat jo liian tiheään ja homehtuminen voi johtua siitäkin.

2

923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miriam

      jo nyt sulan maan muokkauksella ja tekemällä siihen matalahkot, loivat kohopenkit istuksia varten. Levittäkää penkkien päälle kalkki sekä lannoite (mielummin liian vähän kuin liian paljon koska liikalannoitus rehevöittää kasvuston mutta vähentää marjomista!)ja mullatkaa ne sekaisin. Voitte myös laittaa muovit paikoilleen etukäteen.

      Taimien istutus kannattaa jättää loppukevääseen tai kesäkuun alkuun. Istuttakaa silloin mansikat riittävän väljästi (noin kolme tainta metrille) niin homehtumisen mahdollisuus vähenee. Myös lajikevalinnalla voi vaikuttaa asiaan: toiset lajikkeet ovat alttiimpia homeelle kuin toiset. Kasvupaikan tulisi olla aurinkoinen eikä kovin tuulille altis. Istutussyvyys on myös tosi tärkeä eli kasvupiste on oltava ihan hiukan vain maanpinnan yläpuolella.

      • Pitäisikö järjestellä?

        Tuikkasin muutama vuosi sitten muutaman mansikanvarren perunamaan laitaan. No nehän rupesivat leviämään. Nyt ovat vallanneet vaikka miten ison alan, mikä on vain mukavaa. Se on jokin erittäin hyvänmakuinen sortti. Mutta mitä pitäisi tehdä? Kerroit, että olisi hyvä laittaa muovi. Mitä muuta? Laitan aina päälle verkon, että linnut eivät söisi. Onko muita vinkkejä?
        Eläköön mansikkamaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      334
      11125
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      347
      7701
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2253
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      2097
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      137
      1922
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1571
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1241
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1034
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      878
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe