Kuinka kauan olette saaneet odotella?

Kouluts käyty ja soppari tehty. Sanottiin että kauaa ei tarvitse sijaislasta odotella.

Mites teillä on menny? Eli kauanko saitte odotella että edes jotain kuului?
7910
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vanhemmat sijoitetut ovat tulleet meille varsin pian siitä, kun otimme yhteyttä sijoittajatahoon, mutta nuorimman tuloon meni vuosi siitä, kun meidät oli hyväksytty ao. kaupungin sijaisperheeksi.
Meillä odotuksen aiheutti se, että pystyimme ottamaan vain yhden alle kouluikäisen lapsen, mutta sijoittajalla olisi ollut sisarrusryhmiä vailla kotia.

Äänestä

ensimmäisen tulo lähes 2 vuotta. Toinen tuli sitten kun 1. sijoitettu oli ollut meillä hiukan reilun vuoden.
Nyt onkin seuraavaa odotettu taas yli 2 vuotta(eli toinen sijoitettu on ollut meillä 3 ja puoli vuotta).
Tuo vuoden väli sijoituksissa on ihan hyvä, kaikki ehtivät sopeutua. Monen vuoden odotus kyllä ihmetyttää, vaikkei sijaisperheellä mitään ihmeempiä kriteereitä lapsen suhteen ole. Sossun ja biokotien kanssa välit ovat hyvät, joten sekään ei ole syynä ja sijoittajana on iso kaupunki, joka potee "sijaisperhepulaa".

Äänestä
  • Suomea olette, olen samasta asiasta myös kinnostunut, eli voiko odostuaika olla pitkäkin, mutta uskoisin että tilanne vaihtelee varmasti eri puolilla Suomea.

    Äänestä

  • tiukasti sijoitetusta, seuraavahan voi tulla parin vuoden päästä....

    Äänestä

  • mistäpäin kirjoitti:

    Suomea olette, olen samasta asiasta myös kinnostunut, eli voiko odostuaika olla pitkäkin, mutta uskoisin että tilanne vaihtelee varmasti eri puolilla Suomea.

    kunta on Vantaa.

    Äänestä

  • kiinni kirjoitti:

    tiukasti sijoitetusta, seuraavahan voi tulla parin vuoden päästä....

    kesti kaksi viikkoa kun koulutus loppui. Pelan perhe ollaan.

    Äänestä

  • monen mamma kirjoitti:

    kesti kaksi viikkoa kun koulutus loppui. Pelan perhe ollaan.

    Missä näin nopeaa?Oliko teillä mitään toiveita iästä,sukupuolesta,terveydentilasta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


2kk odoteltu kirjoitti:

Kouluts käyty ja soppari tehty. Sanottiin että kauaa ei tarvitse sijaislasta odotella.

Mites teillä on menny? Eli kauanko saitte odotella että edes jotain kuului?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu