Uuden Land cruiserin...

Uusin TM mittasi liki kaksi sekuntia huonomman 0-100 km/h kiihtyvyyslukeman (8.2/10.1) mitä tehdas ilmoittaa uudelle V8 diesel LC:lle! Kaneettina vielä mainittiin että tulos on niin paljon huonompi että selittelylläkään kaikkea on vaikea perustella. Mikä mättää Toyotalla?
151160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Heh mikä pelle sinä olet?

TM:n testi kiihtyvyydestä maasturilla mitä vitt.. sillä on merkitystä, maasturissa on muut ominaisuudet tärkeämpiä, no joku cittari-runkku esplanaadilla voi olla eri mieltä.

Äänestä
  • Koville ottaa tällekin hemmolle ylistetyn uuden V8 LC:n vajaavoimaisuus.

    Äänestä

  • crusher kirjoitti:

    Koville ottaa tällekin hemmolle ylistetyn uuden V8 LC:n vajaavoimaisuus.

    TM:ta jäi kertomatta että samalla rahalla saa ihan oikean maasturinkin,ei kannata tänne suomeen tuollaisia tojo-valuuttasyöppöjä hankkia.

    Äänestä

  • Eino vaan kirjoitti:

    TM:ta jäi kertomatta että samalla rahalla saa ihan oikean maasturinkin,ei kannata tänne suomeen tuollaisia tojo-valuuttasyöppöjä hankkia.

    Pajeron tai Range roverin. Saksalaisten homomaasturit voi jättää luvuista pois paitsi ehkä G-mersu olisi pätevä.

    Äänestä

  • Eino vaan kirjoitti:

    TM:ta jäi kertomatta että samalla rahalla saa ihan oikean maasturinkin,ei kannata tänne suomeen tuollaisia tojo-valuuttasyöppöjä hankkia.

    Land Cruiserista parempaa maasturia saa etsiä.
    Tsekatkaa uutiskuvista millä merkeillä avustusjärjestötö ja rauhanturvajoukot liikkuu maailmalla; )
    Tuskin ajelisivat vuodesta toiseen Toyotalla jos epäluotettavuutta ilmenisi. Varsinkin kun varaosat ovat helikopterimatkojen päässä ja paikkaan kuin paikkaan pitäisi luotettavasti päästä.

    Äänestä

Jostain syystä Suomessa, Ruotsissa ja Turkissa myytävissä Land Cruisereissa on 265 hv moottori kun muissa Euroopan maissa on 286 hv versio.

Kuitenkin ilmoitetut kiihtyvyys ja kulutuslukemat ovat samat. Näinhän ei voi todellisuudessa olla, eli on selvää ettei ilmoitettuun kiihtyvyyteen päästä täällä myytävällä mallilla.

Auto Motor und Sport mittasi Saksassa myytävälle versiolle 8,9 sek.

Äänestä

Ne mittasi 10 tasan. Kuten todettua, tehoa ei ole valmistajankaan mukaan yhtä paljon kuin tuossa "kahdeksan sekunnin mallissa". Ja painoa aivan hurjasti enemmän.

Sitten pitää vielä mainita se, että kun BMW 120i ei kiihtynyt alkuunkaan luvattuun malliin, niin se palautettiin maahantuojalle "tarkistettavaksi". Kun Toyota ei kiihdy luvattuun malliin, niin mitä sitä tarkastelemaan, ei muuta kuin julkaistaan kansalle!

Äänestä
  • Bemarin maahantuoja?

    Äänestä

mätä, kyseeessä on vaan eri versio, tehoja vähemmän, siinä syy.

Äänestä

V.8 d-4d -mallin ajovalojen kantama (ns.pitkillä valoilla yli 200m) on ainakin kymmeniä metrejä valaisevammat,mitä 171hv D-4D -mallin!.

Äänestä

Tämä LC:n kiihtyvyys paljastaa Toyotan nykymeiningin jonka mukaan tehtaan ilmoituksissa ei ole totta kuin vain 80 % - jos sitäkään. Näin corollistille ongelma LC:n kiihtyvyyden suhteen ei ole niinkään etteikö 10 sekunnin kiihtyvyydellä ehtisi. Ongelma sen sijaan on maahantuojan tahallinen ja tarkoitushakuinen kusettaminen. Suomiversio -15 kW & +200 kg väitetään kiihtyvän sarvipääversion tahtiin. miksi näin väitetään kun numeroarvoista voi päätellä että versioiden välillä on eroja. Eikö maailman suurimmalla autotehtaalla ja Toyotan maahantuojalla ole resurssia tai halua ilmoittaa teknisiä tietoja totuudenmukaisesti? Sama totuuden kaunistelu koskee Toyotaa yleisemminkin.

Äänestä
  • Aivan turha huudella asian olevan yleinen totuus, jos ei sulla ole esittää mitään väitteesi tueksi. Kyseessä on aivan mitätön tekijä, koska kukaan ei osta Land Cruiseria ollakseen mahdollisimman nopea nollasta sataan kiihdytyksessä. Kun kyseinen versio on myynnissä vain pienillä markkinoilla ja kun tuolla speksillä ei ole mitään käytännön merkitystä, niin paikalliset maahantuojat eivät ole nähneet mielekkääksi tehdä uusia mittauksia.

    Totuuden vääristelyä olisi tässä tapauksessa pikemminkin se, että moottorin tehot ilmoitettaisiin samoiksi vaikka niissä on noinkin iso ero. Sellaistakin on joskus autonvalmistajat tehneet.

    Äänestä

  • yleistys kirjoitti:

    Aivan turha huudella asian olevan yleinen totuus, jos ei sulla ole esittää mitään väitteesi tueksi. Kyseessä on aivan mitätön tekijä, koska kukaan ei osta Land Cruiseria ollakseen mahdollisimman nopea nollasta sataan kiihdytyksessä. Kun kyseinen versio on myynnissä vain pienillä markkinoilla ja kun tuolla speksillä ei ole mitään käytännön merkitystä, niin paikalliset maahantuojat eivät ole nähneet mielekkääksi tehdä uusia mittauksia.

    Totuuden vääristelyä olisi tässä tapauksessa pikemminkin se, että moottorin tehot ilmoitettaisiin samoiksi vaikka niissä on noinkin iso ero. Sellaistakin on joskus autonvalmistajat tehneet.

    olla tehokkaampi,mitä se nyt on D-4D V.8 Land Cruiserissa!!.

    Äänestä

  • kuin esim BMW:n 520d ja 116 malleilla. Eivät kiihtyneet luvattuun aikaan testissä. Eli osataan sitä muillakin merkeillä...

    Äänestä

  • ((())) kirjoitti:

    kuin esim BMW:n 520d ja 116 malleilla. Eivät kiihtyneet luvattuun aikaan testissä. Eli osataan sitä muillakin merkeillä...

    kilpailijoiden V.8-malleissa (mm.VW Touareg V.10 TDI) Land Cruiser V.8 D-4D:tä suuremmat!!.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suorituskyvystä kirjoitti:

Uusin TM mittasi liki kaksi sekuntia huonomman 0-100 km/h kiihtyvyyslukeman (8.2/10.1) mitä tehdas ilmoittaa uudelle V8 diesel LC:lle! Kaneettina vielä mainittiin että tulos on niin paljon huonompi että selittelylläkään kaikkea on vaikea perustella. Mikä mättää Toyotalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu