Aion ajaa läpi vuoden nastarenkailla, Hakkapeliitta 5 joissa uskomaton pito. Juhannusreissukin tehdään siis Ouluun nastarenkailla. Helppoa, turvallista ja ennakoivaa.
Hyvää nastakesää muillekin!
Hyvää nastakesää muillekin!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mutta on vaan laitonta hommaa ja vielä erittäin typerää.
Nastarenkailla ajetaan talvella ja kesällä ajetaan kesärenkailla. Kitkarenkailla taas ei ajeta koskaan.. tai no kyllähän muutama uppiniskainen kitkaspede sellaisilla luistelee, jopa kesällä.
typerys...
Lainsäädäntö on siitä metkaa, että välillä sinne on jäänyt porsaanreikiä. Kitkarenkaiden salliminen kesäkäyttöön menee vielä monilta läpi, mutta selkeä epäkohta laissa on se, että niitä saa käyttää myös talviaikana! Huh huh. Tarttis tehdä jotain.
ehkä jo ens talvena laitat salaa kitkat ja vot voi tätä onnea voi tätä autuutta.
jotkut ajaisi niilä nastoilla meidän yhteistä omaisuutta helvetillisille urille niin saataisiin nauttia hiljaisista ja tasaisista teistä.
sen ymmärrän että ajelet pitävillä renkailla läpi vuoden, mutta minkä takia joku menee juhannuksena OULUUN?
Sitä minä en ymmärrä!?
Jeps, en vaihda muutaman kk:n takia itsekään mitään kesärenkaita. Koko talvihan ajetaan kuitenkin sulilla teillä, itse ajelen muutenkin sen verran vähän Helsingin alueella että en mokomia jaksa vaihdella. Ja onpahan turva takana jos takatalvi yllättää.
Onnea vaan nastarenkailla ajetuille kesäkilometreille, toivottavasti nastat lentelevät kesän kuluessa mäjelle. ajoin itse nastoilla kuluneenna talvena noin 4& puolikuukautta ja vissiin alle 7 päivänä oli sellaiset keliolosuhteet jotta niille oli edes vähäsen käyttöä. Nyt voi sit ajella kesäpyörillä anakin marraskuulle saakka.