voiko

abortin tehdä aivan huomaamatta..? ystäväni tuli raskaaksi kun hänet raiskattiin.. hän ei ole kertonut tästä vanhemmilleen tai poliisille, mutta haluaisi tehdä abortin. Näkyykö raskaus jo tuolloin, kun abortti olisi aika tehdä ja voiko alle 18- vuotias tehdä sen ilman vanhempien lupaa yms.
4242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

voi tehdä ilman vanhempien lupaa, ja ei raskaus vielä näy, se täytyy tehdä ennen rv 12 täyttymistä.

Äänestä

Miksei ystäväsi ole ottanut yhteyttä poliisiin?
Hänet raiskannut todennäköiesti raiskaa uudestaan ellei kukaan ilmoita poliisille yhä useampi nainen kärsii.

Äänestä
  • valitettavaa että suomessa raiskaajat saavat aivan naurettavan pieniä tuomioita, yleensä sakot. Sakkojen saaminen ei estä raiskaajaa raiskaamasta uudelleen :(

    Äänestä

Siinä vaiheessa kun abortti tehdään raskaus ei vielä näy päällepäin, tai ei eroa mitenkään normaaleista painon vaihteluista naisilla kuukausittain.

Abortin voi tehdä kenenkään saamatta tietää, mutta koska ystäväsi on voinut puhua asiasta jo sinunkin kanssasi, niin ei hänellä ole korkeaa kynnystä puhua myös muiden kanssa. Ehdota hänelle, että sinä voisit lähteä mukaan puhemieheksi, jolloin keskustelun avauksen hoitaisit sinä. Raiskaus ja raskaudenkeskeytys ovat kaksi niin suurta asiaa, että ne olisi hyvä käydäläpi jonkun luotettavan aikuisen kanssa. Näitä aikuisia voisi olla omat vanhemmat (jos ei ystäväsi omat vanhemmat, niin ehkä sinun vanhempasi ovat ymmärtäväisempiä?), sosiaalihuollon lastensuojeluviranomaiset, koulun terveydenhoitaja, kuntien nuorisohjaajat... Pääasia, että joku joka tietää virkansa puolesta kuinka asiat hoidetaan, kadulta ei kannata ketä tahansa napata keskusteluun.

Kuten joku sanoi, vaikka ystäväsi ei haluaisi enää nostaa asiaa esiin, sillä se on hänelle kipeä, niin raiskaukseta pitäisi tehdä ilmoitus. Ystäväsi ei varmasti halua kenellekään muulle yhtä kipeitä muistoja ja näin käy jos asiaa suostutaan salaamaan, kuten seksuaalisen väkivallan tekijä toivoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

abortin tehdä aivan huomaamatta..? ystäväni tuli raskaaksi kun hänet raiskattiin.. hän ei ole kertonut tästä vanhemmilleen tai poliisille, mutta haluaisi tehdä abortin. Näkyykö raskaus jo tuolloin, kun abortti olisi aika tehdä ja voiko alle 18- vuotias tehdä sen ilman vanhempien lupaa yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu