(oli vähän vaikeuksia päättää mille osastolle tämän laittaisin, joten laitetaan tänne)
Minulla (34v. mies) on ollut omituisen ahdistunut olo jo viikkoja, tuntuu siltä kuin happi loppuu. Olen epäillyt sydänsairauttakin, mutta olen alkanut pitämään sitä hieman epätodennäköisenä sillä vaiva ei tunnu pahenevan rasituksessa. Vaiva tuntuu pahenevan iltaa myöten, ja erityisesti tietokoneen ääressä istuessa.
Ilmeisesti huono ("tietokone"-)ryhtini voi ainakin osaltaan aiheuttaa hengenahdistusta? Tätä ainakin tukisi se, että oireet helpottaa jonkin verran jos makaan lattialla selälläni kädet suoraan sivuille ojennettuna. Myös olkapäden venyttäminen taaksepäin lieventää oirehtimista.
Lisäksi uskon että osaksi hengenahdistusta aiheuttaa se että olen aika herkkä ihminen, ja nyt on ollut erittäin stressaavat ajat. Tuota stressi-hyperventilaatiota taas tukee se että vaiva tuntuu välillä "unohtuvan" kunhan on tarpeeksi mielenkiintoista muuta ajateltavaa, ja iskee taas takaisin kun ehtii olotilaansa tarkemmin miettimään.
Onko muilla ollut samanlaisia oireita? Pitäisikö sittenkin mennä lääkärille vaikka ei kyllä mitenkään haluaisi... :(
Hengenahdistus
7
4487
Vastaukset
- Virva-Tuuli
Vaikuttaa kyllä ahdistustilalta, tai alkavalta sellaiselta.
Kyllä sun lääkäriin pitäisi mennä, vaikkei haluttaisikaan, koska ei ehkä mene itsekseen ohi.
Lääkäri tutkii ja sulkee pois mahdolliset muut sairaudet.
Mulla alkoi ahdistus sun oireiden kaltaisilla oireilla, sitä seurasi masennus.- Perry
Masennusta (diagnosoimatonta) on täällä podettu jo pitkän aikaa, sillekään ei ole jaksanut tehdä mitään. Pitäisi kyllä mennä lääkärille, kunhan saisi aikaiseksi ja uskaltaisi.
- Virva-Tuuli
Perry kirjoitti:
Masennusta (diagnosoimatonta) on täällä podettu jo pitkän aikaa, sillekään ei ole jaksanut tehdä mitään. Pitäisi kyllä mennä lääkärille, kunhan saisi aikaiseksi ja uskaltaisi.
Miksi pelkäät?
Ei lääkäriin menossa ole mitään pelättävää, mutta ymmärrän kyllä tunteesi omakohtaisesta kokemuksesta.
Kärsin ja kärsin vaikka kuinka kauan, ei olisi pitänyt.
Tämä sairaus nyt vain pahenee ja pahenee, hitaasti ehkä, mutta varmasti.
Olen työkyvyttömyys eläkkeellä paljon ennen oikeata eläkeikää, päästin sairauteni pahaksi, työkyky meni, eikä ole palannut.
En mitenkään halua sinua Perry peloitella, kerron vain tosiasiat, miten tässä voi pahimmillaan käydä.
Olet vielä kovin nuori, sinulla on aikaa parantua, ja elää täyttä elämää, kunhan hoidat itsesi kuntoon.
Siinä älä enää hangoittele, muista että kyseessä on sinun ainutkertainen elämäsi, tee siitä paras mahdollinen.
En tiedä missäpäin suomea asut, eli pääsetkö helpoimmin psykiatrille, vai aloittaisitko terveyskeskuksesta.
Jos lähistöllä on psykiatrian poliklinikka, kannattaisi soittaa sinne ja kertoa tilanteesi, sieltä auttavat, joko ensin keskustelua jonkin alan sairaanhoitajan kanssa, tai suoraan lääkärille. Sairaanhoitaja, jos hänen juttusilleen menet, tilaa kyllä ajan lääkärille sitten.
Tämä on ilmaista hoitoa, ei maksa mitään, ainakaan mun kotikaupungissa.
Sovitaanko Perry niin, Sinä laitat tämän alulle maanantaina! Kerrot sitten lisää kuinka menee.
Tsemppiä! - tähdet80
Minulla on ollut myös pienestä asti noita samoja oireita,lapsuuteni on ollut myös aika rankka kokemus, siihen liittyy myös sydämmen tykytystä, huimausta jne. olen nyt edennyt lääkärini kanssa että minulle todettiin ahdistuneisuus häiriö/ pitkittynyt paniikkohäiriö ja nyt rupean keskutelujen myötä purkamaan asioitani ammatti ihmisille sain myös 3kk lääkkeet joista pitäisi olla apua, toivotavasti, minulla nyt jakso ketänyt 3 viikkoa ja se alkoi samana päivänä kun sain tietää että isäni kuoli, mutta toivottavasti rupeaa asiat selviämään keskustelujen kautta, mene hakeamaan lääkäriltä helpotusta ei tarvitse kärsiä yksin ahdistuksesta. Minulla liikunta auttaa hetkeksi ja nukkuminen( yöllä ei ahdista)
- ........
mulla on ollut nyt toista kuukautta myös samanlaisia oireita. lääkärille en saa aikaa kuin toukokuun lopulle, joten ahdistusta lisää se, ettei kartoitusta päästä aloittamaan kuin vasta niin pitkän ajan päästä.. haluavat selvittää oisko kuitenkin fyysistä (sairaus tms.) nyt on muutaman päivän ajan arkikin ollut hankalaa.. pitäisköhän kuitenkin yrittää päästä psykologille /psykiatrille tms. ennen tuota? tuntuis nuita masennuksen oireita olevan.. :(
jännä täs tilantees on se, että täl hetkel elämä on ihan ok. uusi ihastus (mikä tuo kovasti kyl stressiä ja jännitystä sinällään). takavuosilta on kuitenkin patoutunu paljon paskaa sisään, nii alkaa vissii nyt oirehtia kroppa..ja mieli.. - ...
Hei Perry,
Jos olet työterveyden piirissä varaa aika työterveydenhoitajalle.
Itse podin stressin aiheuttamia fyysisiä oireita noin 2 vuotta ennen varsinaista "romahdusta". Olin sarkoidoosin puolesta silmä- ja keuhkopolin asiakkaana ja lääkityksessäkin. Hengenahdistus ei vain mennyt ohi. Pahimpien oireiden saattelemana keuhkolääkäri neuvoi puhelimitse minua terveyskeskukseen keuhkoveritulppa epäilyjen takia. TK:ssa minut tutkittiin ja passitettiin pikaisesti ensiapuun. Ensiavussa kaikkien testien jälkeen minut ohjattiin kotiin täysin terveenä.
Hengenahdistus ei kuitenkaan loppunut ja hakeuduin työterveyshoitajan luokse juttelemaan. Sanoin, että minut on fyysisesti todettu terveeksi, mutta pahaolo jatkuu korvien välissä; olisi varmaan aiheellista tutkia se korvienvälikin...
Pääsin siitä noin 2 kk:n päästä terveyskeskuksen mielenterveyspolille. Olen ollut siellä asiakkaana nyt 2 vuotta ja lopettelemme nyt lääkitystä ja tapaamisetkin ovat enää 2kk välein. Olin pahimman ahdistuksen aikaan 2x noin 2 viikkoa sairaslomalla. Osaltaan minua auttoi mahdollisuus jäädä töistä 8kk vuorotteluvapaalle, mikä toi työmotivaationkin takaisin.
Olen (nyt 38v, nainen) kokenut ahdistuksen ja selvinnyt siitä. Työnantajani on löytänyt minulle uudet haasteet työyhteisössä ja olen onnellinen tajutessani, että olen selvinnyt ahdistuksesta!
Toivon sinulle kaikkea hyvää ja hakeudu lääkäriin. Jos et saa aikoja kunnan terveyspalveluista niin satsaa hieman enemmän itseesi ja mene yksityiselle. Hekin voivat kirjoittaa lähetteitä kunnan mielenterveyspalveluihin, joten itse psykiatrin ja terapeutin vastaanotot eivät maksa mitään.
Onnea! - AIKOINAAN KUN
ITSE MASENNUIN, TUNTUI TODELLA ETTÄ TUKEHDUIN, EPÄILTIIN ASTMAA JA OTETTIIN SYDÄNFILMEJÄ. EI LÖYTYNYT MITÄÄN.
LÄÄKÄRI ANTOI MINULLE PROPLAR TAI JOTAIN TÄLLÄSTÄ.
NE AUTTOIVAT TODELLA HYVIN.
JOS IHMISELLÄ ON PALJON TUSKAA SISÄLLÄ, KYLLÄ SE HENGITYKSEEN VAIKUTTA SAMAN TIEN, EI IKÄÄNKUIN JAKSA ELÄÄ...
KUUKAUDDEN KOKEILIN NÄITÄ LÄÄKKEITÄ, MUTTA NE VAIKUTTI HETI, LOPETIN TOSIN SITTEN KUN PÄÄSIN TYÖHARJOITTELUUN JA SITÄKAUTTA SAIN UUTTA SISÄLTÖÄ JA UUTTA TUULTA ELÄMÄÄNI.
PUHUTKO ASIOISTASI TARPEEKSI, ERITYISESTINÄISTÄ NEGATIIVISISTA ASIOISTA.
ITSE AIKOINAAN PIDIN PALJON ASIOITA SISÄLLÄNI., KENELLÄKÄÄN EI OLLUT KIINNOSTUSTRA OPETTAA MINULLE ASIOITA, KAIKKI VAIN KATSOIVAT LÄPI SORMIEN MUA, SEKIN LISÄSI SITÄ TUSKAA ENTISESTÄÄN.TAIKKA NE EI TAJUNNEET OLIVAT TYHMIÄ, TAIKKA EIVÄT KERENNEET,
MIKSI HELVETISSÄ PITÄÄ TEHDÄ LAPSIA JOS EI NIIÖLLE PYSRTY ANTAMAAN AIKAA, MÄ KOIN SENNÄIN ETTÄ MUT ON PENTUNA LAIMINLYÖTY,IHAN SELVÄSTI.
JANYTKUN OLEN AIKUINEN ISÄNI YRITTÄÄ PAIKATAVÄLEJÄ, OLENYRITTÄNYTANATAA ANTEEKSI, SIISOLEN, MUTTANÄÄ VAIKUTTAAAMUHUNVARMAANLOPPUELÄMÄNI, EIMENNEISYYTTÄ VOI KOSKAAN PYYHKIÄ POIS, SENKANSSAONVAANTULTAVATOIMEEN.
NIINMUTONLAIMINLYÖTY LAPSENA, ANNETTU SELKÄÄN JA HAUKUTTU ÄÄLIÖKSI JAVAIKKAMIKSI.VITUTTAA, VITUNVIRHEELLISETVANHEMMAT.
VÄLILLÄ VIHAANNIITÄ JA VÄLILLÄ VIELÄ ENENMMÄN, MUTTA NEKIN OVAT VAAN VIRHEITÄ TEKEVIÄ IHMISIÄ, EIVÄT SENKUMMEMPIA, MUTTA KYLLÄ NEN OLI JULMIAKIN..
MOLEMMMILA KAMALAT LÄHTÖKOHDAT.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve343168Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U722239Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut172070Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1822065SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1252024Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä341710Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1121643Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?211434- 1021345
Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2241319