ulostus sattuu

mikä neuvvoksi kun ulostaessa sattuu niin s-nasti
,välillä veristä.ihan kuin olisi haava tai joku
rektuumissa.auttaako apteekin voiteet? nimi?
ei viittis heti kärkeen syöksyy lekuriin.
164217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

mulla ihan sama ongelma.. verta tulee välillä ihan kamalasti ja eilenkin ihan tärisin ku sattu niin kovasti. mut en lääkäriinkään halua mennä

Äänestä

Tervehdys! Tuskallista on ulostaminen. Vaikka mulla se on vesiripulia, se ei tee tilanteesta sen helpompaa.

Mulla oli silloin kun tammikuussa kuluvaa vuotta tehtiin kolonoskopia, tulehtunut ja turvoksissa oleva paksusuoli, ei näkynyt verisuonitustakaan.

Nyt mulle on tullut limainen ripuli ( joka on ollut vesiripulia noro - viruksen jälkeen 2 vkoa ) ja kirkasta verta tuloo.

Olen sanonut lääkäreille verestä ripulin joukossa ja ovat nähneetkin sen ulostenäytteessä mutta ei tule vastausta mikä on syynä!

Yleensä lääkärit vetoaa peräpukamiin tai liian kovaan ulosteeseen, mahdollisesti että liian kuitupitoinen ruoka ärsyttää suolistoa... ja minulle nyt lääkäri sanoi vain, että johtuu koliiteista ( pseudomembranoottinen ja entero ) eli tulehduksesta suolistossa. Uus tähy tehään toukokuussa.

Mulle tuloo ulostaessa kouristuksia vatsaan vasemmalle puolelle, jossa on krooninen kipu. Kyllä meinaa huuto karata! Kipujen keskellä yritän välillä nostaa itteäni pytyltä ja rentoutua, mutta usein se on täysin mahdotonta. Ja kun kipu on kovimmillaan, tuloo silloin kirkasta verta ja silmistä valuu vedet kun se on niin tuskallista.

Mulla on alaselässä selkäydinkanavan ahtautuma ja se painaa rakon ja suolen, sekä jalan hermoja. En tunne ulostamisen tarvetta, enkä sen tuloa mutta kivun vatsassani tunnen.

Onko Sinulla, aloittaja, mitään ongelmia alaselässä, virtsatessa tai jalan puutumista? Onko kuvattu selkää ja tiedätkö, onko Sinulla peräpukamia?

Minulla ei ole. Anteeks, eipä tässä liiemmä apua varmaan ollu kysymyksees, mutta...

Kokeile kuitenkin vaikka viikon ajan vähäjätteistä ruokavaliota ( eli epäterveellistä ruokaa, jossa on erittäin vähän kuitua, kuten valkoinen riisi, valkoinen makaroni, valkoinen vehnäjauho ) ja katso, helpottuuko tilanne. Minä taas joudun 2 vkon ajan sitä käyttää ennen tähystystä.

Yst. terveisin Lady - 74

Äänestä
  • ei mitään tollast,ei kipuja muual.mitään pukami tms ei o todettu,en edes tiedä miten todettas.
    ihan ku varmaan haava peräsuoles,oikee pelolla
    odottaa ISOA hätää jälleen...

    Äänestä

  • oli kuin olisin minä kirjoittanut,minulla samaa vikaa selässä,ja painaa sieltä virtsar..ja suoleen,jalka puutuu,ja vasen puoli vatsasta kipee koko ajan,mutta auta armias mikä kipu tulee,kun tulee ilmavaivoja,nyt olen ollut tutkimuksissa paljon,ja leikataan ensi kuussa peräsuolta,luiskahtaa ulos,ja sit sinne tullut semmoinen pussi,mihin jää uloste painamaan,just tossa vasemmalla puolen,kivut on välillä aivan sietämättömät.---en ole ap.

    Äänestä

  • sun...viesti kirjoitti:

    oli kuin olisin minä kirjoittanut,minulla samaa vikaa selässä,ja painaa sieltä virtsar..ja suoleen,jalka puutuu,ja vasen puoli vatsasta kipee koko ajan,mutta auta armias mikä kipu tulee,kun tulee ilmavaivoja,nyt olen ollut tutkimuksissa paljon,ja leikataan ensi kuussa peräsuolta,luiskahtaa ulos,ja sit sinne tullut semmoinen pussi,mihin jää uloste painamaan,just tossa vasemmalla puolen,kivut on välillä aivan sietämättömät.---en ole ap.

    vielä,että vaikka on vesiripulia,niin ei tule kunnolla ulos,ja sit jos on kovaa,niin jää painamaan tohon vasemmalle,eli siellä on joku edessä...niin tämä pussi varmaankin,sinne kai jää painamaan,selkä ja vatsakivut aikamoiset.

    Äänestä

..Apteekista kyllä löytyy voiteita haavaumiin. Mm. Sheriproct Neo!

Äänestä
  • scheriproct vai händensa?

    Äänestä

  • lotion or stick kirjoitti:

    scheriproct vai händensa?

    vai olisiko uusi tv mainos tuote ac3comfort
    'aloittelijalle' parempi,helpompi käyttää??

    Äänestä

  • lotion or stick kirjoitti:

    scheriproct vai händensa?

    kyllä todettu,pirun hankalaa käyttää kumpaakin,
    puikko plumpsahtaa kokoajan ulos,voidetta ei
    saa tarpeeksi pitkälle,jos käyttää voiteen mukana
    tulevaa putkea,ei tiedä paljonko voidetta oikeasti purskahtaa...
    vai menneekö se suolessa sit ylämäkeen,en tiedä.
    mutta sen tiedän pirullista hommaa,puhumatta
    siitä että kaikki muut paikat kuin kohde voiteen
    tatinassa!

    Äänestä

Kyse lienee peräaukon haavaumasta, joskin myös tulehtuneet sisäiset pukamat saavat samaa aikaan.
Kannattaisi kyllä pistäytyä lääkärissä, sillä ilman reseptiä apteekista saatavat puikot ja voiteet eivät ole yhtä tehokkaita kuin reseptillä oleva Neoproct.
Siinä on paitsi tehokkaita parantavia aineita myös kipulääkettä.
Jos kyse on haavaumasta, on siihen saatavilla juuri siihen tarkoitukseen apteekissa sekoitettavaa voidetta lääkärin määräyksellä.Jos vaiva on jo muuttunut krooniseksi, päiväkirurgiassa tehty pikku operaatio auttaa varmasti.

Äänestä

  • minulla oli samat oireet eivätkä rauhoittuneet tavallisilla lääkkeillä. Lääkäri sitten määräsi juuri tuota neoproktia ja muutaman päivän hoidon jälkeen kivut ja verentulo katosi.
    Olihan se lääkäriinmeno kiusallista, mutta halusin naislääkärille ja myös pääsin. Oli jotenkin helpompaa .
    Noista linkittelijöistä ei kannata välittää. Ne suosittelee joka asiaan jotain aloeveraa ja hierontaa apilarouheen kera.

    Äänestä

edellisen viestin lähettäjällä on kyllä syytä
tarkistaa päivä lääkitys annostaan...
->lisääkö muuten nykyinen ylenpalttinen datalla
istuminen pukamien syntyä?

Äänestä

kauanko tämmöisen vaivan voiteluun menee? kun
kummiskin ainakin kerran päivässä tulee sellanen
python pyttyy..jos jotain revenny tai ruvella,ei
kai se kerkiä mennä umpeen.paastotakko pitäis,
jottei tarvi ponnistella wc:ssä?

Äänestä
  • eix kellää tietoo,kauanx aikaa voideltava,kauax
    normaali paranemis aika,eli milloon syytä lähtee
    tohtorille pyllistelemään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heteromies 62 kirjoitti:

mikä neuvvoksi kun ulostaessa sattuu niin s-nasti
,välillä veristä.ihan kuin olisi haava tai joku
rektuumissa.auttaako apteekin voiteet? nimi?
ei viittis heti kärkeen syöksyy lekuriin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu