farkku o hakusessa, mitä ghiassa saapi lissää? onks mondeossa ketju??
miten sähkövikoja?
paljo kulutus "yhdistetty"
?
miten sähkövikoja?
paljo kulutus "yhdistetty"
?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuntuu ihan eri autolta. Todella hyvät varusteet.
Kannatta maksaa noista varusteista.
Katso tarkemmin tästä
http://www.ajovalo.net/Mallit/Ford_Mondeo_01.htm
-04 mallissa Ghiassa on Trendiin verrattuna plyyshiverhoilu, takana lukuvalot, vakionopeudensäädin ja aluvanteet. Omassa Trendissä lisävarusteena on vakionopeudensäädin ja aluvanteet joten Ghian varustelussa ei mitään merkittävää lisää. Trendin varustelu on jo aika hyvä, esim. automaatti-ilmastointi ja nahkainen ohjauspyörä on Trendin varusteita.
Sekalaisen ajon kulutus 9l/100km nurkilla, maantiellä alle 7l/100km. 110hv moottorissa ketju, 125hv moottorista en ole varma.
...on 125 heppasessa.
Jos farkkuu kattoo, niin ambientessa ei ole perän tasosäätöä, trendissä ja ghiassa on.
Oma -02 Mondeo, 1.8l 110 hv jakoketjulla tuli hommattua 2,5v vanhana. Autolla oli rullattu 60 tkm per vuosi ja pari tuhatta päälle autoliikkeen toimesta.
Ostettaessa kerrottiin että ovet on jo kertaalleen korjattu (2 kpl) ja ekassa katsastuksessa näin omin silmin liimatut vetarin suojakumit.
Auto hankittiin syksyllä ja ekana keväänä autoon "korjattiin" takajarrut (tyyppivika?)
sen jälkeen menikin aika pitkä aika ilman mitään vikoja. Tosin soittimen vaihdoin kun radio rätisi.
Nyt omassa ajossa autoon saatu reilu 160 tkm mittariin ja vähän kaikkea pientä on ollut...
toinen etujousi poikki, vesipumppu vuosi, puola meni ja siihen perään katalysaattori. Viimeisien korjauksien jälkeen toiminut taas hyvin ja pääsiäisenä pohjanmaankeikka täältä eteläsuomesta
n. 1000 km kiekaus meni 7 litran kulutuksella, työmatka kaahauksessa 100/120 kmh vie jonkin verran enemmän. Omasta mielestäni ulkonäkö-sisätila-hinta suhteeltaan OK auto vioista huolimatta.