Olen ajatellut muuttaa kaksioon. Miten menettelen? Onko olemassa jokin irtisanomisaika? Miten voin etsiä uutta, jos nykyisessä täytyisi kuitenkin asua vielä? Enhän voi maksaa vuokraa kahdesta asunnosta. Asun yksityiseltä vuokraamassa asunnossa. Ja mitkä olisivat hyviä paikkoja etsiä seuraavaa kämppää? Oikotieltä lähinnä olen katsellut.
Toiseen vuokrakotiin
muuttamassa?
4871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
estää?
"Enhän voi maksaa vuokraa kahdesta asunnosta."
Itse olen aina muuton aikana maksanut 1...2
kuukautta vuokraa kahdesta eikä asialle
ole ollut mitään estettä.
Päinvastoin, riski siitä että olisi jäänyt
pihalle on minimoitunut.
Irtisanomisaika on aina - lue vuokrasopimuksesi, voi vaihdella sen mukaan mitä olet sopinut.
Ainahan voi etsiä uutta, katseleminen ei maksa. Ja varata uuden kämpän. Ja solmia sopimuksen joka alkaa vasta silloin ja silloin.
Useimmiten ihmiset maksavat muuttaessaan kahta vuokraa yhtä aikaa. Yleensä korkeintaan 1 kk ajan. Järjestelykysymys. Tässä tietysti tulee esiin semmoinen seikka että ihan aikuisten oikeesti ihmisellä tulee olla säästössä käyttörahaa tämmöisiä juttuja varten. Eli jos tapanasi on maksaa vuokra ja muut pakolliset ja törsätä kaikki loput rahasi niin etteti mitään jää säästöön niin siihen kannattaisi miettiä muutosta.
Ja sitten tietysti: jos olet tehnyt määräaikaisen vuokrasopimuksen niin et sinä pääse siitä kämpästä eroon ennen sopimuskauden loppua. Muuttaa voit mutta sitten maksat molemmista.
Riippuen mistä ja minkälaista kämppää etsit niin keinoja on erilaisia. Helpoiten ja yleensä halvimmalla pääset kun menet jonoon hakemaan asuntoa joltain isolta yhtiöltä: eli paikkakuntasi asuntotoimisto (kunnan/kaupungin asunnot), VVO, seurakunnat (niillä on usein sijoituksina vuokrattavia asuntoja) tai muu vastaava firma, riippuen mitä paikkakunnallasi on. Jonot voivat olla pitkiä. Jos voit ottaa 15 000 - 20 000 e lainaa niin jokin osaomistus tai asumisoikeusasunto voisi olla hyvä (niitä on vähän ja ovat haluttuja).
Yksityisten pienet "opiskelijanyksiöt" tulevat helpoiten vastaan huhti-elokuussa ja joulu-tammikuussa lehti-ilmoituksia seuraamalla. Mutta niiden kanssa pitä olla nopea, opiskelijoiden muuttosesongin aikana kämpät menevät suitsait, jos näet mielenkiintoisen ilmoituksen, niin soita HETI, eikä vasta seuraavana päivänä.
Ja takuuvuokraanhan täytyy myös löytyä rahhoo.
Ja yksityiset nihkeästi huolivat lemmikkejä.
"Irtisanomisaika on aina - lue vuokrasopimuksesi, voi vaihdella sen mukaan mitä olet sopinut. "
Irtisanomisaikaa ei voi sopimuksella sopia vuokralaiselle pidämmäksi mitä laki sanoo. ( 1kk sen kuun viimeisestä päivästä jonka aikana irtisanomisilmoitus on vastaanotettu)
Käytännössä kannattaa varautua maksamaan 2 asunnon vuokraa päällekkäin 1 kk:n ajan sekä maksamaan uuden asunnon vuokravakuuden ennen kuin vakuudet vapautuvat 1. asunnosta.