Elikkä kumpiko olis parempi paikka Espanja, vai Portugali? kertokaa ihan mitä vaan kyseisistä maista esim. rannoista ja hintotasosta. :D
Espanja vai Portugali?
6
2782
Vastaukset
- maleena-7
riippuu paljolti siitä, mitä hakee. Iltalehden matkailuosiosta saat melko perusteellisen ja lyhykäisen kuvauksen molemmista maista. Hakusanalla Portugali, Espanja jne..Googlettamalla löytyy varsin kattavaa tietoutta molemmista maista. Olen kiertänyt manner-Espanjaa ja nähnyt ja kokenut paljon ja mieltynyt maahan. Nyt on vuorossa Portugalin valloitus toukokuussa. Ei koko maata kerralla voi kokea, vaan koluaminen ja tutustuminen on aloitettava joltain kolkalta. Minä aloitan sen Portugalin lounaisesta kolkasta. Madeiraa on tutkittu ja siellä fadomusiikkiin tykästytty, että paljon odotan mannermaalta. Madeiralla upeat maisemat ja ihmiset ihania...Lueskele keskutelu/matkailupalstoja..lainaa kirjastosta esim.Berlizin matkaoppaita. :)))
- jo kielen takia
ja muutenkin käytännön elämä on jotenkin helpompaa.Kaupat melkein aina auki ja niitä on paljon samoin ravintoloita. Jos siis arvostat helppoa kotoisen tapaista oloa niin Espanja. Portugalissa monimutkaisempaa, mutta tuntee todella olevansa ulkomailla.
Portugalissa asuvana voi kertoa, että elämä täällä on varsin helppoa eikä kielikään tuota mitään kummenpaa vaikeutta. Portugalilaiset ovat ystävällisiä ja auttavaisia ihmisiä; niin ovat varmasti espanjalaisetkin, etenkin pienillä paikkakunnilla.
Kaikki on on loppujen lopuksi pitkälle kiinni omasta asenteesta. Poikamme asuu ja työskentelee Puolassa, oppi puolaa ja pitää puolalaisista eikä koe elämäänsä ollenkaan vaikeaksi.
Ravintolatiheys Portugalissa on Euroopan suurimpia jos ei peräti suurin ja kauppoihin pääsee aivan riittävän usein.
Portugalilla ja Suomella on aika paljon yhteistä. Espanja on vanha suurmaa ja haluaa olla yhä sellainen tänäkin päivänä. Portugali on vaatimaton niin kuin Suomikin, ei pyri olemaan suuna ja päänä.
Olen oleskellut pidempiä aikoja myös Espanjassa ja matkustanut eri puolilla maata, myös työasioissa, ja viihtynyt aivan hyvin, mutta meillä Portugalin valinta asuinmaaksi oli kyllä aivan selvä.
Matkailijalle ei mielestäni ole mitään väliä, kummassa matkustaa. Kaikki on kiinni matkailijasta itsestään.
- vaatimaton hidalgo - onko s...
on menttaliteetissa. Espanjassa ollaan herroja ja hidalgoja, portugalilaiset ovat aina olleet isomman (Espanjan) naapurissa, kuten suomalaiset venäläisten kupeessa ja senköhän vuoksi käyttäytymisessä on paljon yhteistä.
Avuliaita portugalilaiset ainakin ovat, vaikka ei yhteistä kieltä löytyisikään. Mutta ei niin hyvää turismin kohdetta olekaan etteikö "metsä vastaisi niin kuin huudetaan", eli ensin oma käytös kuntoon. - hermana333
ollaan paljon kohteliaampia ja ystävällisempiä kuin Espanjassa. Nuoretkin kättelevät toisiaan tavatessaan. Liikennekulttuurissa on valtava ero. Jos pistät jalkasi suojatielle Albufeiran läpi kulkevalla nelikaistaisella tiellä, ruuhkajono pysähtyy kiltisti odottamaan, että ylität kadun. Sitä ei tapahdu Espanjassa. Autoilevia turisteja kannattaa tietenkin varoa. Hintataso on esim. Albufeirassa halvempi kuin Costa del Solilla. Muutenkin kaikki sujuvampaa. Mañana-meininki puuttuu.
- kikhy
Portugalissa, Lissabonissa ollaan parhaillaan. Kahtena viime vuotena vietetty loma Barcelonassa, missä hintataso huomatavasti korkeampi kuin täällä Lissabonissa. Vaatteet suht´koht samoissa hinnoissa kuin Espanjassa,mutta täällä ulkona syöminen paljon edullisempaa,kuin Espanjassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne202227Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv282088Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941647Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k521609Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel761580- 1131430
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.501368- 831129
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol240997Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21885