Missä voisi opiskella jotain journalismiin liittyvää, niin kuin esim. toimittajaksi tai jotain kirjoittamiseen liittyvää?
Onko kellään tietoa, kun itse oon niin tyhmä!?
Lukiopohjalta kuitenkin menossa olisin...
JOURNALISMIA???
9
981
Vastaukset
- tipsi
www.jyu.fi Jyväskylässä voi lukea journalistiikkaa (yhteiskuntatieteellinen)
www.uwasa.fi Vaasassa voi lukea viestintätieteitä
(humanistinen)
www.uta.fi Tampereella voi lukea tiedostusoppia (yhteiskuntatieteellinen)
www.helsinki.fi Helsingissä voi lukea viestintää (valtiotieteellinen)
Kaikista noista on valmistunut tunnettuja toimittajia jopa ihan telkkariin asti.- tipsi
Noista muuten helpointa on päästä Vaasaan 20-30% pääsee, muut ovat niin spesifioituneet että on vaikea päästä.
- hhmm
Sen verran pitää "tipsin" vinkkilinkkejä korjata, että Jyväskylässä journalistiikka löytyy humanistisesta tiedekunnasta viestintätieteiden laitoksen alta...
- Matti
Myös ammattikorkeakouluissa voi opiskella toimittajaksi. Tosin en tiedä, onko amk:sta valmistuneilla kysyntää työmarkkinoilla. Yliopistosta kun tulee ulos jo se määrä toimittajia, mitä ala tarvitsee. Koulutuspaikkoja on lisätty viime vuosina tuhottomasti.
- Noora
Ala on vaan tällä hetkellä niin suosittu, varsinkin yliopistoissa, että sisäänpääsy on todellisen työn takana. Ainakin Tampereella ja Helsingissä sisäänpääsee n. 5 prosenttia hakijoista.
- Toimittajaksi!
Kaksi ehkä varteenotettavinta vaihtoehtoa löytyvät Tampereelta (tiedotusoppi) ja Jyväskylästä (journalistiikka), itse kävin molemmissa pääsykokeissa tänä vuonna "kääntymässä", vastasi hyvin paljon odotuksia ja kiinnostus alaan sen kun kasvoi!
Kumpaankaan en kuitenkaan päässyt noin vähällä valmentautumisella, ja nyt lähden Oriveden opistoon lukemaan kulttuurijournalismia vuodeksi, siellä voi suorittaa Jkl:n opintoja etukäteen, mm. approt monesta eri aineesta, ja tietysti siellä tulee rutiinia kirjoittamiseen ja siten se on hyvää valmentautumista ensi vuoden pääsykokeisiin!- nelli
Entäpä onko kellään kokemusta kirjoittamisen opiskelusta etänä tai verkossa? Akateeminen tutkinto olisi alla ja työtäkin tiedossa, mutta ihan tulevaisuutta ajatellen ja omaksi iloksikin voisin työn ohella opiskella jotain kirjoittamiseen tai tiedotus/toimitus-alaan tms. liittyvää.
- Kääpä
nelli kirjoitti:
Entäpä onko kellään kokemusta kirjoittamisen opiskelusta etänä tai verkossa? Akateeminen tutkinto olisi alla ja työtäkin tiedossa, mutta ihan tulevaisuutta ajatellen ja omaksi iloksikin voisin työn ohella opiskella jotain kirjoittamiseen tai tiedotus/toimitus-alaan tms. liittyvää.
Olisiko joku Etelä-Pohjanmaan opisto. Ilmajoella kuitenkin. Kirjoittajakoulun voi käsittääkseni suorittaa etänä.
- Toimittajaksi!
nelli kirjoitti:
Entäpä onko kellään kokemusta kirjoittamisen opiskelusta etänä tai verkossa? Akateeminen tutkinto olisi alla ja työtäkin tiedossa, mutta ihan tulevaisuutta ajatellen ja omaksi iloksikin voisin työn ohella opiskella jotain kirjoittamiseen tai tiedotus/toimitus-alaan tms. liittyvää.
Orivedellä on myös mahdollisuus opiskella etänä, ja käsittääkseni myös monessa muussa vastaavassa opistossa.
Vilkaise vaikka www.orivedenopisto.fi , sieltä löytyy ainakin tietoa kyseisestä koulusta.
Tietoa muista kouluista ja mahdollisuuksista löytyy esim. osoitteesta www.opintoluotsi.fi
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h452929Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062701Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv362419- 322014
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151529- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051225- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731050