Philip K Dick

Tomi vuan

Kertokaahan mitä mieltä olette Philip K Dickistä ja hänen kirjoistaan? Oliko mies valaistunut nero (millaisen kuvan hänen elämäkerrastaan saa) vai mitä hän oli? Ilmeisesti hän ainakin käytti paljon huumeita ja sai niiden avulla luotua paljon. Mielipiteitä? Itse olen lukenut melkein kaikki hänen kirjansa ja pidän paljon.

2

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..kirjailija ehdottomasti. Tuotanto on mukavan laaja, missä riittää kahlattavaa jos sattuu tyyli miellyttämään. Ne muutamat kirjat, mitkä on tullut luettua, on olleet toisensa perään koukuttavia mutta joukossa on ollut myös muutamia kirjoja, joissa lieviä hutilyöntejä on tullut vastaan.

      En nyt muista kirjaa tähän hätään, joka erään Dick-putken loppupuolella tuntui äärimmäisen vaikeasti luettavalta sisältäen osia, jotka oli kokonaisuuteen nähden sekavia ja irtonaisia. Jälkeenpäin muistan kyllä lukeneeni kirjan olleen uusintapainos, mihin Dick oli lisännyt lisäkuvauksia.

      Mitä muuta nyt tulee mieleen, niin mielenkiintoisista henkilöistä huolimatta, PKD:n suurimmat vahvuudet on mielenkiintoisien maailmojen ja niihin ympättyjen teemojen luojana.

    • Tzambo

      Sattuu olemann minun suosikkikirjailija.

      En kuitenkaan ole ihan kaikkia hanen kirjoja lukenut. En oikeen pitanyt siita tyylista mihin Phil vaihto sen valaistumisen jalkeen. Luin viela Valisin, mut ne seuraavat kaksi jeesustelukirjaa jatin tarkastamatta.

      Ottihan se mies kamaa joskus, mut itse en ainakaan usko, et taman ansiosta ois muka naita erikoisia tarinoitaan keksiny. Mitas tuosta nyt muuta sanomaan. Pitais varmaan alkaa uudemman kerran kaymaan Philin tuotantoa lapi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe