ja tuli vain mieleeni,että eikö se STREPTOKOKKI ole todella vaarallinen sikiölle???
tai jos tämä angiina tarttuu minuun,niin ONKO VAUVALLAA VAARAA??juuri luinn netistä kuinka jonkun vauva oli tähän srteptokokki bakteeriin kuollut syntymänäs jälkeen!ja tästä seurasi minulle tietenkin lievä paniikki!!
auttakaa nyt joku ja kertokaa joku mitä riskejä tässä on kun miehelläni todettiin tämä angiina ja toistaseksi minulla ei oireita ainkaan ole,mutta miten tämä vauvaan voisi esim.tarttua?
MIEHELLÄNI ON angiina!
5
5580
Vastaukset
- m i e. . .
Se angiina on kurkussa ja se streptokokki b josta voi olla vauvalle haittaa on alapäässä. Angiinan aiheuttaa streptokokki a eikä b...
- alkup.
m.i.e viestistäsi,mutta jos asia tosiaan on näin,niin ok..asia jäi vain hieman hämäämään\pelottamaan..eihän anginasta tosiaan ole haittaa vauvalle jos sen itselleni saan???
- m i e. . .
alkup. kirjoitti:
m.i.e viestistäsi,mutta jos asia tosiaan on näin,niin ok..asia jäi vain hieman hämäämään\pelottamaan..eihän anginasta tosiaan ole haittaa vauvalle jos sen itselleni saan???
ei asiasta oo mitään faktatietoa..mutta jos itellä olis angiina niin en kyllä mitenkään aattelis että se lapseen vaikuttaa. Monesti sen kyllä oon sairastanu, mutta en nyt raskaana ollessa. Ja jos se sulla on niin ei muuta ku neuvolaan niin ne tekee pikatestin ja jos se on positiivinen niin sit lääkäri määrää kuurin.. Mulla ainaki se kurkkukipu on sellanen että tunnistan sen angiinaks jo ennen testiä. Ja sehän ei sitte parane ilman antibiootteja.
- antibiottikuurille
ja sukkelaan.
Itselläni on "hauska"-historia tuosta että lapsi sai sen angiinan, 11-kuukauden ikäisenä. Lääkäri toisensa jälkeen luki lääkäri kirjasta että angiinaa ei esiinny alle kaksivuotiailla lapsilla.
Asiasta on 7 eri lääkärin lausunto, joista joka toinen sanoi että on ja joka toinen että EI.
Meillä oli lapsella myös tulirokko, joka on angiinan sukuinen tauti, ja ihan siitä syystä ettei ISÄ suostunut itseään hoidattamaan, vaan antoi taudin kiertää perheessä. (vieläkin olen katkera) - lekuri 42
vauvalle.
Infektio voi laukaista synnytyksen ennenaikaisena oli kyseessä sitten ns angiina eli tonsilliitti eli streptokokin aiheuttama kurkkutulehdus, useimmiten steptokokki A.
Sun tapauksessa ei haittaa vaikka synnytys käynnistyiskin kun olet jo niin pitkällä. synnytyksesi voi käynnistyä muutenkin ilman mitään ylimäärästä triggeriä noilla viikoilla.
Jos sulla on angiinan oireita (ja muutenkin) kannattaa pyytää neuvolasta nieluviljely tai kun menet synnyttämään niin kerro kätilölle asiasta niin se hoituu osastolta käsin.
Ne joilla emättimen streptokokki mitataan positiiviseks saavat penisilliinijohdosta tai vastaavaa suonensisäsesti synnytyksen aikana. monilla se on vaikka ei olisikaan mitään flunssaa tms. sen kanssa emättimen streptokokki ei korreloi.
virtsatieinfektio ja myös ns bakterielli vaginoosi eli emättimen sekatulehdus on myös molemmat riski raskaudelle joten ne kannattaa hoitaa kans pois.
kaikkia infektioita syynätään raskauden aikana. mut kuten snottu, sulla on valmis vauva kohdussa ja tämä asia on hoidettavissa oleva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4622848Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152675Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2721618Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841204Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411145Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156980
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41938- 56909
- 79895