Onko täällä kellään hajua, minkä värilämpötilamallisia xenon-valoja on esim. edellisen korin BMW M3, joissain S-Audeissa tai yleensä tollasissa erikoisvehkeissä. Semmosia ku välillä näkee liikenteessä, niin ne kiinnittää huomioni just valoihin, kun on jotenkin niin vitun siistin sävyiset, erilaiset kun nuissa perusxenonpirsseissä. Eli näkee jo kaukaa, että nyt on kyseessä hieman kalliimpi laite. Riittääkö 6000k, ei varmaan..? Entä onko kellä kokemuksia niistä bi-versioista? Toimiiko niiku pitää? Onko nää sarjat yleensä hintansa väärtejä? Kiitos asiantuntevista vastauksista.
Xenon
Bi-miehiä, vai?
2320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Yleensä normaali xenon polttimo menee sinisemmäksi vanhuuttaan. Eli mulle tommonen oikein sininen xenon on merkki vanhasta autosta. Loppuunajetuissa takseissa näkee todella sinisiä xenoneita. Myös jotku urpot tuunarit laittaa autoihinsa noita 6000k xenoneita, jotka taitaa muuten olla laittomia suomessa. Eli summa summaarum: sinisillä xenoneilla ajelee urpot tai vanhat taksit.
siniset ksenonit ole yhtää sen laittomampia kuin mitkään muutkaan värit. Mutta jälkiasenteisena kaikki sävyt on yhtä laittomia, jos niitä ei saa lailliseksi asennettua siis. Itsekin olen pannut merkille juuri M3:ssa olevan huomiota herättävän siniset valot. Samoin jossain aika tuoreessa Lexusissa. Onko nuo urpojen autoja, mene ja tiedä..