saako carina 2 vm 88 ulomman vetonivelen irti helposti?olen lukenut että järjettömmällä lekan hakkaamisella irtoaa!pitääkö paikkansa vai onko muuta keinoa?
carina 2
3
563
Vastaukset
- remonttimies
Käytännössä ainut keino on leka ja tarmokas takominen nivelen purkamiseen. Onnistuu kyllä ja kokoaminen meneekin sitten napsauttamalla. Kannattaa samalla vaivalla ottaa vetoakselit kokonaan irti ja vaihtaa kaikki neljä kumia. Siis sisempi ja ulompi kumi molemmin puolin.
- jumittaa
Kyllähän ne joskus jumii ja silloin se istuukin lujassa, särkemäänkin ehkä joutuu nivelen. Useimmiten ovat kuitenkin kuin pitää ja lähtee kevyellä kopautuksella irti.
- vaan käyttäkää rälläkkää
Oon kaks kertaa ottanu 89 karinan vetonivelen irti eikä oo tarvinnu voimaa ku rälläkän pitelemiseen. Eli leikkaa vanhasta vetonivelestä kuulien kohdalta auki rälläkällä sen verran että saat nypättyä kaks tai kolme vierekkäistä kuulaa pois urastaan. Sen jälkeen nivel purkautuu ja sisäkehä jää akselille.
akselin päässä on sellanen C-mallinen sokka pitelemässä niveltä ja sen sisäkehän saa pois ku laittaa nivelen sisäkehän ruuvipenkkiin kiinni ja vetää akselista kädellä ja samalla painelee talttapääruuvarilla sokkaa sisäänpäin niin että se tulee sisäkehän läpi. Sen jälkeen sulla onki nivel irti ja vetoakseli täysin ehjä vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?1812463Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä611208Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1775132Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa353750Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963574Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss503189Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092914Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132528Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie552195Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191985