Puhelin(adsl)pistokkeen asennus

Tuomas79

Muutin juuri kerrostaloasuntoon, jonka edellinen asukas oli tapetoidessaan poistanut huoneiston puhelinpistokkeen. Nyt pitäisi saada adsl toimimaan, mutta ongelmana on, etten tiedä mitkä johdot kytken asennettavaan pistokkeeseen.

Talo on 70-luvulla rakennettu, seinästä tulevasta lyijy(?)eristetystä piuhasta löytyy vaihtoehdot punainen, valkoinen, sininen ja punavalkoinen. Mitkä siis yhdistän mihinkin puhelinpistokkeen napaan?

9

3827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Triine

      Sininen vasemmalle ja valkoinen oikealle.

    • naapurilta värit

      talon keskuskaappiin tuskin pääsee katsomaan.

    • RP68

      Sininen ja valkoinen. Parin löytää myös mittaamala miltä väliltä löytyy jännite (DC), olettaen tietysti , että yhteys keskukseen on kunnossa. Kytkentä kolminapaisen puhelinpistorasian kahteen lähinnä toisiaan oleviin napoihin. Napaisuudella ei ole väliä.

    • Tuomas79

      ...näillä vinkeillä, mutta kiitos kuitenkin. Tuleeko muita ideoita?

      • kytkentä

        tehty? eli liittymä ostettu toimitettu


      • mahdollista??

        Miten olet onnistunut tilaamaan ADSL-liittymän niin ettei asentaja ole käynyt toteamassa että signaalia tulee oikeaan huoneistoon oikeaan rasiaan?


    • käytä
      • jennykkä

        Ihmettelen suuresti sitä että kun joku pyytää täällä apua ilmiselvään ongelmaan, niin aivan varmasti jossain vaiheessa joku nero vastaa että KVG!?

        Eiköhän suurin osa näistä ihmisistä pyydä neuvoja SIKSI ETTEI OLE LÖYTÄNYT JÄRKEVIÄ LINKKEJÄ KO. ASIASTA.... Kannaattaa itsekin tarkistaa linkkivinkkinsä ennenkuin viisastelee toisen "avuttomuudesta". Esim. näistä aiemnmin mainituista linkeistä en ainakaan minä löytänyt ratkaisua nimenomaan tähän ongelmaan, kyllähän niissä puhelinpistokkeista puhutaan.... Avaudun siksi että tämä ei ole ensimmäinen kerta kun jonkun neuvojen pyytelyä pidetään typeränä, eikös tämä NETTI sitä varten ole!!?? V:tuttaa toisten puolesta!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1134
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      830
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      593
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      514
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      29
      480
    Aihe