Auto on 900SE turbo vm-95 ajettu n. 200000 km. Auto pätkii oudosti kiihdytyksessä. Auto nykäisee muutaman kerran kun esim. kakkosella, kolmosella tai nelosella kiihdyttää kaasu pohjassa.
Koitin muutaman kovan kiihdytyksen kolmosella ja nelosella ja nykäykset kyllä tosiaan huomasi.
Autoon vaihdettiin juuri kytkin ja kytkinvaijeri.
Voiko näillä olla joku osuus temppuiluun.
Vai mikä mahtanee olla vikana...
T: tietämätön.
myös..
5
450
Vastaukset
- Mimmi
Terävät nykäykset viittaavat sytytyspuolen ongelmiin ja "laiskemmat" polttoainepuolelle.
Syttyykö/vilkkuuko "check engine" nykäysten aikana?- myös
Ei syty, eikä vilku check engine ilmoitusta...
- edelleen
Kun kiihdyttää kaasu pohjassa nykiminen lisääntyy....
Onkohan polttoaineen saannissa jotain hämminkiä..?
Mitähän kannattasi tarkastaa...?- Mimmi
Ensiksi ajaisin pakokaasutesteriin. Sitten sen jälkeen rupeaisin kurkkimaan DI-kasettia "sillä silmällä" (oletan, että puhutaan edelleen 900-95). Tulpat tietenkin kannattaa kurkata ja vaihtaa EHDOTTOMASTI oikeiksi tulpiksi (DI-kasetti hajoaa vuorenvarmasti, jos käytetään vääriä tulppia).
- Tommi
Myös itselläni nykii kakkosella aika paljon kun kiihdyttää täysillä.
Ja kun on päästänyt kaasun ja käyttää moottorijarrua niin kakkosella n. 25km/h nopeudessa tulee kunnon nykäisy ja sama kolmosella, mutta noin 40km/h nopeudessa.
Onkohan ihan normaalia?
9-3 2.0t vm. 2002
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv172291Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461875- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201063Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948