saada, yksi ja vain yksi venesatama kalasataman yhteyteen, hotelli ja leirintäalue. Ja vähän sillee ku kylätoimikunta on asiaa esittänyt! Siitä alkaa Martiilaisten nousu.
Martinniemeen
pitää ssss
4468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lentokenttä.
rakentaa kunnon venesatama palveluineen nykyisen kalasataman alueelle. Kun vielä saataisiin läheinen metsikkö kaavoitettua täyteen uusia asuntoja ja asukkaita, olisi satamalle jatkossa myös maksavia käyttäjiä, ja näin ollen myös liiketaudelliset edellytykset sataman toiminnalle toteutuisivat. Kukaan ei rahoita sataman rakentamista jos ei ole tiedossa riittävästi maksukykyisiä palvelun ostajia.
Se vaan on outoa, että samat tyypit suunnittelevat sataman rakentamista ja vastustavat uusien asuntojen rakentamista alueelle. Kaavoittamalla Kurtinhaudan metsäalue saataisiin samalle maksukykyisiä käyttäjiä sataman palveluille.
sitä venesatamaa tarvitsee? On älytöntä vaatia kotiportille venesatama. Kannattaisi kavuta sieltä latvasta alas ennenkun alkaa huimata ja tulee kallis nokka eellä alas.