lentokoneen laskeutuminen

Lentokoneen laskeutunisen aikana oikeassa korvassa oli sietämätön kipu. Nyt 4 pvää lennon jälkeen korva tuntuu olevan edelleen tukossa ja kipeä. Odotanko vielä vai joko on aika lähteä lääkäriin? Olen yrittänyt saada korvaa aukeamaan kotikonstein puhaltamalla.
61517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Korvan paineentasauksesta huolehtiva korvatorvi tuntuu olevan tukossa ja korva alipaineinen.

Praktiikkaa:

"Lääkäri on sen hoitanut seuraavasti. Hän laittaa sieraameeni kumisen pumpun ja minun pitää sanoa melko kovalla äänellä esim. kukko. Ja sillä -ko tavulla hän puhaltaa ilmaa, samalla korvassani (oikeastaan koko päässäni) jysähtää ja tärykalvo menee paikoilleen. Se ei satu yhtään mutta jysäys on melkoinen. Sitten, kun sitä jo useampaa kertaa tehdään, osaa jotenkin odottaa sitä -ko tavua eli jotenkin jännittää. Helppoahan tuo korjaaminen silti on."

lähde: Suomi24

Äänestä
  • pidä nenästä kiinni ja puhalla ulos, kyllä korvat aukeaa !
    jos ei viikossa aukea ja parane tällä konstilla, mene korvalääkärille.

    Äänestä

  • kana neuvoo munaa kirjoitti:

    pidä nenästä kiinni ja puhalla ulos, kyllä korvat aukeaa !
    jos ei viikossa aukea ja parane tällä konstilla, mene korvalääkärille.

    "Olen yrittänyt saada korvaa aukeamaan kotikonstein puhaltamalla."

    Nyt sinulle ei kuitenkaan kelpaa korvalääkärin tekemä toimenpide vaan tulisi mennä korvalääkäriin. Onko niillä jokin ero?

    Äänestä

Hei,
Itse kärsin lentokoneen laskeutumisen aikaan kovasta korvakivusta. Nyt testausta odottaa hävittäjälentäjienkin käyttämä, apteekissa myytävä, korvakipuisen korvatulppapakkaus.

Kuulemma tasaa paineen hienosti. Tulpat laitetaan korviin jo hyvissä ajoin ennen matkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lääkäriinkö kirjoitti:

Lentokoneen laskeutunisen aikana oikeassa korvassa oli sietämätön kipu. Nyt 4 pvää lennon jälkeen korva tuntuu olevan edelleen tukossa ja kipeä. Odotanko vielä vai joko on aika lähteä lääkäriin? Olen yrittänyt saada korvaa aukeamaan kotikonstein puhaltamalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu